Контакт

Свет

Силен земјотрес ја погоди Турција

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Адана во Турција.

dobivaj vesti na viber

Земјотресот бил на длабочина од 12 километри, соопшти ЕМСЦ.

Засега нема информации за штети или повредени.

Свет

ИДФ потврди: Хамас ослободи 10 Израелци, двајца странски државјани

Објавено пред

Израелските одбранбени сили потврдуваат дека Хамас му предал 12 заложници на Црвениот крст за да бидат префрлени во Израел.

dobivaj vesti na viber

„Врз основа на информациите добиени од Црвениот крст, 12 заложници – меѓу кои десет Израелци и двајца странски државјани – се на пат кон израелска територија“, се вели во краткото соопштение на ИДФ.

Десет израелски заложници се префрлени од Хамас во Црвениот крст, потврди и портпаролот на Министерството за надворешни работи на Катар, додавајќи дека е ослободен и еден филипински државјанин.

Меѓу ослободените израелски заложници има девет жени и едно дете.

Во замена за заложниците, 30 палестински затвореници ќе бидат ослободени од Израел подоцна денеска, рече портпаролот.

Прикажи повеќе...

Свет

Се појави снимка, заложници во комбиња патуваат низ Газа, објавија израелските медиуми

Објавено пред

Снимка која доаѓа од јужниот дел на Газа покажува парада на три бели пикап камиони и комбиња кои возат низ улиците додека минувачите гледаат.

dobivaj vesti na viber

Според извештаите на медиумите, во возилата, од кои на некои од страните висат повеќе вооружени лица, се смета дека се некои од заложниците кои Хамас треба да ги ослободи во следните часови.

Не може веднаш да се потврди веродостојноста на снимката, објави Тајмс оф Израел.

Од снимката не е јасно дали возилата патуваат до собирно место на Црвениот крст или на друга локација.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Озлогласениот хрватски нарко бос уапсен во Турција, префрлен во затвор во Сплит

Објавено пред

Хрватскиот наркобос, 43-годишниот Ненад Петрак е депортиран од Турција и ставен во затвор во Сплит, соопшти денеска хрватското МВР.

dobivaj vesti na viber

Тој беше уапсен пред десет дена во Истанбул врз основа на налог издаден од Сплитското жупаниско државно обвинителство за обид за убиство, објавија хрватските медиуми.

Хрватското МВР во соопштението не го соопшти името на депортираниот, туку само дека се работи за 43-годишен маж по кого е распишана европска потерница и распишана меѓународна потерница по наредба на сплитското обвинителство.

Тој бил пренесен од Истанбул во Загреб, а потоа во раните утрински часови во придружба на припадници на антитерористичката единица и на Службата за меѓународна полициска соработка бил одведен во Сплит.

Во соопштението објавено е видео од акцијата која, како што се наведува, поминала без безбедносни инциденти.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Ловечката Федерација на Македонија преку социјалните мрежи ги повика сите ловци да се вклучат во потрагата по Вања Ѓорчевска. Тие...

Македонија5 часа

По 3.000 денари за пензионерите со пензии до 14.000 денари, 1.200 за основци, 1.800 за средношколци, Ковачевски ги објави мерките

Основците, средношколците, студентите и пензионерите се првите категории опфатени со новиот пакет-мерки за кои е предвидена неколкумесечна парична помош. Мерките,...

Македонија6 часа

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

По Украина, и Естонија, и Летонија, и Литванија најавија дека нема да допатуваат на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје...

Македонија6 часа

Поради Лавров, украинскиот министер Кулеба нема да допатува во Скопје на состанокот на ОБСЕ

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, нема да присуствува на министерскиот состанок во Скопје, а земјата ќе ја претставува делегација...

Македонија6 часа

Бухова по прозивките за одговорност за случајот на Онкологија: Заклучоците се неиздржани и се одраз на политички реваншизам

„Како поранешен директор на ДЗСИ, најостро реагирам за моја политичка одговорност на предлог-заклучоците на анкетната комисија при Собранието за случајот...

Македонија6 часа

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Министерството за здравство информира дека одлуката 29 и 30 ноември да бидат неработни денови за сите вработени во државната и...

Топ10 часа

Исчезнатата Вања последен пат забележана кај „Броз кафе“, од каде што ѝ се губи трагата; „Како родители мислиме само на најлошото“, вели мајката

МВР интензивно трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје откога вчера, во 8.35 часот, мајка ѝ пријавила дека е исчезната....

Свет11 часа

Рјабков: Америка сака да предизвика немири и да ја смени власта во Русија

САД сè повеќе се фокусираат на промена на владата и организирање внатрешни немири во Русија, изјави заменик-министерот за надворешни работи...

Свет11 часа

Кадиров: Нови војници се подготвени за специјалната операција во Украина

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека уште 3.000 негови борци се подготвени да заминат да се борат во Украина како...

Македонија11 часа

ДПМНЕ побегна од анкетната комисија за Онкологија откога ја злоупотреби, велат од СДСМ

ДПМНЕ побегна од собраниската Анкетна комисија за случајот Онкологија, бидејќи беа фатени во лага, во обид да ги излажат граѓаните,...

Свет12 часа

(Видео) Продолжен прекинот на огнот на Блискиот Исток: Израел ослободи 30 деца

Портпаролот на катарското Министерство за внатрешни работи, Мајед ал-Ансари, објави дека е постигнат договор за продолжување на хуманитарниот прекин на...

Македонија12 часа

Руската амбасада со потврда: Бугарија дозволи прелет на авионот на Лавров за да пристигне на самитот на ОБСЕ во Македонија

Руската амбасада во Бугарија соопшти дека бугарските власти дозволиле авионот на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, да прелета...

Свет12 часа

Хамас ослободи брат и сестра, дури по излегувањето дознале дека мајка им е убиена

Ноам и Алма Ор беа заробени 50 дена во Газа. Тие, според нивните раскажувања, постојано размислувале како ќе ја видат...

Топ22 часа

Потрагата по Вања Ѓорчевска продолжува и во текот на ноќта, извести МВР

Министерството за внатешни работи извести дека се преземаат интензивни мерки и активности за пронаоѓање на 14-годишната Вања Ѓорчевска откако денеска...

Европа23 часа

Москва: Нема да има средба меѓу Лавров и Блинкен во Северна Македонија

Москва објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Ентони Блинкен нема да се сретнат...

Македонија1 ден

(Видео) СДСМ: ДПМНЕ бега од седница на Анкетната комисија за Онкологија

„ДПМНЕ цел ден бега од седница на собраниската Анкетна комисија за случајот Онкологија. Бегаат затоа што се обидоа да ги...

Топ1 ден

Кривична против вработен во „Македонски пошти“, ја злоупотребил својата положба и присвоил над 3 милиони денари

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против 29-годишниот Е.М. од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија1 ден

Ковачевски: Пензиите ги зголемивме на историско ниво, има 100 милиони евра повеќе за 2024 и антикризни мерки

„Оваа Влада покажа како се зголемуваат пензиите на системски начин. Донесовме решение за зголемување на пензиите, два пати во годината,...

Македонија1 ден

За повеќе од 330.000 евра продадени на аукција три стана на Мијалков на Водно и гаража, не е познато кој е новиот сопственик

Три стана на Водно и гаража, кои му припаѓаа на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, беа продадени на аукција, што...

Македонија1 ден

Намалувањето на 1.260 функционерски плати нема да им ги зголеми платите на 135.000 административци, за Битиќи – тоа е погрешна слика

Работната група сè уште нема предлог како да се намалат функционерските плати, но вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, вели...