Контакт

Свет

СЗО: Рекорден број од 3,6 милиони новозаразени во светот за една недела

Објавено пред

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот се зголеми повеќе од 3,6 милиони минатата недела, што е најголем број за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти Светската здравствена организација.

Бројот на смртни случаи во тој период се зголеми за 54.000, што е за 9.000 повеќе отколку во претходната недела, пренесува ТАСС.

Во соопштението се прецизира дека бројот на новозаразени лица во светот минатата недела бил поголем осум проценти во споредба со претходната недела.

Повеќе од половина, 54 проценти од новите случаи, биле пријавени во Европа, а и 47 проценти од смртните случаи биле регистрирани во тој регион.

Претходниот рекорден број на новозаболени лица во светот на неделно ниво беше забележан во неделата од 26 октомври до 1 ноември кога беа заразени 3,3 милиони луѓе.

Според СЗО, од 8 ноември во светот се заразени околу 49,7 милиони луѓе, а 1,2 милион починале.

Свет

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Објавено пред

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар, Хери Казианис, кој се повикува на два неидентификувани јапонски разузнавачки извори.

Казианис е експерт за Северна Кореја во тинк-тенк Центар за национални интереси во Вашингтон. Тој вели дека семејството на Ким и неколку високо позиционирани севернокорејски функционери се вакцинирани против коронавирус, пренесе Ројтерс.

„ Не е познато која компанија го доставила својот кандидат за вакцини на семејството Ким и дали е докажано дека лекот е безбеден“, додаде тој.

Повикувајќи се на американскиот медицински експерт Питер Хотез, Казианис додава дека најмалку три кинески компании развиваат вакцина против Ковид-19, вклучувајќи ги „Синовац Биотек“, „КанСиноБио“ и „Синофрам груп“.

Некои експерти се сомневаат дека Ким би примил експериментална вакцина.

Прикажи повеќе...

Европа

Турција воведува полициски час

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави воведување на најригорозни мерки од почетокот на епидемијата со Ковид-19, што подразбира продолжување на полицискиот час во сите денови и преку викенд.По седницата на Владата, Ердоган изјави дека полицискиот час од денеска ќе трае од 21 до 5 часот секој работен ден и за викендите.За време на одредени периоди за време на полицискиот час, ќе можат да работат продавниците за стоки и услугите за доставување храна.

Луѓе постари од 65 години и помлади од 20 години, на кои им е дозволено да поминуваат само три часа на ден надвор, несмеат да користат јавен превоз. На семејни собири како свадби и погреби може да има најмногу 30 лица.

Бројот на новоинфицирани лица во земјата се зголеми на околу 30 000 за еден ден, со што Турција е една од земјите најпогодени од пандемијата. Властите вчера пријавија 31 219 нови инфекции и 188 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Свет

САД: Осуден на смрт пред 20 години неможе да биде погубен бидејќи нема инекција

Објавено пред

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инекција на осуденикот Ричард Бернард Мур (55) поради недостиг на инекции.

Официјални лица од затворот јавија дека не успеале на време да ја набават смртоносната супстанца.По повеќе одбиени молби за помилување, Мур требало да биде усмртен минатиот петок со вбризгување на смртоносна инекција.Тој е осуден на смрт пред повеќе од 20 години за убиство на работник за време на грабеж на продавница и од тогаш чека извршување на смртната казна.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар, Хери...

Европа8 минути

Турција воведува полициски час

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави воведување на најригорозни мерки од почетокот на епидемијата со Ковид-19, што подразбира продолжување на...

Свет30 минути

САД: Осуден на смрт пред 20 години неможе да биде погубен бидејќи нема инекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инекција на осуденикот Ричард Бернард...

Свет39 минути

Земјотрес со јачина од 6,2 степени на границата меѓу Чиле и Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди пограничната област меѓу Аргентина и Чиле. Како што соопшти...

Свет40 минути

Калифорнија најави заострување на рестриктивните мерки за Ковид-19

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом денеска најави можност за заострување на рестриктивните мерки против Ковид-19 во следните два дена. Можно...

Македонија1 час

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги започне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија се уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Македонија9 часа

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Свет11 час

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Безбедносните сили во еден момент спречија...

Регион12 часа

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на...

Македонија13 часа

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет14 часа

Се самоуби телохранителот на Путин

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата. „Вработен изврши...

Свет15 часа

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Македонија19 часа

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија19 часа

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа20 часа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија20 часа

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија20 часа

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија20 часа

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Свет21 час

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде пуштена во промет во декември

Вакцината „Епиваккорона“ против Ковид-19, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, може да биде пуштена во промет...

Македонија22 часа

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Досие