Контакт

Свет

Сè уште нема консензус помеѓу Нетанјаху и САД за анексијата на Западен Брег

Објавено пред

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, допрва треба да ги утврди деталите со САД, како и со алтернативниот премиер Бени Ганц во врска со неговите планови за анектирање делови од Западен Брег и долината на Јордан, пренесува израелското „Армиско радио“.

„Има недоречености меѓу Американците и нас за ова прашање и помеѓу нас и нашиот постар партнер во владата, Сино и бело. Сè уште нема договорена мапа за ова прашање. Таа треба да биде договорена од делови на (израелската) владата и од американската страна“, изјави министерот за прашања на населбата, Ципи Хотовели, кој штотуку е назначена за амбасадор во Велика Британија.

Ганц го поздрави широкиот дијалог по ова прашање од страна на меѓународната заедница. Претставникот на ЕУ за палестинските територии, Свен Кун фон Бургсдорф, рече дека ако се случи анексијата, ќе има последици врз односите меѓу Израел и ЕУ.

Ганц во четвртокот рече дека разговарал со шефот на ЕУ за надворешна политика, Џозеф Борел, и нагласи дека ќе работат преку дипломатски канали на одржување отворен дијалог со европската заедница и со регионалните партнери правејќи сè што е потребно за да се заштити безбедноста на Израел. Тој не го спомна прашањето за анексија.

Во меѓувреме, повеќе од 100 експерти за меѓународно право потпишаа писмо во кое го повикуваат Нетанјаху да продолжува со оваа идеја нарекувајќи ја флагрантно кршење на правилата на кои се темели меѓународното право и сериозна закана за меѓународната стабилност во проблематичниот регион.

Нетанјаху вети дека ќе почне со анексијата со благослов на САД на 1 јули, датумот означен во неговиот договор за коалиција со Ганц. Сепак, официјалните лица велат дека во првата фаза премиерот, веројатно, ќе објави анексија само на трите големи еврејски населби – Меале Адумим, Ариел и Гуш Ецион, без да ги чепка засега долината на Јордан или остатокот од Западен Брег.

Овие три области се во рамките на поширокиот консензус како во Израел така и во САД за ставање под израелскиот закон. Властите велат дека одлуката да се фокусираат на помалку спорните области ги зема предвид односите на Јордан со САД.

Претхоно неделава, палестинскиот премиер, Мохамед Штајхе, предупреди дека ако Израел продолжи со плановите, Палестинците еднострано ќе прогласат држава заснована на линиите пред 1967 година. Но, Палестинската Самоуправа не успеа да организира протести против анексијата успевајќи да привлече едвај 200 луѓе на протестот во Рамалах.

Мировниот план на администрацијата на Трамп предвидува Израел да анектира 30 отсто од Западен Брег и долината на Јордан. Исто така, предвидува демилитаризирана палестинска држава основана на поголемиот дел од Западен Брег со делови од источен Ерусалим, кои се наоѓаат надвор од израелската безбедносна ограда како нејзин главен град.

 

Регион

Во Србија 11 починати и 287 новозаразени од коронавирус

Објавено пред

Според најновите податоци во изминатите 24 часа во Србија починале 11 лица, а новозаразени со ковид-19 се 287.

На распиратори моментално се наоѓаат 144 пациенти.

Бројот на смртни случаи предизвикани од коронавирус во Србија достигна 393, а стапката на смртност изнесува 2,14 проценти.

Изминатите 24 часа тестирани се 4.050 луѓе, а вкупно од почетокот на епидемијата во Србија тестирани се дури 491.428 лица.

Вкупниот број регистрирани случаи на вирусот во земјата е 18.360.

Прикажи повеќе...

Регион

Педесет нови заболени и еден починат од ковид-19 во Хрватска

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 50 нови случаи на ковид-19 и еден починат, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита.

Во моментов во Хрватска активни се 1.117 случаи, од кои 132 се во болница, и тројца на респиратор.

Вкупно во Хрватска од коронавирус заразени се 3.722, 119 починаа, а 2.486 оздравеа. Во самоизолација се 4.861 лица.

До денеска вкупно се тестирани 93.571 лица, од кои 763 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Свет

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Објавено пред

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан. Мерките стапуваат на сила во среда.

Како што пренесува Ројтерс, според новите мерки, сите патници кои доаѓаат од земји кои се означени како „жолта“ и „црвена“ зона, ќе мораат да пројдат преглед и ќе бидат ставени во карантин. Карантинот може да се избегне единствено со приложување два негативни теста на ковид-19 стари најмногу пет дена.

Тоа се однесува како на унгарските државјани кои доаѓаат од други земји, така и на патници од овие држави.

Македонија, Албанија, Црна Гора и Украина, меѓу другите, се наоѓаат на „црвената“ унгарска листа.

Србија, Бугарија, Романија, Русија, Шведска, Обединетото Кралство и Португалија се на „жолтата“ листа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Регион2 часа

Во Србија 11 починати и 287 новозаразени од коронавирус

Според најновите податоци во изминатите 24 часа во Србија починале 11 лица, а новозаразени со ковид-19 се 287. На распиратори...

Свет3 часа

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ6 часа

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион7 часа

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ7 часа

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет7 часа

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет7 часа

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет7 часа

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија8 часа

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион21 час

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија22 часа

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија1 ден

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ1 ден

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион1 ден

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија1 ден

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион1 ден

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија1 ден

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија1 ден

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија1 ден

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Досие