Контакт

Свет

СЗО ја повика Танзанија да ја следи науката во принципите на лекување на Ковид-19

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) ја повика Танзанија да ја следи науката, еден ден откако претседателот на Танзанија рече дека вакцините против Ковид-19 се опасни и непотребни ако луѓето веруваат во Господ и користат алтернативни лекови, како што е инхалација со пареа.

Директорот на СЗО за Африка, Матшидисо Моети, преку објава на „Твитер“, ја повика Танзанија да ги засили мерките за заштита на јавното здравје, како што се носење заштитни маски и да се подготви за кампања за вакцинирање против Ковид-19.

Претседателот на Танзанија, Џон Магуфули, во средата рече дека вакцината може да биде дел од странски заговор за ширење на болеста и кражба на богатството на Африка.

„Ние во Танзанија успеавме да останеме без коронавирус една година. Нашиот Бог е надвор од Сатаната и Сатаната секогаш неуспешно ќе користи разни болести”, рече Магуфула.

Тој претходно ги исмеваше тестовите за коронавирус и тврдеше дека давале позитивен резултат на овошје.

Танзанија не објавува податоци за заразени со коронавирус од 8 мај, кога имаше 509 случаи на инфекција и 21 починат.

Свет

Доналд и Меланија Трамп се вакцинирале уште во јануари

Објавено пред

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија беа вакцинирани против Ковид-19 во јануари, додека сè уште биле во Белата куќа, се дознава од сигурни извори.

За разлика од Џо Бајден, кој беше вакциниран на 21 декември, што беше пренесувано преку телевизија во живо, неколку недели пред да дојде на власт, Трамп никогаш јавно не спомна дека е вакциниран.

„Претседателот Трамп и првата дама беа вакцинирани во Белата куќа во јануари“, изјави извор близок на поранешниот претседател за „Франс прес“, без да даде други детали.

Доналд Трамп, во својот прв говор по напуштањето на Белата куќа, рече дека сите треба да се вакцинираат.

Неговите изјави добија особено значење затоа што некои од неговите симпатизери беа многу сомничави кон вакцината.

Доналд Трамп, кој беше позитивен на Ковид-19 на почетокот на октомври, помина неколку дена во воената болница Валтер Рид во предградието на Вашингтон.

Прикажи повеќе...

Свет

Повторно немири во Мјанмар, ранети четворица демонстранти

Објавено пред

Полицијата во Мјанмар пукаше за да ги растера демонстрантите кои протестираат против воениот удар, информираат светките агенции.

Според нив, четири лица се ранети пред состанокот на шефовите на дипломатии на соседните држави со претставници на армијата на земјата.

Разговорите ќе се водат преку видео врска, за прв пат откако војската ја собори избраната влада пред еден месец, што предизвика масовни улични протести низ Мјанмар.

Демонстранти, многумина со шлемови и импровизирани штитови, се собраа зад барикадите извикувајќи пароли против владеењето на воената хунта.

„Ако не притиснат, ќе настане хаос. Ако не нападнат, ние ќе возвратиме“, извикуваа демонстрантите пред полицијата да испука шок-бомби за да ги разнесе демонстрациите во четири различни делови на градот.

Четири лица се ранети во северозападниот град Кале, каде полицијата истрела боева муниција за да ги растера демонстрантите, кои претходно фрлаа предмети кон полицијата, известуваат странските медиуми.

Министерот за надворешни работи на Сингапур Вивијан Балакришнан изјави дека шефовите на дипломатиите ќе им пренесат на претставниците на армијата во Мјанмар дека се згрозени од насилството во таа земја.

Прикажи повеќе...

Европа

Курц: Веќе нема да се потпираме на ЕУ за вакцини

Објавено пред

Австрија и Данска во иднина веќе нема да се потпираат на ЕУ и ќе работат заедно со Израел на вакцина против коронавирусот, изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц.

Пред да замине за Израел, Курц објави промена на курсот во стратегијата за борба против коронавирусот.

„Во иднина веќе нема да се потпираме на ЕУ и заедно со Израел ќе произведуваме вакцини од втора генерација против понатамошни видови во следните години, како и заеднички ќе ги истражуваме можностите за лекување“, нагласи тој.

Во писмената изјава за АПА, Курц истакна дека само на Австрија и се потребни 30 милиони дози вакцини.

Во пресрет на посетата на Израел, Курц ќе има средба со претставници на водечките австриски фармацевтски компании.

Тој посочи дека пристапот преку ЕУ во основа бил исправен, но дека Европската агенција за лекови (ЕМА) е премногу бавна во одобрувањето на вакцините и дека има проблеми со доставата.

„Мора да се подготвиме за понатамошни мутации и повеќе не треба да зависиме само од ЕУ во производството на вакцини од втора генерација“, нагласи Курц.

Експертите сметаат дека во наредните години, две третини од населението ќе треба да се вакцинира годишно.

Курц патува во Израел заедно со неговата данска колешка Мете Фредериксен, а израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека ќе разговара со нив за соработка во производството на вакцини.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име, согласно Договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата се уште не е сменето поради пречките кои ги предизвикала...

Регион43 минути

Претседателот на Србија ѝ ги предаде вакцините на БиХ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, во Сараево, предаде контингент од 5.000 вакцини од компанијата „Астра зенека“, што Србија ѝ ги...

Свет2 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот хидроксихлорокин

Лекот хидроксихлорокин, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет3 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет14 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет14 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа17 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет18 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија19 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија21 час

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија21 час

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион23 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет2 дена

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион2 дена

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Досие