Контакт

Свет

Студија предвидува колапс на Голфската струја веќе во 2025 година

Објавено пред

За почеток, најважното: Голфската струја нема да колабира сама по себе, таа можност засега не се заканува. Оваа струја најмногу ја придвижуваат ветровите. „И се додека Земјата се врти, ќе има Голфска струја“, вели Никлас Бурс. Тој е физичар и ги истражува океанските струи во Институтот за истражување на климатските влијанија во Потсдам и на Техничкиот универзитет во Минхен.

dobivaj vesti na viber

Меѓутоа, Голфската струја е дел од поголема струја, AMOC (Atlantic Meridional Overturning Circulation). Пренесува водни маси преку Атлантикот, а дел од него носи топлина и умерено време во Европа. Доколку оваа струја пропадне, може да се случи температурите, и не само во Европа, значително да се променат. Можна е и почеста појава на екстремни временски појави.

Сликите на вечната зима, кои се познати и од Холивуд, сè уште не се целосно точно сценарио во случај АМОС целосно да ослабне. Во случај оваа струја да пропадне, последиците за жителите на централна Европа веројатно воопшто не би биле толку големи. Температурите најверојатно ќе се променат за неколку степени. На северот на Европа сè уште би можело да биде постудено и значително постудено.

Покрај тоа, климата во другите делови на светот значително би се променила. На пример, зоната на тропски дождови би се „поместила“ малку појужно. Како резултат на тоа, во зоната Сахара би преовладувала уште поголема суша. А во областите јужно од неа, во иднина би можеле да наврнат значително поголеми количества дожд.

AMOC е исто така дел од уште поголем тековен систем, таканаречениот термохалин подвижна лента. Тоа е комбинација од морски струи, ги транспортира хранливите материи од длабочините на океанот кон површината, а кислородот од површината во правец на длабочините на морето. Тоа е единствената можност за животните во морските длабочини да се снабдуваат со кислород. На дното на морето, имено, нема доволно светлина за растенијата да функционираат преку процесот на фотосинтеза.

AMOC е најголемиот мотор на таа подвижна лента. Ако струјата колабира, тоа би можело да има големи последици за животните во сите области на океанот.

Дали и кога навистина ќе пропадне АМОС? Тоа засега не е сосема јасно. Неодамна во списанието Nature Communications беше објавена студија која предвидува неизбежен колапс. Според авторите, тоа би можело да се случи веќе во 2025 година.

Но, има и многу критики за таа студија. „Што се однесува до статистичката анализа, таа е детално точна, но има многу поедноставени претпоставки во однос на механичкиот опис на циркулацијата на превртување на атлантскиот меридијан“, вели Никлас Боерс за Центарот за научни медиуми.

Во својот неодамнешен извештај, Светскиот совет за климата предвиде, иако со голема веројатност, дека струите во Атлантикот нема целосно да пропаднат до крајот на овој век. Во исто време, постојат индикации дека струите моментално слабеат и дека колапсот на циркулацијата може да има сериозни последици дури на крајот на векот.

Причината зошто се оди толку далеку или зошто дури и колапсот на струјата на Атлантикот се смета за реален е топењето на морскиот мраз. Кога мразот се топи, морската вода пред Гренланд веќе не е доволно „компактна“ за да потоне во оладена состојба и да „однесе“ кислород и CO2 со себе на дното на океанот. Ова потоа ќе доведе до маѓепсан круг. Имено, до сега значителен дел од CO2 произведен од луѓето на тој начин се транспортирал до морското дно. Доколку овој механизам не успее или се појави во намалена форма, тоа би значело дека на морската длабочина се „складира“ помалку CO2, а со тоа би се забрзале климатските промени.

Во исто време, експертите забележуваат уште една појава за која се уште немаат одговор или објаснување. Во текот на зимата на Антарктикот, ледените плочи моментално се шират со толку мала брзина како никогаш досега во овој период од годината. Причините за ова засега се непознати.

Свет

Швајцарската манекенка која со години работела на Тајланд убиена од сопругот

Објавено пред

Швајцарската манекенка која со години работела во Тајланд била убиена од нејзиниот сопруг минатиот четврток, објавија денеска тајландските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Сопругот на манекенката ја донел во болница тврдејќи дека се обидела да се самоубие.

Тој е уапсен, а по анализата на наводното место на злосторството и снимките од надзорните камери, полицијата верува дека мажот се обидел да го сокрие делото, пишува Swissinfo.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин и Асад се сретнаа во Москва

Објавено пред

Рускиот и сирискиот претседател Владимир Путин и Башар ал Асад се сретнаа во Кремљ.

dobivaj vesti na viber

„Многу ме интересира вашето мислење за тоа како се развива ситуацијата во регионот. За жал, има тенденција на ескалација, тоа го гледаме. Тоа директно се однесува и на Сирија“, му рекол Путин на Асад на почетокот на средбата.

Кремљ соопшти дека двајцата се сретнале вчера.

Путин и Асад последен пат се сретнаа во март 2023 година во Москва на 12-годишнината од бунтот во Сирија, кој се претвори во граѓанска војна.
На таа средба Путин ја истакна улогата на руската армија во стабилизацијата на таа земја.

Русија, сојузник со Иран, води воена операција во Сирија од септември 2015 година за да и помогне на владата на Асад во борбата против вооружените опозициски групи и да ја врати контролата врз поголемиот дел од земјата.

Иако најголемиот воен фокус на Русија во моментов е Украина, таа сè уште е присутна во Сирија и има војници во своите бази таму.

„Со оглед на сите настани што се случуваат денес во светот и во евроазискиот регион, нашата денешна средба изгледа многу важна“, му рекол Асад на Путин.

Прикажи повеќе...

Свет

УНХЦР: Се преврте брод со 45 бегалци кај Јемен, преживеаја четири лица

Објавено пред

Брод со најмалку 45 бегалци се преврте во близина на брегот на Јемен, а само четири лица преживеаја, соопшти денеска Агенцијата за бегалци на ОН (УНЦХР).

dobivaj vesti na viber

УНЦХР додава дека инцидентот се случил поради силните ветрови и преоптоварувањето и дека соработува со Меѓународната организација за миграција (ИОМ) за да обезбеди заштита и помош на преживеаните, пренесува Ројтерс.

Во јуни најмалку 49 мигранти загинаа, а 140 исчезнаа откако нивниот брод, кој тргна од Сомалија со 260 мигранти, се преврте во близина на брегот на Јемен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Мицкоски по апелот на Филипче за нов кривичен законик: Што е со делата кои застареа, а граѓаните плаќаат милиони отштета

Премиерот Христијан Мицкоски е согласен да биде донесен нов кривичен законик, кој ќе биде изработен според европските стандарди. Ова беше...

Македонија1 час

„Нема повеќе евтина храна на државна сметка“ – 50 отсто зголемени цените во владините објекти

Зголемување на цените на угостителските услуги во владините објекти за педесет отсто најави директорот на Службата за општи и заеднички...

Македонија3 часа

Филипче вели дека згрешиле со измените на Кривичниот законик, на Владата ѝ предложи да донесе нов што им бил изготвен пред шест години

Претседателот на СДСМ, Венко Филипче, вели дека претходната влада згрешила што ги донела измените на Кривичниот законик, со кој застаруваат...

Македонија3 часа

Таравари и со скратен буџет ќе ги вработува оние со договор на дело: Ќе најдеме решение и тие до крајот на годината да бидат редовно вработени

По одлуките за вработување на специјализантите и дополнувањето на позитивната листа на лекови, кои министерот за здравство, Арбен Таравари, ги...

Македонија4 часа

Гром предизивка пожар во општина Старо Нагоричане

Гром предизвикал пожар на сува трева и шума во село Бајловце, општина Старо Нагоричане, информираа од регионалниот центар за управување...

Топ5 часа

Пронајдено женско тело во десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“

Тело на женско лице рано утрово е пронајдено на заштитната решетка од десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“, на влезот...

Македонија6 часа

ОЈО Скопје ќе предложи спојување на постапките за обвинетите за грабнувањето и свирепото убиство на две лица

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје достави известување за завршена истрага до првоосомничениот за двојното грабнување и свирепо...

Свет7 часа

Трамп: Говорот на Бајден едвај разбирлив и многу лош, „расипаниот Џо“ и „лажливата Камала“ се срам за Америка

Републиканскиот претседателски кандидат, поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека првото обраќање на претседателот Џо Бајден до нацијата откако тој...

Свет7 часа

Бајден во обраќањето до нацијата: Палката ја оставам на помладите заради обединување

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата за прв пат откако се откажа од трката за реизбор, ја...

Свет7 часа

Руски воен хеликоптер се урна во руската област Калуга, екипажот загина

Руски воен хеликоптер Ми-28 утрово се урна за време на редовен лет во регионот Калуга, а екипажот загина, соопшти руското...

Свет7 часа

Во пожар на аеродромот во Њујорк девет лица повредени, четворица хоспитализирани

Неколку лица се пренесени во болница откако избувна пожар на ескалатор на меѓународниот аеродром Џон Кенеди (ЏФК) во Њујорк, соопштија...

Свет7 часа

Во Кина над 150.000 луѓе севакуирани во пресрет на тајфунот Гаеми

Источната кинеска провинција Фуџијан евакуираше повеќе од 150.000 жители поради очекуваниот удар на тајфунот Гаеми, соопштија денеска властите. Суспендирани се...

Македонија18 часа

(Видео) Изгаснат пожарот во Ново Село

Хеликоптерот на МВР во 15 циклуси исфрли 22 тони вода, со што пожарот кај Ново Село е изгасен, објави Министерството....

Македонија19 часа

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Топ21 час

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија21 час

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија1 ден

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ1 ден

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија1 ден

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија1 ден

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...