Контакт

Свет

Татко и син отвориле фабрика за лажни ,,ламборџини” во Бразил

Објавено пред

Татко и син се уапсени, откако е откриена нивната фабрика во која произведувале лажни автомобили од познатите марки „ферари“ и „ламборџини“.Случајот е оркриен во Бразил, во државата Санта Клара.

Оваа фабрика во која биле изработени осум такви лажно возила, а во подготовка биле и други, е откриена откако се пожалиле италијанските комапнии дека фалц автомобили се појавиле на пазарот. Тие ги нуделе возилата преку социјалните мрежи по цена од 45.000 до 60.000 долари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Нетанјаху го повлече барањето за имунитет во истрагата за корупција

Објавено пред

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека го повлекол своето барање за имунитет од Обвинителството во случаите на корупција против него, пренесува „Спутник“.

Во објавата на Фејсбук, Нетанјаху рече дека нема да дозволи неговите политички ривали да го искористат овој проблем за да ја уништат неговата „историска мисија“, очигледно мислејќи на планот за решавање на израелско-палестинскиот конфликт.

Овој потег доаѓа откако се очекуваше Кнесетот да расправа за формирање комитет што ќе се занимава со барањето за имунитет на Нетанјаху. Очекуваното гласање беше критикувано како политизирано од десничарскиот блок партии кои го поддржуваат Нетанјаху.

Повлекувањето на барањето за имунитет ќе значи дека израелскиот обвинител може да поднесе обвинение до Окружниот суд во Ерусалим без да чека одлука од Кнесетот.

Нетанјаху е под истрага речиси три години во три случаи поврзани со корупција. Тој е обвинет дека примал скапи подароци и ја злоупотребил својата надлежност да промовира поволно покривање на неговите активности во медиумите.

Во Случај 1000 се тврди дека Нетанјаху добил подароци во вредност од околу 270.000 американски долари во 2017 година од австралискиот милијардер Џејмс Пакер и од израелско-американскиот бизнисмен Арнон Милчан.

Во Случај 2000 се тврди дека премиерот бил во договор со издавачот на весниците „Једиот Ахронот“, Арнон Мозес, за слабеење на весникот „Израел Хајом“ во замена за покривање на медиумите во интерес на Нетанјаху.

Нетанјаху и неговата сопруга Сара, наводно, се вмешани во корупцискиот скандал Безек-Вала, познат и како Случај 4000, и обвинети се за промовирање на интересите на Безек, најголемиот провајдер за телекомуникации во земјата, во замена за поволно покривање на активностите на Нетанјаху од страна на популарната веб-страница за новини „Вала“, која е контролирана од компанијата.

Нетанјаху се пожали дека обвиненијата се политички мотивирани и имаат за цел да го отстранат од функцијата. На почетокот на јануари, тој побара парламентарен имунитет од гонење во трите случаи на корупција со кои се соочува.

Прикажи повеќе...

Регион

Кинезите во БиХ ставени во карантин, самите барале да бидат изолирани

Објавено пред

Кинеските граѓани кои престојуваат и работат во БиХ, а кои моментно се наоѓаат во Кина, ќе бидат сместени во изолација по влегувањето во земјата, соопшти денеска амбасадата на Народна Република Кина во Сараево.

Во изјавата на амбасадата се вели дека кинеските државјани сами предложиле иницијативи и мерки за изолација во траење од 15 дена по враќањето во БиХ, строга заштита од вируси и внимателно следење на сопствената здравствена состојба.

„Досега во Босна и Херцеговина не е пронајден ниеден потврден или сомнителен случај на пневмонија предизвикана од новиот коронавирус. Амбасадата на Кина во Босна и Херцеговина е подготвена да одржува комуникација и да соработува со властите во БиХ во кој било аспект на ова прашање“, се вели во соопштението од Амбасадата на Народна Република Кина, пренесува сараевскиот портал „Кликс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес со јачина 5,1 ги погоди турските провинции Маниса и Измир

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5,1 степени ги погоди турските провинции Маниса и Измир, објавија опсерваторијата Кандили, универзитетот Богазиџи и Институтот за истражување земјотреси во Истанбул.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот се наоѓал на длабочина од 2 км, на 99 км североисточно од Измир, пренесува „Хуриет дејли њуз“.

Соседните градови, исто така, го почувствувале земјотресот, кој бил опишан како недеструктивен бидејќи бил послаб од 6 степени.

Земјотресот бил почувствуван и во западните градови Измир, Ајдин, Денизли и Баликешир. Сè уште не е соопштено за никаква штета, изјави министерот за внатрешни работи, Сулејман Сојлу.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија2 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија2 часа

(Видео) Возачот на „Дурмо турс“ не спиел, но нешто друго го деконцентрирало

На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. „Возачот презел дејство, но немал...

Македонија3 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ3 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура4 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет4 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет6 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет6 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет6 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија19 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ22 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија22 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија23 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија1 ден

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 ден

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија1 ден

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет1 ден

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Досие