Контакт

Свет

Спасувачка акција: 21 рудар се заробени во Кина по поплавување на рудник за јаглен

Објавено пред

Спасувачките екипи се обидуваат да спасат 21 рудар, кои се блокирани во рудник за јаглен во регионот Ксинџијанг во северозападниот дел на Кина.

Тие останале заглавени синоќа откако поплава ја прекинала електричната енергија под земја и ја нарушила комуникацијата.

Според првичните информации, осум од 29-те рудари кои се наоѓале на местото на инцидентот биле спасени.

Во моментов, се прават обиди за испумпување на водата од поплавеното окно и за снабдување со воздух во рудникот. Се поставуваат цевки, но пумпањето се спроведува многу тешко.

Свет

Палестина останува посветена на ветувањето за парламентарни избори

Објавено пред

Палестинскиот министер за надворешни работи, Ријад ал-Малики, го информираше својот руски колега Сергеј Лавров за причините за одложување на парламентарните избори и ја потврди посветеноста на Палестина да ги одржи на сите територии, пренесува ТАСС.

„Разговаравме за околностите што ја принудија владата на Палестина да ги одложи изборите што требаше да се одржат на 22 мај. Објаснивме јасно и детално што нè натера да донесеме таква одлука. Исто така, потврдуваме дека палестинската држава е посветена на одржување на изборите на сите палестински територии, вклучително и во Источен Ерусалим. Тоа е наша обврска кон меѓународната заедница и кон палестинскиот народ“, рече Ал-Малики.

На палестинските територии не се одржани избори од 2006 година. Формално, претседателскиот мандат и овластувањата на членовите на Палестинскиот законодавен совет веќе се истечени.

Изборите првично беа закажани во втората половина на мај, но палестинскиот лидер Махмуд Абас ги одложи изборите во Палестина сè додека не се гарантира учеството на жителите на Источен Ерусалим.

Абас рече дека Израел не дал дозвола да спроведе изборна кампања во Источен Ерусалим пред изборите за палестинските раководни тела, поради што меѓународната заедница мора да изврши притисок врз еврејската држава.

Прикажи повеќе...

Свет

ОН: Повеќе од 700 мигранти од Либија се вратени дома

Објавено пред

Повеќе од 700 либиски мигранти се вратени дома во последните денови, предупреди вчера Високиот комесаријат на Обединетите Нации за бегалци (УНХЦР).

„ Меѓу мигрантите имаше многу мали деца и луѓе на кои им беше потребна голема помош“, напиша портпаролкатана УНХЦР, Карлота Сами, на Твитер.

Таа предупреди дека мигрантите во спротивно би завршиле во произволни притвори на неодредено време, додавајќи дека таму би биле изложени и на ризик да бидат повредени од страна на трговците со луѓе.

„ Либија сè уште не е безбедна“, нагласи официјалниот претставник на ООН.

Минатата недела Советот за безбедност на ОН одржа неформален состанок во кој се фокусираше на враќањето на повеќе од 20.000 странски борци и платеници од Либија по барање на преодната влада на земјата која се движи кон избори во декември по една деценија борби и пресврти.

ОН во декември проценија дека во Либија има најмалку 20.000 странски борци и платеници, вклучувајќи Сиријци, Руси, Суданци и државјани на Чад.

Прикажи повеќе...

Свет

Украина ископа 400 км противтенковски ровови на границата со Русија

Објавено пред

Украина ископа околу 400 км противтенковски ровови на границата со Русија во рамките на проектот „Ѕид“,  изјави Сергеј Деинеко, кој е на чело на државната служба за гранична стража, пренесува украинската новинска агенција РБЦ.

„Од моментот кога почна проектот ‘Ѕид’, изградени се околу 400 км противтенковски ровови, 330 км паралелни патишта, поставена е 70 км бодликава жица и челична ограда долга 100 км“, рече Деинеко.

Првично, трошоците за проектот се проценуваа на околу 143 милиони долари. Буџетот на крај беше скратен на околу 90 милиони долари.

Деинеко рече дека работата на утврдувањето во регионот Харков е при крај, а во тек е во регионот Чернигов. Во регионот Суми се во тек проекти и истражувачки работи, но инженерските работи таму сè уште не се почнати.

Поранешниот украински премиер Арсениј Јаценјук го претстави проектот „Ѕид“ во 2014 година како линија на утврдувања на границата со Русија во должина од 2.000 км. Првично, проектот требаше да се заврши во рок од шест месеци, но потоа беше продолжен до 2018 година, до 2021 година и, на крај, до 2025 година.

Во март 2016 година украинското Национално биро за борба против корупција почна кривична постапка за околу 623.000 долари украдени од буџетот на проектот. Во 2017 година беа уапсени осуммина осомничени вклучени во корупциската шема.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија3 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија7 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија7 часа

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија8 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија9 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет9 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион9 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет10 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет10 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија11 час

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион23 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет23 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет23 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија1 ден

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија1 ден

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа1 ден

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Досие