Контакт

Свет

Терористот од Нов Зеланд објавил манифест: „Никогаш нема да ги освоите нашите земји“

Објавено пред

Напаѓачот на џамијата во градот Крајстчрч на Нов Зеланд уби најмалку 49 лица, а повеќе од 20 се повредени, според последните информации објавени од страна на полицијата во Нов Зеланд.

Четири лица се уапсени во врска со нападот, а меѓу нив, наводно, е и терористот.

Убиецот, како што покажа првичната истрага, на „Фејсбук“ во живо го емитувал почетокот на нападот. На оваа социјална мрежа тој се претставил како Брентон Терант, 28-годишник од Австралија.

Покрај профилот на „Фејсбук“, тој бил корисник и на „Твитер“, а на тој налог, кој сега е отстранет, објавил фотографии од своето оружје и линк до манифестот.

Се верува дека Терант на 73 страници напишал антиимигрантски манифест во кој објаснил кој е тој и причините за неговите постапки, пишува британски „Телеграф“.

Така, за себе вели дека има 28 години и е роден во Австралија, а по потекло од Шкотска, Ирска и од Англија. На Нов Зеланд се преселил привремено за да го испланира и спроведе терористичкиот напад.

„Читав текстови од Дилан Руф и многу други, но во суштина ме инспирира само Брејвик“, пишува тој.

Тарент, според пишувањето на „Вашингтон егземинер“, во манифестот навел слоган кај приврзаниците на доминицијата на белата раса, познат како „14 збора“ и рекол дека мигрантите што немаат бела боја на кожата се натрапници и напаѓачи. Тој споменал дека неговиот поглед на светот е најблиску со оној на политичарот Освалд Мозли, основач на Британската унија на фашистите (British Union of Fascists – BUF), кој се залагал за употреба на насилство за спроведување на идеите на расистичкиот национализам.

„14 збора“ се однесува на слоган што на англиски јазик се состои од четиринаесет збора: We must secure the existence of our people and a future for white children („Мора да обезбедиме постоење на нашиот народ и иднина за белите деца“).

Понекогаш со терминот „14 збораи“ се мисли и на паролата Because the beauty of the White Aryan woman must not perish from the earth („Убавината на белата ариевска жена не смее да исчезне од Земјата“). Слоганот првично го смислил Дејвид Лејн, еден од основачите на терористичката организација The order.

Во манифестот Брентон Терант споменува дека доаѓа од работничко семејство со пониски приходи и одлучил да направи нешто конкретно за да ја обезбеди иднината на своите луѓе, пренесуваат австралиски медиуми.

Тој исто така ја објаснил и причината за овој терористички чин. Имено, како што вели, сакал да им покаже на освојувачите дека нашите земји никогаш нема да бидат нивни.

„Нашата татковина е наша и сè додека белиот човек оди по Земјата, тие никогаш нема да ги освојат нашите земји и никогаш нема да го заменат нашиот народ“, пишува Терант.

Неговата идеологија на терор била инспирирана од низа историски личности. Нивните имиња ги впишал на опремата и оружјето со кое го извршил масакрот. Заедничко за повеќето од нив е што биле војсководци во времето на борбите против Отоманската Империја.

Тој открил и дека нападот го планирал веќе две години додавајќи дека пред три месеци се одлучил да биде во Крајстчрч.

„Нападот во Нов Зеланд ќе го привлече вниманието кон вистинскиот напад на нашата цивилизација, дека никаде во светот веќе не е безбедно, дека освојувачите ги имаат населено сите наши земји, дури и во најоддалечените региони, дека веќе нема каде да одиме“, додава тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Објавени резултатите од големата истрага – Трамп не соработувал со Русија

Објавено пред

Кампањата на Доналд Трамп за претседателските избори во 2016 година не заговарала со Русија, покажува извештајот на специјалниот советник Роберт Милер, кој две години работеше на истрагата за руската вмешаност во американските претседателски избори и победата на Трамп.

Тој не успеал да најде ниту докази за тоа дали има каква било опструкција на правдата, односно дали претседателот Трамп на каков било начин ја попречувал истрагата.

Во него се вели: “Иако овој извештај не заклучува дека претседателот извршил кривично дело, истото не го ослободува”. Сепак, јавниот обвинител вели дека ова не е прекршок.

“Специјалниот совет не откри дека било кој Американец или официјален претставник на кампањата на Трамп, се заложил или свесно координирал со Русија”, се вели во писмото на државниот обвинител Вилијам Бар.

Конгресменот Џери Надлер, Демократската претседателка на Комитетот за правосудство на Претставничкиот дом, нагласи дека јавниот обвинител не ја исклучува можноста дека Трамп ја попречил правдата.

Истрагата е опишана во извештај од четири страници, кој е доставен до јавниот обвинител, кој пак одлучил кои делови ќе ги објави во јавноста.

Прикажи повеќе...

Свет

Руски воени авиони со војници слетале во Венецуела, никој не знае зошто

Објавено пред

Два руски воени авиони слетале вчера на аеродромот во Каракас со високи офицери и стотина војници, објавил локален новинар. Една страница за следење летови, покажала дека два авиони во петокот полетале од руската воена база кон Венецуела, а друга пак дека еден авион денеска го напуштил Каракас.

Овие информациите се објавени три месеци откако двете држави одржаа заедничка воена вежба во Венецуела, која претседателот Николас Мадуро ја нарече зајакнување на билатералните односи, а САД го критикуваше руското мешање во тој регион.

Новинарот Хавиер Мајорка напиша на Твитер дека со првиот авион стигнал Василиј Тонкошкуров, шеф на стожерот на руските копнени сили, а дека другиот авион бил товарен со 35 тони материјал.

Патничкиот авион Илјушин ИЛ-62 и воениот транспортер Антонов АН-124 полетале во петокот кон Каракас од воениот аеродром Чкаловски и на патот запреле во Сирија, според податоците на страницата „Флајтрадар 24“.

Товарниот авион го напуштил Каракас вчера утрото, покажала втората страница „Adsbexchange“.

Министерството за информации на Венецуела, како ни руското министерство за одбрана и за надворешни работи не одговориле на овие извештаи.

Прикажи повеќе...

Свет

Наставник по природни науки од Кенија избран за најдобар на светот

Објавено пред

Наставник по природни науки од рурална област на Кенија, кој подарувал поголем дел од својата плата за поддршка на посиромашните ученици, освои награда од 1 милион долари за најдобар учител во светот.

Питер Табичи,ја освои Глобалната награда за наставници за 2019 година.

Тој е пофален за неговите достигнувања во лоши услови во училиште со преголем број часови а само неколку учебници. Тој сака учениците да видат дека “науката е пат по кој треба да се оди” за нивната иднина.

„Не е се во парите“ вели Питер, чии ученици се од многу загрозени семејства, некои се деца без родители или сирачиња.

Наградата, објавена на церемонија во Дубаи, ја признава извонредната посветеност на наставникот на учениците во оддалечениот дел на Кенија, Рифт.

Тој подарувал дури 80% од неговата плата за поддршка на учениците, во средното училиште “Керико” во селото Пвани, Накуру, кои инаку не можеле да си дозволат униформи или книги.

Наставникот вели дека неговата главна цел е промовирање на науката не само во Кенија, туку и во цела Африка.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Објавени резултатите од големата истрага – Трамп не соработувал со Русија

Кампањата на Доналд Трамп за претседателските избори во 2016 година не заговарала со Русија, покажува извештајот на специјалниот советник Роберт...

Свет5 часа

Руски воени авиони со војници слетале во Венецуела, никој не знае зошто

Два руски воени авиони слетале вчера на аеродромот во Каракас со високи офицери и стотина војници, објавил локален новинар. Една...

Регион7 часа

Шешељ повторно ги запали знамињата на ЕУ и НАТО

Лидерот на српските радикали, Воислав Шешељ, на денешното одбележување на 20-годишнината од бомбардирањето на поранешната Сојузна Република Југославија, ги запали...

Македонија10 часа

(Видео) Рудник нема да има, ако треба со жив ѕид ќе ги браниме Иловица и Штука, порачаа младите

Не сакаме рудници, сакаме здрава котлина и здрав живот, очекуваме конечно властите да се залагаат за активности што ќе бидат...

Топ11 час

Ахмети: Апелирам опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според него треба да...

Македонија16 часа

Повторно гореа трски на брегот на Охридското Езеро

Вчера покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и селото Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска, соопшти Министерстото...

Топ16 часа

Мотоциклист прегазил жена и побегнал

(Фото: Илустрација) Вчера на улицата Пере Тошев,  мотоцикл со скопски регистерски таблици управуван од непознато лице удрил во 44-годишнен пешак...

Македонија16 часа

Уставен в среда ќе одлучува дали обвинетите на СЈО кои го оштетиле буџетот може да добијат пониски казни

Уставниот суд на седница закажана за среда 27 март ќе одлучува дали да поведе иницијатива за оценка на уставноста на...

Свет17 часа

(Видео) Драматична спасувачка акција: Извлечени сите патници од крузерот во Норвешка

Сите 1.300 лица кои се наоѓале на крузерот, чијшто мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени,...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заевизмот донесе 2 века казна за луѓе кои не направиле ништо лошо

Недолжни граѓани станаа жртви на политички прогон само затоа што не се согласуваат со политиките на Зоран Заев, вели ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија17 часа

Сончево време со температури до 23 степени

Времето днеска ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер. Максималната температура ќе...

Македонија1 ден

Домашни и грчки експерти договорија учебниците да се усогласат во духот на Преспанскиот договор

На вториот состанок на Заедничкиот интердициплинарен комитет оформен согласно Преспанскиот договор, македонската и грчката делегација на експерти за историски, археолошки...

Европа1 ден

Над 30 уапсени на протестите во Париз, против „жолтите елеци“ ангажирана и војската

Повремени судири меѓу демонстрантите и полицијата избиваа денеска на улиците низ Париз и другите француски градови за време на протестите...

Топ1 ден

Затвореник во „Идризово“ избоден во тепачка со неговиот брат близнак

Во затворот „Идризово“ во Скопје, во претпладневните часови на 22 март дошло до крвав инцидент меѓу двајца браќа – затвореници....

Топ1 ден

(Видео) Османи за СЈО: Да продолжат преговорите, но и потрагата по двотретинско мнозинство

Да продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ за заеднички договор за судбината на СЈО, но истовремено да продолжат и разговори со...

Македонија1 ден

(Видео) За Спасовски писмото на ИВЗ е уцена, Османи повикува на дијалог

Македонија е секуларна држава и апсолутно е непримерно во услови кога станува збор за судската власт и постапки пред судовите...

Топ2 дена

Од Вардар извлечено тело на 20-годишно момче

Околу 10 часот утринава од водите на Вардар во близина на Гостивар, е извлечено безживотното тело на 20-годишно момче. Телото...

Свет2 дена

Уништена Исламска држава во Сирија, го изгуби и последното упориште

Иако поразот на Исламска држава во Багуз означува крај на власта над џихадистичката квази држава, која се простираше на делови...

Свет2 дена

Стотици илјади Британци на протест во Лондон, бараат втор референдум за брегзит

Неколку стотици илјади Британци од цела Велика Британија, денеска на улиците на Лондон бараат нов референдум за брегзит. Се очекува...

Свет2 дена

Противниците на новиот закон за авторски права најавија протести низ Европа

Илјадници демонстранти се очекуваат денеска да излезат на улиците низ Европа во пресрет на одлучувачкото гласање за реформа на законот...

Досие