Контакт

Свет

Студент од Данска штрајкува со глад поради климатските промени

Објавено пред

Деветнаесетгодишен студент од Данска почна штрајк со глад за да ги предупреди политичарите од неговата земја на неопходноста од носење на храбри климатски политики.

„Сакам политичарите во Данска да се разбудат и најпосле да направат нешто за климатските промени“, изјави Микел Брикс за германската агенција „ДПА“.

Нагласи дека ќе штрајкува до 5-ти јуни, кога се одржуваат парламентарните избори во Данска. Климатската криза предолго се игнорира, нагласи Брикс, но сега барем се зборува за тоа.

„Време е да подвлечеме вистински потези“, додаде Брикс кој последниот топол оброк го консумирал во понеделникот вечерта.

Анкетите покажаа дека климатските промени се главна грижа на данските избирачи на парламентарните, но и на изборите за европскиот парламент.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Зедер: Коронавирусот се врати во полна сила, неопходна e претпазливост

Објавено пред

Баварскиот премиер и лидер на Христијанско-социјалната унија, Маркус Зедер, предупреди дека постои ризик коронавирусот да излезе од контрола во Германија.

„Коронавирусот се врати во полна сила. Вториот бран е тука“, рече Зедер во баварскиот парламент.

Тој додаде дека е неопходна претпазливост, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Азербејџан тврди дека Ерменија досега убила 63 азербејџански цивили

Објавено пред

Канцеларијата на азербејџанското Државно јавно обвинителство објави дека бројот на цивилни жртви од азербејџанската страна од ескалацијата на ситуацијата во спорниот регион Нагорно-Карабах се искачи на 63, додека 292 цивили се ранети, пренесува ТАСС.

„Како резултат на гранатирањето на резиденцијалните области од страна на Ерменија, 63 цивили загинаа, а 292 беа ранети меѓу 27 септември и 21 октомври“, рече агенцијата во соопштението за печатот.

Според канцеларијата, биле оштетени 386 цивилни цели, како и 1.981 приватни куќи и 90 станбени згради.

Обновените судири меѓу Азербејџан и Ерменија избија на 27 септември со интензивни битки во спорниот регион Нагорно-Карабах. Регионот продолжува да сведочи на непријателства и покрај двата постигнати договори за прекин на огнот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Италијанец обвинет за обид за убиство откако пукал во мигранти

Објавено пред

Еден 43-годишен Италијанец е обвинет за обид за убиство, откако пукал кон мигранти од Северна Африка за кои тврди дека биле безобразни кон него, пренесува „Ил Џорнале“

Инцидентот се случил во саботата вечерта во градот Реџо Емилија. 43-годишниот Гаетано Ломбарди наишол на петмина мигранти од Северна Африка кои го нарекле старец и му рекле да им се тргне од патот.

Инцидентот брзо ескалирал, а двете страни си упатувале навреди сè додека Ломбарди не удрил едно од момчињата пред групата да избега. Наместо да ги пушти мигрантите да избегаат, Ломбарди извадил пиштол „берета 950“ и испукал девет куршуми кон нив.

Тројца од мигрантите, од кои двајца малолетни, се хоспитализирани откако се здобиле со прострелни рани, а 20-годишниот марокански државјанин Салах Един завршил на интензивна нега.

Ломбарди ѝ се предал на полицијата, изјавувајќи дека мигрантите биле многу груби: „Отидов предалеку, нешто пукна во мене“.

Ломбарди е обвинет за повеќе точки за обид за убиство, како и за незаконско поседување огнено оружје. Кога полицијата подоцна извршила рација во неговиот дом, пиштолот бил пронајден скриен под штица, а втор шаржер бил сокриен во машината за перење.

Инцидентот се случи нешто повеќе од две години откако Италијанецот Лука Траини беше осуден на 12 години затвор за обид за убиство на мигранти во градот Мачерата. Трајни, кој е ултрадесничар, пукал во мигрантите како одговор за смртта на италијанската тинејџерка Памела Мастропјетро, која беше убиена и распарчена од мигрант наркодилер од Нигерија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија51 минута

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија2 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија2 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион3 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет4 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија4 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет5 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија5 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет6 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет6 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија6 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион17 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет18 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија19 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија20 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија21 час

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија22 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија1 ден

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија1 ден

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Досие