Контакт

Свет

Тинејџерка се самоубила по анкета на „Инстаграм“ дали треба да живее или да умре

Објавено пред

Шеснаесетгодишно девојче од Малезија се самоубило кога поставило анкета на „Инстаграм“ со која побарало од нејзините следбеници да одговорат дали треба да умре или не, а 69 отсто одговориле позитивно. Девојчето ја објавило анкетата со порака: „Многу важно, помогнете ми да одлучам С/Ж“, објави „Гардијан“.

Полицијата отвори истрага за случајот.

По нејзината смрт, адвокатот Рамкарпал Синг рекол дека оние што гласале оти треба да умре би можеле да бидат виновни за поттикнување самоубиство.

„Дали девојката денес ќе беше сè уште жива ако мнозинството следбеници на нејзиниот профил на ‘Инстаграм’ ја обесхрабрија да си го одземе сопствениот живот? Дали би побарала стручна помош ако тие го стореле тоа? Дали охрабрувањето на интернет-корисниците навистина влијаело на нејзината одлука да си го одземе животот? Бидејќи обидот за самоубиство е прекршок во оваа земја, тогаш и поттикнувањето самоубиство би требало да биде“, рекол тој.

Министерот за млади и спорт на Малезија, Сиед Садик Сиед Абдул Рахман, рекол дека трагедијата ја нагласува потребата за дискусии на национално ниво за менталното здравје во земјата.

„Јас сум навистина загрижен за состојбата на менталното здравје на нашите млади“, рекол тој и додал дека тоа е национално прашање што мора да се сфати сериозно.

Шефот за комуникации на „Инстаграм“, Чинг Ји Вонг, изрази сочувство до семејството.

„Нашите мисли и молитви се со семејството на оваа млада девојка. Ние имаме длабока одговорност да осигураме дека луѓето што го користат ‘Инстаграм’ се чувствуваат безбедно и поддржани. Како дел од нашите сопствени напори, ги повикуваме сите да ги користат нашите алатки за известување и да контактираат со службите за итни случаи ако забележат какво било однесување што ја става безбедноста на луѓето во ризик“, рече Вонг.

Регион

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Објавено пред

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство.

Станува збор за 38-годишна државјанка на Грција која допатувала од Италија, изјави претставникот на грчкото министерство, Сотирис Циодрас, пренесе „Ројтерс“.

Грчката агенција „АНА“ навде дека случајот е потврден во Солун.

Прикажи повеќе...

Регион

Масовна тепачка меѓу мигранти во Сараево, користеле и ножеви

Објавено пред

Синоќа, околу пет минути по полноќ, се случила голема тепачка меѓу мигранти во Сараево, пренесува хрватски „Индекс“.

Четири лица се повредени, а еден мигрант се здобил со убодна рана од нож. Болнички извори за локалните медиуми откриле дека станува збор за полесни повреди.

Конфликтот се случил во населбата Храсно, во близина на деловниот и станбен облакодер „Босмал“.

На терен интервенирале брза помош и полиција.

Прикажи повеќе...

Свет

Египет: Воен погреб и тридневна жалост за Хосни Мубарак

Објавено пред

Поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак, кој почина на 91-годишна возраст, денеска ќе биде погребан со воен погреб во Каиро. Мубарак владееше со Египет речиси 30 години сè додека не беше принуден да ја напушти власта по протестите кои се одржаа во 2011 година. Тој оттогаш помина бројни години во затвор и во воени болници пред да биде ослободен во 2017 година.

Мубарак почина вчера на oдделот за интензивна нега, откако беше подложен на операција.
Водечките египетски воени претставници се очекува да присуствуваат на верскиот обред во источното предградие на Каиро, но останува нејасно дали ќе биде присутен и претседателот Абдел Фатах ал-Сиси.Прогласена е тридневна национална жалост во Египет.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 минути

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство. Станува збор за 38-годишна...

Регион2 часа

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот...

Европа2 часа

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во...

Забава2 часа

НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13

Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената?...

Економија3 часа

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија4 часа

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Македонија4 часа

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на коронавирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за здравство,...

Спорт14 часа

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија16 часа

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија17 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија20 часа

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија21 час

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија22 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион23 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија1 ден

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно1 ден

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион1 ден

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт1 ден

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Досие