Контакт

Свет

Сурфер на Хаваи преживеа напад од ајкула

Објавено пред

Макс Келикипи (16) кој сурфал на плажата Макаха на Хаваи, забележал нешто во водата како се движи околу гребенот.

На почетокот тој помислил дека се работи за желка, но наскоро сфатил дека станува збор за ајкула. Келикипи веднаш ги извадил двете нозе од водата за да не биде лесен плен за предаторот.

Ајкулата тргнала директно кон него, туркајќи го од даската за сурфање.

„Одгриза огромно парче од мојата даска“, рече тој. „Ако нозете ми беа малку повисоко на даската ќе ми ги одгризеше и прстите“.

Келикипи тогаш почнал да плива назад кон брегот. „Живот или смрт беше. Избрав живот“.

Според него ајкулата била долга околу три метри. На плажата се поставени знаци кои ги предупредуваат посетителите за присуството на ајкули во плитката вода.

Келикипи рече дека не планира да се откаже од сурфањето, но нападот го натерал да биде повнимателен во иднина. „Ако одите да сурфате, одете со некој што добро ја знае областа“, рече тој.

„И не паничете. Тоа го убива луѓето“.

Европа

Орбан: Ако Турција пушти бегалци, ќе употребиме сила на границата со Србија

Објавено пред

Унгарија ќе мора да примени сила на својата јужна граница со Србија за да ја заштити границата со Европската Унија, доколку Турција го оствари заканувањето дека ќе ја отвори вратата за бегалците кон Европа, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Орбан рече дека 90.000 луѓе во моментот се обидувале да стигнат до ЕУ преку „балканската рута“, додавајќи дека нивниот број наскоро ќе се зголеми на 100.000.

„Ако Турција ослободи уште стотици илјади мигранти, ќе мораме да употребиме сила за да ги заштитиме унгарската граница и српско-унгарската граница“, рече Орбан.

Орбан предупреди дека сегашната состојба во Сирија наскоро може да има последици и за Унгарија, чии граници се воедно и граници на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Германија нема да испорачува оружје за Турција

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел објави денеска дека Германија нема да испорачува оружје за Турција, поради воената офанзива што ја започна во Сирија.

Таа во долниот дом на парламентот рече дека од Турција неколку пати побарала да стави крај на воената операција против курдските сили во северна Сирија, пренесува „Ројтерс“.

„Тоа е хуманитарна драма со сериозни геополитички последици, така што Германија нема да ѝ испорачува оружје на Турција во сегашните околности“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Свет

Продемократските пратеници бараат оставка од лидерката на Хонгконг

Објавено пред

Продемократските пратеници во Хонгконг ја повикаа лидерката Кери Лам да се повлече од функцијата за време на собраниска седница која повеќе пати беше одложена бидејќи неколку политичари беа исфрелени од Собранието.

Веќе втор ден владее хаос во законодавниот дом во Хонгконг, додека Лам се обидува да одговора на прашања за нејзината политика. Таа вчера беше принудена да одговора преку видео-врска поради слични немири во Собранието.

Превирањата во законодавната власт ја потенцираат растечката политичка поделеност во градот, а не се гледа крајот и на често насилните антивладини протести кои беа поттикнати од контроверзниот закон за екстрадиција на осуденици во Кина, кои подоцна прераснаа во широко продемократско движење.

Маскирани напаѓачи вчера со ножеви и чекани го нападнаа лидерот на една од најголемите продемократски групи во област под кинеска контрола. Организавијата за човекови права „Амнести Интернешнл“ ги повика властите да го истражат нападот кој го оцени како застрашувачки.

Демократските пратеници повикуваат на оставка на Кери Лам затоа што, како што велат, таа има крв на рацете.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа55 минути

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион2 часа

Сараево: Малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и нејзината мајка под...

Свет2 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа2 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија13 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија14 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија16 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа18 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија19 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија21 час

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија21 час

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија22 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет22 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион23 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија23 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет1 ден

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет1 ден

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион1 ден

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа1 ден

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Досие