Контакт

Свет

СЗО: Во светот над 433.000 заразени во претходните 24 часа

Објавено пред

Повеќе од 433.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во претходните 24 часа ширум светот, со што бројот на заболени достигна 118 милиони.

Според СЗО, бројот на смртни случаи се зголемил за повеќе од 7.400 во претходните 24 часа, така што oд почетокот на пандемијата до сега починале повеќе од 2,6 милиони лица.

Северна и Јужна Америка имаат највеќе нови регистрирани случаи со корона, повеќе од 43 проценти во светски рамки (187.841), потоа следи Европа (172.812) и на крајот Источниот Медитеран (35.772).

Свет

(Видео) Хари и Вилјам одеа одделно на погребот на нивниот дедо

Објавено пред

Трогателната церемонија за збогување со принцот Филип, кој почина минатата недела, всушност стана интригирачки кралски настан кога станува збор за неговите внуци Хари и Вилијам.

Откако претходно беше објавено дека браќата нема да одат еден до друг до капелата, со цел да се намалат непријатностите поради одлуката на Хари да се повлече од кралските должности минатата година, тие се најдоа зад принцот Чарлс и принцезата Ана, но не еден до друг. Откако ковчегот беше внесен во капелата, Вилијам го зазеде местото десно, а Хари веднаш зад него, а потоа тие продолжија да ја следат церемонијата со наведнати глави.

Вилијам и Кејт со солзи зазедоа места од едната страна, додека Хари седеше сам.

Интересен момент се случи по погребот, кога браќата излегоа пред капелата и разговараа. Одеа заедно неколку метри од капелата до замокот Виндзор. Ова е прв јавен состанок на браќата по Мегзит, кога Хари и неговата сопруга ја напуштија Велика Британија. Причината за оваа одлука, но и за прашината што се крена во јавноста, е всушност присуството на принцот Хари и што значи тоа за иднината на монархијата. За него, ова е прво пристигнување од САД откако тој и Меган се повлекоа од кралските функции и во Велика Британија, за да присуствуваат на погребот на неговиот дедо.

Додека се шпекулираше дека причина за нејзиното отсуство е препорака на лекар поради бременост, како што пишуваат странските медиуми, нејзините пријатели тврдат дека таа не сакала да биде во центарот на вниманието на еден ваков важен настан за кралското семејство, па затоа одлучи да ја следи церемонијата од нејзиниот дом во Америка.

Меган и принцот Хари му оддадоа почит на принцот Филип со венец, положен на ковчег, што тие го дизајнираа и во кој беа плетени меки празми, националното цвеќе на Грција како дел од наследството на Филип и ветробрански мотор што ја претставува Кралската морнарица. Исто така постои и рузмарин кој е симбол на сеќавање, лаванда како симбол на посветеност, рози затоа што е јунски цвет, а Филип е роден во јуни и aвонче како симбол на благодарност и вечна убов.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија подготвува прехранбена вакцина против ковид во форма на јогурт

Објавено пред

Институтот за експериментална медицина (ИЕМ) од Санкт Петербург планира следната година да го заврши претклиничките испитувања на првата прехранбена вакцина против коронавирус во светот, што ќе има вкус на познатиот руски млечен производ „Рјаженка“, изјави директорот на ИЕМ, Александар Дмитриев.

Претходно, потпретседателот на Руската академија на науките (РАС), академик Владимир Чехонин, објави претклинички студии за необична вакцина против ковид во форма на јогурт.

Според Дмитријев, истражувањето започнало на Институтот за експериментална медицина пред околу една година, пренесува „Спутник“.

Кога руската влада го одобри развојот на „Центарот за персонализирана медицина“, во кој беа вклучени ИЕМ и Националниот центар за медицински истражувања „Алмазов“, проектот за развој на првата вакцина во светот за борба против коронавирусот стана една од областите на истражување.

Според експертите, потребни се нешто повеќе од два милиони евра за да се завршат пред-клиничките и клиничките испитувања, а ние во моментов бараме можности за вон-буџетско финансирање – рече Дмитријев, додавајќи дека пред-клиничките студии се очекува да бидат завршени до крајот на 2021 година или почетокот на 2022 година.

Авторот на идејата за вакцината во форма на ферментиран млечен производ, раководителот на одделот за молекуларна микробиологија и лабораторијата за молекуларна генетика на патогени микроорганизми ИЕМ, Александар Суворов, вели дека специфичноста на лекот не е само во едноставниот начин на примена.

Според него, Институтот за експериментална медицина има долгогодишно искуство во развој на вакцини засновани на живи бактерии, со чија помош се прават ферментирани млечни производи, така што веќе има слични вакцини против грип, пневмококи и стрептококи.

Според научниците, вакцината за јадење речиси и не се разликува по вкус од обичните ферментирани млечни производи.

Прикажи повеќе...

Свет

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Објавено пред

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат тој да му обезбеди лекување на Алексеј Навални, кој е во затвор.

„ Како руски државјанин, Навални има законско право да биде прегледан и лекуван од лекар по негов избор“ се наведува во писмото.

Нивниот повик беше објавен денеска од повеќе европски весници, вклучувајќи го и „Економист“ на англиски јазик.

Писмото го потпишаа авторката на книгата за Хари Потер, Џеј Кеј Роулинг, тројца добитници на Нобелова награда за литература, Херта Милер, Луиз Глук и Светлана Алекиевич, член на групата Аба – Бјорн Улваес, британските актери Бенедит Камбербач и Кристин Скот Томас, но и историчарите Нил Фергусон и Симон Шама.

Во писмото што споменатите познати личности му го испратија на Путин се истакнува дека Навални се наоѓа во критична состојба.

„ Господине претседател, ве покануваме веднаш да му пружите на Алексеј Навални медицинска помош и нега што му е итно потребна, на која тој има право, во согласност со рускиот закон. Како некој што се заколнал дека ќе го почитува законот, сега имате можност да го примените тоа во пракса“ додаваат во писмото.

Навални штрајкува со глад со денови, обидувајќи се да ги принуди затворските власти да му дозволат да посетува лекар.

44-годишниот руски дисидент неодамна се пожали на болки во грбот, вкочанетост на екстремитетите, треска и кашлица. Неговото семејство, адвокати и приврзаници изразија загриженост за неговото здравје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет2 часа

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет3 часа

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија5 часа

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија7 часа

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Македонија7 часа

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе бидат донирани на десетина пациенти

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22...

Македонија9 часа

Одбраната на Камчев поднесе кривични пријави за судиите кои му одредија притвор

Одбраната на Орце Камчев поднесе кривични пријави против судиите кои му го продолжија притворот за уште 30 дена за предметот...

Регион9 часа

Рама тврди дека го видел документот со промена на границите на Западен Балкан

Албанскиот премиер, Еди Рама, го потврди постоењето на мапа во врска со промената на границите на Западен Балкан, пренесува Газета Експрес....

Свет9 часа

Русија им забрани влез на високи претставници на администрацијата на Бајден

Русија воведе забрана за влез на високи претставници на САД. Меѓу нив се и јавниот обвинител Мерик Гарланд и министерот...

Македонија10 часа

Извршена втора трансплантација на срце во Македонија кај 22-годишно момче

Ноќеска во Македонија беше извршена втората трансплантација на срце на Клиниката за кардиохирургија. Станува збор за 22-годишно момче кое доби...

Регион24 часа

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија1 ден

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија1 ден

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија1 ден

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија1 ден

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет1 ден

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа1 ден

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион1 ден

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија1 ден

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион1 ден

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Досие