Контакт

Свет

Терористот кој изврши напад во двете џамии во Нов Зеланд призна вина

Објавено пред

Брентон Тарант, кој  го изврши нападот во двете џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд, ја призна вината по 51 обвинение за убиство, 40 обиди за убиство и едно обвинение за тероризам.

Сослушувањето во Врховниот суд се одвиваше по пат на видеоврска.

Тарант е во притвор од 15 март 2019 година, кога беше уапсен и обвинет за пукање од полуавтоматско оружје, а злосторството го пренесуваше во живо преку „Фејсбук“.

Судот не соопшти кога ќе биде донесена пресудата.

Европа

Германија ќе овозможи вакцинирање за сите возрасни од јуни

Објавено пред

Германија ќе стави крај на практиката за вакцинирање на ранливи групи од 7 јуни и ќе им обезбеди на сите возрасни бесплатни вакцини, изјави денеска германскиот министер за здравство Јенс Шпан.

„Одлуката за укинување на приоритетите во германската кампања за вакцинација не значи дека сите ќе бидат вакцинирани веднаш во јуни“, рече Шпан, укажувајќи на постојните логистички проблеми. Сепак, тој го повтори ветувањето на владата дека секој граѓанин што сака да се вакцинира ќе може да ја прими вакцината во текот на летото. Тој додаде дека властите разговараат кога и како да се дозволи вакцинирање на деца и млади на возраст од 12 до 16 години.

Европската агенција за лекови (ЕМА) има намера да ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ во јуни за оваа возрасна група и можно е тоа да се случи кон крајот на овој месец.

Прикажи повеќе...

Свет

ЕУ ги продолжи санкциите против Русија поради сајбер напади

Објавено пред

Советот на Европската унија ги продолжи санкциите за Русија за една година, што, меѓу другото, влијае на руските граѓани и организации поради „учество во компјутерски криминал“.

„ Советот на ЕУ донесе одлука за продолжување на режимот на рестриктивни мерки поради сајбер напади што им се закануваат на блокот и на нејзините земји-членки за една година – до 18 мај 2022 година“, се наведува во соопштението.

За да биде одобрен списокот со санкции, потребна е едногласна поддршка од 27 земји на ЕУ. Во моментов, во рамките на режимот на санкции, беа применети ограничувачки мерки против осум лица и четири организации.

Претходно, службата за надворешна политика на ЕУ предложи сегашниот режим на санкции на ЕУ да се зајакне со нови рестриктивни мерки поради сајбер напади.

Исто така се предлага да се воведат вакви санкции со просто мнозинство со цел да се забрза процесот. Европската унија воведе санкции во режимот на компјутерски криминал за прв пат на 30 јули 2020 година, а на списокот се најдоа граѓани и организации од Русија, Кина и Северна Кореја.

Прикажи повеќе...

Свет

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Објавено пред

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде побаран прекин на конфликтот меѓу израелската армија и палестинските милитанти.

Портпаролот на ЕУ, Питер Стано, рече дека состанокот ќе биде можност да се „најдат начини на кои европскиот блок најдобро може да придонесе за смирување на тензиите, запирање на ескалацијата и ставање крај на насилството“.

ЕУ го оцени уништувањето на зградата во која се наоѓаа канцелариите на најголемите меѓународни медиумски куќи како многу загрижувачка, истакнувајќи дека безбедните услови за работа на новинарите се од клучна важност.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Џозеп Борел и претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел повикаа во изминатите неколку дена да се запре ескалацијата на насилството и да се обезбеди најдобра можна заштита за цивилите.

Судирите избија минатата недела кога членовите на Хамас истрелаа ракети со долг дострел кон Ерусалим по повеќенеделните судири во градот меѓу палестинските демонстранти и израелската полиција. Протестите беа насочени против иселувањето на палестинските семејства од населбите во Ерусалим.

Оттогаш, израелската армија започна стотици воздушни напади насочени кон инфраструктурата на Хамас. Палестинските милитанти истрелаа повеќе од 3.100 ракети кон Израел.

Според официјални лица од појасот Газа, во нападите биле убиени најмалку 198 Палестинци, од кои 58 деца и 35 жени, а 1.300 биле повредени. Осум лица во Израел беа убиени во ракетни напади од Газа, вклучително и петгодишно дете и војник.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде побаран...

Свет30 минути

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загина, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет40 минути

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на појасот Газа, израелските сили ја...

Свет49 минути

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион14 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија14 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија15 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа15 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија18 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија21 час

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет21 час

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија22 часа

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет22 часа

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет24 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа1 ден

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет1 ден

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет1 ден

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет1 ден

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија2 дена

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Досие