Контакт

Свет

СЗО го повика Г7 да го финансира глобалното закрепнување од Kовид-19

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) ја повика Групата седум (Г7) да го финансира глобалното закрепнување од Ковид-19, предупредувајќи дека кризата низ целиот свет не може да се реши доколку најразвиените земји не ги засилат своите активности.

СЗО соопшти дека Групата Г7, која се состои од Велика Британија, САД, Канада, Франција, Германија, Италија и Јапонија, има можност да ги финансира вакцините, тестовите и протоколите за лекување потребни за да се победи пандемијата.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, ги повика земјите од Г7 да преземат решителни мерки на нивниот Самит од 11 до 13 јуни, чиј домаќин е британскиот премиер Борис Џонсон.

„Земјите од Г7 се светски економски и политички лидери. Тие се исто така дом на многу светски производители на вакцини, а кризата со вакцините можеме да ја решиме само со помош на лидерите на овие земји“, рече Тедрос.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Денот на победата во Москва се одржува со парада од дури 12.000 војници

Објавено пред

Во светот денес се слави Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна – 9 мај, а церемониите по повод 76-годишнината од капитулацијата на нацистичка Германија, ќе бидат прилагодени на условите на пандемијата на коронавирусот.

Во Москва се одржува традиционалната парада, инаку најголемата воена парада во светот по повод овој ден, но програмата за летање е доведена во прашање, бидејќи дожд со лапавица се очекува на северот на московскиот регион.

Според руското Министерство за одбрана, повеќе од 12.000 војници, 191 единица воена копнена опрема, како и 76 авиони и хеликоптери учествуваат во парадата. Музичката придружба ја обезбеди оркестарот на Министерството за одбрана.

На парадата командува Врховниот командант на копнената армија, генерал на армијата Олег Саyљуков, а присуствува и рускиот државен врв предводен од Владимир Путин и министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

Денот на победата се слави и низ цела Европа, во спомен на жртвите и крајот на Втората светска војна, но и Денот на Европа поради почетокот на создавањето на заедницата на европските земји, пет години подоцна.

Европската служба за надворешно дејствување на Европската унија (ЕЕАС) на веб-страницата наведе дека поради ограничувачки мерки поради пандемијата на вирусот корона, нема да има церемонии во Брисел, но дека ќе има виртуелни настани.

Франција е една од ретките земји што ќе го одбележи Денот на победата со положување венец на споменикот на Непознатиот херој денес, со ограничено присуство на официјални лица и армијата.

Денот на победата ќе се слави и во Австралија, имајќи предвид дека околу 10.000 австралиски војници го загубија животот во битките со нацистичките сили.

Кулата Менара, висока 421 метар во главниот град на Малезија, Куала Лумпур, денес ќе биде обележана со боите на Европската унија, како за Денот на победата, така и за Денот на Европа.

Втората светска војна заврши неколку месеци по 9 мај 1945 година, поточно на 2 септември, со безусловна капитулација на Јапонија откако САД фрлија атомски бомби врз Хирошима и Нагасаки.

Војната започна на 1 септември 1939 година со германската инвазија на Полска. Ова е најсмртоносната војна во историјата на човештвото, бидејќи се верува дека загинале меѓу 50 и 75 милиони луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Објавено пред

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во атмосферата на Земјата.

Делови од ракетата „Лонг март 5Б“ влегоа во атмосферата во 10.24 часот по локално време, објави „Ројтерс“.

Местото на падот на деловите од ракетата било во Индискиот Океан, југозападно од Индија и Шри Ланка, објави кинеската агенција за вселенски летови.

Повеќето остатоци од ракетата изгореа во атмосферата, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите за нивно производство.

Неговиот повик следи по појавата на поделбата помеѓу делови од Европа и САД околу тоа како најдобро да се зголеми глобалното производство на вакцини.

Обраќајќи се на самитот на Европската унија во Португалија, Макрон рече дека богатите земји мора да го споделат својот капацитет за вакцини и на тој начин да им помогнат на помалку развиените земји.

Макрон исто така рече дека светот со вакцините против Ковид-19 може да се обиде да стори нешто слично на она што беше направено пред повеќе години со лековите за ХИВ, кога беа прескапи за сиромашните нации.

Во моментов, околу 1,25 милијарди дози вакцини се администрираат низ целиот свет. Сепак, помалку од 1% се дадени на 29 најсиромашни земји во светот, според новинската агенција АФП.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

(Видео) Денот на победата во Москва се одржува со парада од дури 12.000 војници

Во светот денес се слави Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна – 9 мај, а церемониите по...

Свет56 минути

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет12 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион13 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт15 часа

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ17 часа

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија18 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија18 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија21 час

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ22 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија23 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет23 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија24 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија2 дена

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија2 дена

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија2 дена

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија2 дена

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија2 дена

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија2 дена

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија2 дена

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Досие