Контакт

Свет

Соработник на Бајден: Можно е поголемо распоредување на американското нуклеарно оружје

Објавено пред

Соединетите Американски Држави може да достигнат точка во следните години кога ќе мора да распоредат стратешко нуклеарно оружје во поголема мера за да ги одвратат растечките закани од ривалите, изјави висок претставник на Белата куќа.

dobivaj vesti na viber

Пранај Вади, шеф на Советот за национална безбедност, го рече ова во обраќањето до Здружението за контрола на оружјето, претставувајќи „поконкурентен пристап“ за контрола на оружјето од администрацијата на претседателот Џо Бајден.

Рускиот претседател Владимир Путин во средата изјави дека може да распореди конвенционални балистички ракети кои би можеле да стигнат до Соединетите Американски Држави и нивните европски сојузници доколку Украина дозволи западното оружје со долг дострел да напаѓа цели подлабоко во Русија, потег од кој се чини дека денеска се повлече.

Вади нагласи дека САД остануваат посветени на меѓународната контрола на нуклеарното оружје и режимите за неширење. Сепак, тој додаде дека Русија одби да разговара за договорот по пактот Нов СТАРТ од 2010 година, кој го ограничува распоредувањето на нуклеарното оружје на двете земји, но истекува во 2026 година, додека Кина одби да разговара за проширување на сопствениот нуклеарен арсенал.

„Можеби во наредните години ќе дојдеме до точка кога ќе биде неопходно да се зголеми бројот на моментално распореденото оружје. Треба да бидеме целосно подготвени да го сториме тоа доколку претседателот ја донесе таа одлука“, рече Вади.

„Ако дојде тој ден, тоа ќе резултира со инсистирање дека е потребно повеќе нуклеарно оружје за да се одвратат нашите противници и да се заштити американскиот народ и нашите сојузници и партнери“, продолжи тој.

Свет

Песков: Плановите на Фон дер Лајен и даваат на ЕУ воен призвук

Објавено пред

Плановите на шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за создавање на европска одбранбена унија и даваат на ЕУ „воен призвук“ и го потврдуваат ставот дека земјите од европскиот континент ги ескалираат тензиите и методите на конфронтација во надворешната политика, изјави денеска прес-секретарот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

dobivaj vesti na viber

„Заедничката одбранбена и безбедносна политика е една од областите на заедничка работа во Европската унија. Така беше и за време на европската интеграција, но никогаш не беше главната насока. Тоа што кажа сега г-ѓа фон дер Лајен за промената на приоритетите и дава на ЕУ воен тон, што ја потврдува општата надворешнополитичка ориентација на европските држави кон милитаризација, ескалација на тензиите и потпирање на методите на конфронтација“, рече Песков, пренесува Интерфакс.

Песков рече дека „Руската Федерација не претставувала и не претставува закана за никого во Европската унија“, како и дека во Украина Русија ги штити своите интереси во услови кога земјите од ЕУ отфрлиле каква било можност за дијалог.

Прикажи повеќе...

Свет

Внуката на Трамп: Се шокирав кога слушнав дека дедо ми е ранет

Објавено пред

Внуката на поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, 17-годишната Каи, денеска, за време на националната републиканска конвенција во Милвоки зборуваше за шокот што го доживеала кога слушнала за атентатот и дека дедо ѝ бил ранет.

dobivaj vesti na viber

„Само сакав да знам дали е добро. Ти се крши срцето кога гледаш што може некој да му направи на друга личност. Многу луѓе го натераа дедо ми да помине низ пеколот, но тој сѐ уште е на нозе“, рекла Каи, која, како што рекла, сакала да го сподели со публиката она што повеќето луѓе не го гледаат, пренесе „Си-би-ес њуз“.

Таа додаде дека дедо ѝ е грижлив и полн со љубов, иако медиумите го прикажуваат како сосема поинаква личност.

Прикажи повеќе...

Свет

Напаѓачот на Трамп пред атентатот напиша морничава порака: „13 јули ќе биде мојата премиера“

Објавено пред

Томас Метју Крукс, кој се обиде да го убие поранешниот американски претседател Доналд Трамп на неговиот митинг одржан во саботата во Пенсилванија, неколку дена претходно на интернет објавил грозоморна порака, јавуваат американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Крукс (20) најави злобни планови за денот кога пукаше кон Трамп во Батлер, Пенсилванија, пишува „Њујорк пост“.

„13 јули ќе биде мојата премиера, гледајте како се развива“, наводно напишал 20-годишниот напаѓач на Steam, популарна онлајн-платформа, каде што гејмерите комуницираат меѓу себе, објави „Фокс њуз“.

Пораката што го навестува нападот им беше откриена на американските сенатори за време на брифингот со високи претставници на органите за спроведување на законот во средата.

Крукс исто така имал фотографии од претседателот Бајден на неговиот мобилен телефон и ги барал датумите на националната конвенција на Демократската партија и митингот на Трамп во Пенсилванија, каде што пукаше кон 45-тиот претседател, изјавија извори за спроведување на законот за „Њујорк пост“.

Инспекторите бараат одговори на телефоните и на компјутерот на напаѓачот, но допрва треба да го идентификуваат мотивот.

Истрагата за пребарувањето на заднината на нападот не откри на која страна од политичкиот спектар Крукс – регистриран републиканец – се наоѓал, според „Еј-би-си њуз“, кој прв го објави откритието.

Крукс, кој беше убиен неколку секунди по пукањето кон поранешниот претседател, имал два мобилни телефона – еден пронајден во близина на неговото тело, а друг дома со 27 контакти, според „Фокс“.

Деталите за пребарувањето беа објавени кога се рашири веста дека поминале 20 минути од времето кога снајперистите на Тајната служба првпат го забележале на покривот со пушка и времето кога почнал да пука во Трамп.

Во престрелката е убиен 50-годишен татко на две деца, а повредени се уште две лица, кои биле на собирот.

Повеќе извори за спроведување на законот, информирани за истрагата, за Еј-би-си изјавија дека снајперисти го виделе Крукс на покривот надвор од безбедносната зона на собирот во 17.52 часот, пред да почне пукањето во 18.12 часот.

Шокантниот временски јаз од 20 минути го потврдија изворите на „Њујорк пост“, кои додадоа дека во еден момент Крукс наводно преку својот мерач за далечина погледнал во снајперистите што го набљудувале.

Всушност, Крукс бил идентификуван како личност од интерес повеќе од еден час пред да почне пукањето, изјавиле извори за „Њујорк пост“.

По првиот истрел, снајперистите го елиминирале за 26 секунди.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ19 минути

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија3 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија4 часа

ЦУК: Oд рани зори се гасат пожари по земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура5 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет5 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа5 часа

(Фото) Сателитите открија „Панцир“ системи и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион5 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет7 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија17 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија21 час

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија21 час

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија21 час

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија22 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет1 ден

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија1 ден

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...

Култура1 ден

„Бизнисот на задоволството“ со награда во Уругвај за сценографија

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто признание на меѓународните филмски фестивали во светот. Овој пат наградата...