Контакт

Свет

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Објавено пред

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални вработени, соопшти Белата куќа во четвртокот.

На федералните вработени кои не се вакцинирани нема да им биде дозволено да ги симнат маските дури и таму каде што циркулацијата на Ковид-19 е слаба и ќе мора редовно да прават тестови, еднаш или двапати неделно.

Тие исто така ќе бидат ограничени во патувањата, се вели во соопштението објавено пред говорот на американскиот претседател.

Ова е голем пресврт во политиката на администрацијата на Бајден, која досега ја отфрлаше секоја мисла за присилна вакцинација, повикувајќи се повеќе на личната одговорност на граѓаните и испраќајќи пораки за охрабрување.

Сојузната држава вработува 4 милиони луѓе, од кои 2 милиони се цивили.

Што се однесува до војската, американскиот претседател бара да размисли како и кога може да се додаде вакцината против Ковид-19 на листата на вакцини задолжителни за војниците.

Џо Бајден, исто така, ги повика локалните власти да плаќаат по сто долари на секој што ќе се вакцинира, за што ќе можат да ги искористат вонредните средства одвоени за борба против пандемијата.

Свет

Талибанците обесија тело на човек на кран среде плоштад

Објавено пред

Талибанците обесија тело на човек на кран на главниот плоштад во Херат, во западен Авганистан, јави агенцијата АП.

Вазир Ахмад Седики, кој има своја аптека на плоштадот во Херат, за американската агенција изјави дека биле забележани вкупно четири тела  – едното на кранот, а другите три најверојатно ќе бидат изложени на други места во градот.

Талибанците на плоштадот кажале дека четворицата мажи биле фатени за време на киднапирање и биле убиени од страна полицијата.

Нурудин Тураби, еден од основачите на талибанското движење и толкувач на строгата примена на шеријатските закони, оваа недела рече дека Талибанците ќе извршуваат егзекуции, како и ампутација на рацете за разни злосторства.

Талибанците ја презедоа власта во Авганистан на 15 август.

Прикажи повеќе...

Свет

САД и Хуавеи постигнаа договор за враќање на директорката на компанијата во Кина

Објавено пред

Американскиот суд го одобри договорот помеѓу Вашингтон и кинескиот телекомуникациски гигант Хуавеи, според кој извршната директорка на компанијата, Менг Ванџу,  може да се врати во Кина, а постапката покрената против неа за банкарска измама ќе биде одложена за крајот на 2022 година.

Таа беше во домашен притвор во Канада во последните три години, а САД сакаа да и судат на американско тло.

Ванџу беше приведена во Канада на барање на САД.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Објавено пред

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше затворен, а ерупциите се засилија и влегоа во најинтензивната фаза досега.

Локалните власти соопштија дека дополнително 160 луѓе се евакуирани од уште три града и не можат да се вратат во своите домови за да ги подигнат своите предмети поради развојот на вулканската активност.

„Инструментите за следење на вулканските активности ја воспоставија најсилната енергетска активност вчера на пладне“ наведоа од службата за итни случаи.

Од почетокот на ерупцијата на малиот остров во Атлантикот, вулканот Кумбре Вијеха исфрли илјадници тони лава, уништи стотици куќи и принуди евакуација на речиси 6.000 луѓе, објави „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Македонија3 часа

Чиста и зелена иднина за граѓаните на Западен Балкан, во фокус на првиот социо-еколошки форум во Скопје

Првиот Социо-еколошкиот форум денеска во Скопје ги седна на иста маса регионалните и европски прогресивни политички лидери, тинк-тенк и невладини...

Регион6 часа

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа7 часа

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија7 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија8 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија1 ден

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија1 ден

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија1 ден

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа1 ден

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа1 ден

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ1 ден

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија1 ден

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија1 ден

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет1 ден

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија1 ден

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет1 ден

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ2 дена

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Досие