Контакт

Свет

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Објавено пред

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае.

dobivaj vesti na viber

Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи ја анексијата на украинските територии во петокот, Путин изјави дека Луганск, Донецк, Запорожје и Херсон засекогаш ќе станат дел од Русија. Тој брза да прогласи победа и да ги зацементира малите добивки и да бара мир играјќи опасна политичка игра, без оглед на фанфарите во Москва, пишува Си-ен-ен.

Тој ја повика Украина веднаш да го прекине огнот и да седне на преговарачка маса, но додаде: „Нема да преговараме за изборот на народот. Тоа е решено. Русија нема да ја предаде“. Путин прави сè да го скрие тоа, но ја губи војната во Украина. Тоа е видливо за сите.

Тоа го гледа и Андреј Кортунов, кој го предводи Рускиот совет за меѓународни прашања во Москва: „Претседателот Путин сака да стави крај на целата оваа работа што е можно побргу“.

Неодамнешната мобилизација на Путин од 300.000 војници нема да може толку бргу да ги врати неговите загуби на бојното поле и може да има негативни последици во самата Русија ставајќи го во опасна политичка позиција. Според официјалните податоци од ЕУ, Грузија и Казахстан, околу 220.000 Руси побегнале преку границите по објавувањето за делумната мобилизација. ЕУ соопшти дека нивниот број – речиси 66.000 – претставува зголемување за повеќе од 30 проценти во споредба со претходната недела.

Независните руски медиуми, повикувајќи се на разузнавачката и безбедносната служба на ФСБ, односно обновената руска КГБ, проценуваат дека вкупниот егзодус е уште поголем. Се вели дека повеќе способни мажи ја напуштиле земјата по прогласувањето на мобилизацијата – 261.000 – отколку што се бореле во војната досега – помеѓу 160.000 и 190.000.

Си-ен-ен не може да ги потврди руските бројки, но 40-километарските колони на границата со Грузија и премините кон Казахстан и Финска зборуваат за реакцијата и зајакнувањето на перцепцијата дека Путин погрешно го проценува расположението на Русите.

Минатата недела американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, изјави за Ен-би-си дека Вашингтон ќе одговори одлучно доколку Русија употреби нуклеарно оружје против Украина и јасно ѝ стави до знаење на Москва со какви катастрофални последици ќе се соочи.

Западните лидери нагласија и дека нема да ги признаат споменатите региони како дел од руската територија.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека потезите на Москва немаат легитимитет додавајќи дека Вашингтон ќе продолжи да ги почитува меѓународно признаените граници на Украина.

Европската Унија соопшти дека никогаш нема да ја признае нелегалната анексија на Кремљ и го опиша потегот како ново кршење на независноста, суверенитетот и на територијалниот интегритет на Украина.

Има малку ново во она што го прави Путин, така што неговите потези се, ако ништо друго, предвидливи и затоа полесни за анализа.

Курт Волкер, кој беше американски амбасадор во НАТО и специјален претставник на САД во Украина за време на поранешниот претседател Доналд Трамп, верува дека Путин можеби се обидува да ја заврши приказната: „Тој чувствува дека ја изгубил иницијативата и сега се обидува да излезе од војната на ист начин како што влегол во тоа со услови за какви било преговори“.

Волкер очекува Путин првин да им се обрати на Франција и Германија: „Веројатно, ќе им каже како да ја завршат оваа војна, како ќе ги заштити своите територии по секоја цена користејќи ги сите потребни средства и ќе ги повика да извршат притисок врз Украинците да се населат“.

Ако ова е планот на Путин, тоа би можело да се покаже како негова најголема стратешка погрешна пресметка досега. Западот не е заинтересиран Путин да остане на власт – ова го изјави американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин, летото, а уште помалку да ја разочара Украина по сите нејзини страдања.

Путин знае дека е вратен во ќош, но се чини дека не сфаќа колку малку простор има. И тоа, се разбира, е најзагрижувачката работа – дали тој навистина е подготвен да ги следи своите нуклеарни закани? Војната во Украина можеби влезе во нова фаза, а Путин може да биде притиснат до ѕидот, но крајот на конфликтот може да биде уште многу далеку, пишува Си-ен-ен.

Регион

Петковиќ: Размислуваме за враќање на 1.000 наши безбедносни сили на Косово

Објавено пред

Српскиот директор на Канцеларијата за Косово и Метохија Петар Петковиќ и’ се обрати на јавноста на вонредна прес-конференција поради полицијата во северно Косово.

dobivaj vesti na viber

„Како што предупредувавме, Курти продолжи со незаконски и насилни акции насочени кон окупација на северно Косово. Откако заплени вино и ракија и го нападна семејството Петровиќ и откако ги малтретираше нашите деца во Лепосавиќ“, рече тој.

„Околу 300, 350 полицајци, облечени во панцири и припадници на РОСУ со целосна воена опрема и оклопни возила го нападнаа северот на Косово… Потоа се разделија и ја блокираа цела Косовска Митровица, а беа стационирани во мешаните населби од северниот дел на Косовска Митровица“, рече Петковиќ.

„Ќе повторам, особено за оние од Западот, дека албанската полиција од југ изврши инвазија на северот на Косово, иако тоа е спротивно на договорот од Брисел. Сите го знаат тоа многу добро и сите се прават луди и му дозволуваат на Курти да презема такви акции.

„Сега имајќи предвид дека Курти сака да предизвика насилство и да ги протера Србите од Косово и Метохија, Белград ќе размисли за враќање на 1.000 наши безбедносни сили на Косово и Метохија според резолуцијата 1244“, рече Петковиќ на вонредната конференција.

„По оваа незаконска постапка на Курти ќе има промени за кои ќе зборува претседателот на Србија“, рече тој и додаде дека Вучиќ во наредните денови ќе има средби и за тоа ќе ја информира јавноста.

Тој потсети дека Вучиќ постојано повторувал оти нема да има нов погром или бура и дека Србија нема да дозволи нејзиниот народ да страда.

„Не сме ние тие што не сакаме нормализација на односите, но Аљбин Курти сето тоа го прави затоа што некој му дозволува“, рече Петковиќ.

„Нека внимаваат на Запад, особено оние кои се ментори на независноста на Косово, да не бидат изненадени од одлуките на Белград, бидејќи не сме ние тие што го провоциравме и го прекршивме Бриселскиот договор, туку сето тоа го прави Албин Курти и очигледно некој му дозволува“, рече Петковиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

Косовската влада: На северот испративме полиција, а не специјални единици

Објавено пред

Портпаролот на Владата на Косово, Перпарим Крејзиу, вечерва за Радио Слободна Европа изјави дека на северот на Косово била испратена „само полиција“, демантирајќи ги медиумските извештаи во Србија дека специјалните единици биле испратени на северот на Косово.

dobivaj vesti na viber

Косовската полиција најави дека во наредните денови ќе го зголеми присуството на север поради зголемените инциденти во тој регион каде живее мнозинската српска заедница.

„Се работи само за полицијата, не за која било друга единица“, изјави тој за РСЕ.

Министерот за внатрешни работи на Косово Џељаљ Свечља на Фејсбук напиша дека полицијата има задача да обезбеди безбедност, да го гарантира редот и владеењето на правото.

„Последниве денови, по последователните вооружени напади врз полицајци и граѓани на северот на земјата, неопходно е да се зголеми присуството на полицијата за да се обезбедат сите граѓани“, посочи Свечља.

Бараме од сите граѓани да останат смирени и да соработуваат со косовската полиција, која се залага за ред и безбедност“, рече министерот.

Повеќе од 200 вооружени специјални сили на косовската полиција, придружувани од оклопни возила, вечерва влегле во Митровица од Јужна Митровица, објави претходно порталот Косово онлајн.

Како што се наведува, тие го блокирале северниот дел на Митровица, а биле фрлени и две шок бомби, наводно, за да се обезбеди безбедност, јави репортерот на тој портал.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Специјалци во Северна Митровица, фрлени две шок бомби

Објавено пред

Помеѓу 200 и 300 вооружени полициски специјални сили влегоа пеш во Северна Митровица, придружувани од бројни оклопни возила, од правец на Јужна Митровица.

dobivaj vesti na viber

Членовите на Специјалните единици на косовската полиција фрлија две шок бомби, според српските медиуми.

Жителите на Северна Митровица се собираат на улиците, зборуваат за се што се случува во последните неколку дена, тензично е, но без инциденти, пренесуваат српските медиуми.

Сите кафулиња се затворени, а жените и децата се засолниле од улиците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион10 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија10 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија12 часа

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа14 часа

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија16 часа

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет16 часа

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа16 часа

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...

Европа17 часа

Шолц: Правиме се што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека...

Свет1 ден

Уапсен претседателот на Перу, обвинет е за бунт и злоупотреба на власта

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните...

Македонија1 ден

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката...

Европа1 ден

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија1 ден

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија1 ден

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија1 ден

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија2 дена

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија2 дена

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија2 дена

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет2 дена

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет2 дена

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...