Контакт

Свет

Сонда со примерок од опасен астероид пристигнува на Земјата

Објавено пред

Сондата OSIRIS-Rex на НАСА треба да се врати од своето долго патување во вселената и да ја допре почвата на западната пустина во американската држава Јута в недела.

dobivaj vesti na viber

Сондата носи скапоцен товар – прашина од огромниот астероид Бену, голем колку планина и најопасен за нас во целиот Сончев систем. Овој примерок би можел да одговори на многу важни прашања: Од каде доаѓаме? Како е возможен живот на Земјата?

„Кога астероидот Бену од 250 г ќе стигне до нас, во нашите раце ќе имаме материјал што постоел пред нашата планета, можеби дури и некои зрна што постоеле пред Сончевиот систем“, рече планетарниот научник Данте Лаурета, главниот истражувач на мисијата, како што соопшти Би-би-си.

„Се обидуваме да ја составиме сложувалката на нашите почетоци. Како настанала Земјата и зошто е возможен живот на неа? Од каде доаѓа водата во океаните, од каде воздухот во нашата атмосфера и што е најважно. Кој е изворот на органските молекули што го сочинуваат целиот живот на Земјата?“, тој додаде.

Имено, научниците претпоставуваат дека многу од клучните компоненти за развој на животот пристигнале на Земјата во нејзината рана историја преку удар на астероид. Со цел да се истражи оваа хипотеза, во 2016 година НАСА лансира сонда кон астероид со дијаметар од 500 метри.

Беа потребни две години за леталото да стигне до Бену, а потоа уште две мапирања на површината пред тимот да најде соодветно место за собирање на примерокот. На 20 октомври 2020 година сондата се спушти до астероидот и успеа да ја собере скапоцената прашина. Но, не помина сè како што очекуваа научниците.

Идејата беше сондата со својот дел да удри во површината и да ослободи излив на азотен гас што ќе подигне чакал и прашина. Но, во текот на тој процес дојде еден вид шок. Кога механизмот допрел, површината се одвоила како течност и притисокот создал кратер со дијаметар од 8 метри.

Материјалот се разлетал во сите правци, но за среќа и во комората за собирање примероци. Кога сондата ќе стигне до Земјата, ќе биде транспортирана во вселенскиот центар Џонсон во Тексас, каде што е создадена посебна „чиста просторија“ за анализа на примерокот.

НАСА го смета Бену за најопасната карпа во Сончевиот систем бидејќи има најголема веројатност да удри во Земјата од сите познати астероиди. Но, нема причина за грижа. Иако Бену претставува ризик за нашата планета, веројатноста за удар е многу мала, пишува Science Alert.

Имено, Бену, заедно со астероидот 1950 DA, се вбројува меѓу најопасните познати астероиди. Поради својата патека и орбита околу Сонцето, која трае 1,2 година, во следните неколку века во неколку наврати ќе се доближува до Земјата до тој степен што постои мала можност за судир.

НАСА вели дека постои шанса Бену да помине низ таканаречената гравитациска брава за време на неговото прелетување на 25 септември 2135 година – област во вселената што може да го насочи да се судри со нашата планета на крајот на 22 век.

Иако е тешко да се одреди точната веројатност за ваков катастрофален настан, со помош на податоците собрани од леталото OSIRIS-Rex, експертите успеаја да создадат подобар модел на развојот на орбитата на Бену. Нивната анализа покажува дека има само 0,037 % (1:2700) шанса да удри во Земјата на 24 септември 2182 година.

Бену, веројатно, содржи многу вода врзана во минерали, кои би можеле да сочинуваат дури 10 проценти од неговата тежина. Научниците имаат намера да откријат дали односот на разните видови атоми на водород на овој астероид е сличен на оној во океаните на Земјата.

Веројатно, има многу јаглерод на Бену. Како што знаеме, животот на нашата планета се заснова на органска хемија, па се поставува прашањето дали сложените молекули, како водата, дошле на младата Земја од вселената.

„Анализата на метеоритите покажува дека астероидите, веројатно, содржат зоолошка градина со разни органски молекули. Но, во метеоритите тие често се контаминирани, па со овој примерок можеме да откриеме точно кои органски компоненти се наоѓаат на Бену“, објасни планетарниот научник Сара Расел од Природонаучниот музеј во Лондон.

Регион

Синот ја тужел мајка си оти го вреѓала преку пораки поради лоши оценки, судот во Карловац ја прогласил за виновна

Објавено пред

Една мајка (50) од Карловац е прогласена за виновна и осудена за навреда на синот (18) кого го навредувала преку пораки поради лошите оценки во училиште. Судијата пресудил дека лани во септември таа извршила психичко насилство во семејството бидејќи преку апликацијата WhatsApp му праќала пораки на синот, навредувајќи го со погрдни зборови, пишува „Даница“.

dobivaj vesti na viber

“Срам да ти е болен психопат шупак. Ми се гади, убиј се ѓубре, фрли се под воз да испадне дека си жртва. Јас те родив, ќе те задавам”, мајката му напишала на синот. На суд таа се бранеше дека била револтирана од лошите оценки и се поагресивното однесување на нејзиниот син, како и од неговото одбивање да учествува во воннаставни активности.

„Во очај, навистина му пратив пораки на син ми преку апликацијата WhatsApp во кои го навредував со погрдни зборови кои се споменати во обвинението и од кои се срамам“, рекла мајката. Синот на рочиштето рекол дека „го вознемирило тоа што мајка му му рекла да се фрли под воз и да се убие“, но тоа не му го нарушило достоинството.

„Сакам да ни се нормализираат односите. Во меѓувреме се преселив во студентски дом и сега студирам во Загреб“, заклучил синот. Инаку, мајката е високообразована личност и досега не е казнувана. Судијата ја казнил со 300 евра, а треба да плати и 20 евра за судски трошоци. Пресудата е неправосилна.

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Објавено пред

Украина и нејзините партнери може да ја поканат Русија на идниот мировен самит за да разговараат за ставање крај на двегодишната инвазија на Москва според условите на Киев, изјави висок украински функционер.

dobivaj vesti na viber

Швајцарија ќе биде домаќин на самит на кој ќе се разговара за мировното решение на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кое би можело да биде пренесено во Русија на подоцнежен состанок, изјави Андриј Јермак, шеф на канцеларијата на Зеленски.

„Може да дојде до ситуација да ги поканиме претставниците на Руската Федерација на состанок на кој ќе им презентираме план во случај (оној) кој тогаш ја претставува земјата на агресорот искрено сака да ја заврши оваа војна и да се врати во праведен мир“, рече тој на конференцијата за новинари во Киев.

Зеленски го претстави своето мировно решение за прв пат на самитот на Г20 во ноември 2022 година, а тоа се состои од враќање на територијалниот интегритет на Украина и целосно повлекување на руските сили.

Киев одбива да разговара со Москва додека сите руски војници не ја напуштат украинската територија. Кремљ соопшти дека во моментов нема основа за мировни преговори меѓу Русија и Украина и дека мировниот план на Киев е апсурден бидејќи ја исклучува Русија.

Прикажи повеќе...

Свет

Папата повика на дипломатско решение на војната во Украина

Објавено пред

Папата Франциск повика на дипломатско решение на војната во Украина што ќе резултира со праведен и траен мир, по вчерашното одбележување на втората годишнина од руската инвазија.

dobivaj vesti na viber

„Толку многу жртви, толку многу ранети, толку многу уништувања, болка и солзи во период кој ужасно се одолговлекува и за кој не се гледа крај. Оваа војна не само што го опустошува целиот регион, туку предизвикува и глобални бранови на омразата и стравот“, рече папата Фрациск во неделното обраќање.

„Се залагам да се најде малку хуманост за да се создадат услови за дипломатско решение во потрагата по праведен и траен мир“, рече Светиот Отец.

Лидерите на групата седум индустриски најразвиени земји во светот, Г7, вчера ветија дека ќе продолжат да стојат на страната на уморната од војна Украина. Неколку западни лидери вчера го посетија Киев за да покажат солидарност со Украина на втората годишнина од руската инвазија.

Папата Франциск ги повтори своите молитви за Израел, за Палестинците и за „многу народи фатени во виорот на војната“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Државниот врв утре ќе ја одбележи 20-годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Со државнички активности, Владата на Република Северна Македонија на 26.02.2023 година (понеделник) ќе ја одбележи 20-годишнината од авионската несреќа во...

Македонија5 часа

(Линк) МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните на Град Скопје дека денес е ставено во функција, она што претходно беше...

Македонија5 часа

Времето утре променливо облачно и топло

Променливо облачно и релативно топло, претежно во западните делови со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Македонија8 часа

НСЗР ќе штрајкува ако платите не се усогласат со минималецот додека здравствените работници работат за тројца

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници, административен технички...

Македонија9 часа

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Според најновите објавени податоци на Државната изборна комисија (ДИК) заклучно со вчерашниот ден вкупно 14.360 граѓани дале потпис за подносителите...

Свет11 часа

Во австралиските шумски пожари горат куќи, а топлотниот бран допрва ќе следи

Шумските пожари кои беснеат во австралиската држава Викторија веќе неколку дена ги проголтаат домовите, соопштија властите, предупредувајќи дека прогнозата за...

Свет11 часа

Посредниците напредуваат кон договор за прекин на огнот во Газа, пишува израелскиот печат

Посредниците постигнуваат напредок во напорите за постигнување договор за еднонеделен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас и ослободување на...

Македонија11 часа

Вељановски: Сите документи со валиден датум се важечки за гласање, ДИК така одлучи и во 1998 година

Државната Изборна Комисија мора да им овозможи на државјаните на Република Македонија да го остварат уставното право на гласање. Согласно...

Свет13 часа

САД и Велика Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Јеменските бунтовници Хути го нападнаа американскиот танкер „МВ Торм Тор“ во Аденскиот залив, соопшти денеска портпаролот на оваа милитантна група...

Македонија14 часа

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре на ден 26.02.2024 година без електрична енергија ќе останат: – во периодот од...

Свет14 часа

Парламентарни и локални избори во Белорусија – опозицијата повика на бојкот

Во Белорусија денеска се отворени избирачките места за парламентарни и локални избори на кои граѓаните избираат 110 пратеници во Народното...

Свет15 часа

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди во неделата пограничната област на Киргистан и кинеската област...

Свет15 часа

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за нападот во Рафа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху сака брзо одобрување од владата за плановите за контроверзна воена офанзива врз јужниот крајбрежен град Рафа...

Македонија15 часа

Времето денеска дождливо, но потопло

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни, особено во јужните делови каде што ќе имаат...

Свет1 ден

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија1 ден

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија1 ден

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет1 ден

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет1 ден

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет2 дена

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...