Контакт

Свет

„Твитер“ забрани видео на Трамп

Објавено пред

„Твитер“ забрани видео објавено на профилот на американскиот претседател Доналд Трамп, а кое е во спомен на Џорџ Флојд.

Од компанијата велат дека со видеото биле пркршени авторските права.

Видеото содржи фотографии и снимки од протести и примери за насилство по смртта на Флојд за време на полициско апсење, додека Трамп зборува во позадина.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Повеќе од 600.000 заразени со коронавирус во Африка

Објавено пред

Бројот на заразени со коронавирус во Африка надмина 600.000 поради забрзаното ширење на инфекцијата на тој континент.

За помалку од една недела, во Африка се заразени повеќе од половина милион луѓе.

Земја со најмногу регистрирани случаи е Јужна Африка, со над 287.000 заразени. Само денес се регистрирани 11.554.

Јавните болници во Јужна Африка се веќе полни, а владата повторно воведе ограничувања како што се забрана за продажба на алкохол, задолжително носење маски и полициски час.

Други земји се борат со недостиг на медицинска опрема и персонал.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ ги почна консултациите за формирање Влада

Објавено пред

Консултациите за формирање на Владата на Србија почнаа денеска.  Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најпрво се состана со претставниците на изборната листа „Албанска демократска алтернатива – Обединета долина“.

Претставниците на листата, предводени од Шаип Камбери, претпладнево пристигнаа во зградата на Претседателството. Во наредните денови Вучиќ ќе се сретне и со претставници на други партии и листи кои обезбедија мандати на изборите – претставници на СВМ, СПС, СПАС, Партијата на правда и помирување и СНС.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Уапсени Палестинци кои го поддржуваат планот на Израел

Објавено пред

Палестинската власт уапси неколку Палестинци кои се изјасниле дека го поддржуваат планот на Израел да ги примени своите закони на делови од Западниот Брег, пренесува „Франс прес“.

Во емисија емитувана во јуни на израелската телевизија, израелскиот известувач за арапски работи Зви Јечезкели, интервјуираше Палестинци на улица за нивните ставови за оваа проблематика. Многумина изразија надеж дека Израел навистина ќе го примени суверенитетот на областите во кои живеат.

„Сакам израелска лична карта“, вели еден Палестинец. Друг изјави дека не ги гледа Израелците како непријатели, туку дека нивната влада е непријател. Трет анкетиран рече дека го избрал Израел и дека не се плаши јавно да зборува.

Во друг извештај на „Брејтбарт“ објавен во истиот период беа добиени слични одговори.

„Мислам дека ќе биде подобро да се живее според израелскиот закон. Сè е подобро од палестинската власт што само ни ги украде парите “, изјави И. од северниот Западен Брег во анкетата.

Друг анкетиран рече: „Прашајте ме мене или некој од моите пријатели. Сите претпочитаме да бидеме под Израел. Можеби ќе имаме подобри работни места, поголеми плати, сè е подобро од ова“.

Извештајот на „Брејтбарт“ првично содржи идентификациски детали, вклучувајќи имиња и локации, со експлицитна дозвола на интервјуираните кои изјавија дека не се плашат да зборуваат за тоа што мислат. Сепак, откако дозна дека некои од интервјуираните од страна на Јечезкели биле уапсени од палестинската полиција, „Брејтбарт“ одлучи да ги редактира тие детали.

Извештајот на „Франс прес“ го цитира Јечезкели  кој вели дека најмалку шест Палестинци што ги интервјуирал биле уапсени.

„Се изненадив кога видов дека иако ги замаглував лицата на сите луѓе што ги снимав и ги модифицирав нивните гласови, Управата стигна до нив и уапси некои од нив, тоа е едноставно неверојатно“, рече Јечезкели за АФП.

Од Рамалах негираат дека уапсиле некого, но сепак се потврдени изјавите на палестинските извори, вклучително и оној кој рекол дека негов роднина неколку недели е во притвор кај палестинската полиција и наскоро треба да оди на суд откако му кажал на Јечезкели дека и покрај стравот од апсење, се надева дека Израел ќе им даде државјанство.

Т.н. Визија за мир на американскиот претседател Доналд Трамп предвидува Израел да  анектира 30 отсто од Западниот Брег и долината на Јордан. Исто така, се разграничува демилитаризирана палестинска држава основана на поголемиот дел од Западниот Брег со делови од источен Ерусалим, кои се наоѓаат надвор од израелската безбедносна ограда, како нејзин главен град.

Официјални претставници на Палестинската самоуправа предупредуваа за трета Интифада ако Израел продолжи со плановите за анексијата. Палестинското раководство предупреди и дека еднострано ќе прогласи држава заснована на линиите од пред 1967 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија2 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија2 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија3 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија4 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет4 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа4 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион5 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија16 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија17 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија17 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија20 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ20 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија21 час

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија22 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа1 ден

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ1 ден

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ1 ден

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија1 ден

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Досие