Контакт

Свет

Трамп: Ако ја задржиме бројката на починати под 100.000, тоа значи дека сме завршиле добра работа

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, одлучи да ја продолжи препораката за социјално дистанцирање во земјата за 30 дена, до крајот на април.

Трамп ја донесе оваа мерка кога експертите предупредија на опасноста од ширење на коронавирусот, како и на тоа дека врвот на бројот на жртви на дневно ниво би можел да биде дури за две недели.

Епидемиолот Ентони Фаучи претходно изјави дека милиони Американци ќе се заразат со коронавирус, а дека би можеле да умрат меѓу 100 и 200 илјади луѓе.

Трамп на прес-конференција рече дека доколку бројот на жртви биде помал од 100 илјади, во споредба со 2,2 милиона, колку што се предвидува во една студија, тоа би значело дека  работата е добро направена, пренесе Си-ен-ен.

Препораките за социјално дистанцирање ќе важат и за Велигден, кој во САД се празнува на 12 април, а Трамп се надеваше дека до тогаш неговата земја и економијата повторно ќе почнат да функционираат со полна сила.

Некои држави во САД воведоа строги контроли на движењето. Препораките на сојузно ниво се однесуваат на собирање поголеми групи, а на постарите лица со здравствени проблеми им се советува да останат дома. Луѓето се повикани да работат од дома и ако е можно да избегнуваат ресторани, барови и патувања и купувања што не се од витално значење.

Во САД се потврдени повеќе од 137.000 случаи на коронавирус, а починаа повеќе од 2.400 луѓе.

Европа

Секретарот на Светата столица: Трамп сака да го искористи папата Франциско

Објавено пред

Државниот секретар за односи со Светата столица и надбискуп Пол Ричард Галагер ја обвини администрацијата на американскиот лидер Доналд Трамп дека сака да го искористи папата Франциско.

Според Галагер, администрацијата на Трамп тоа го прави со организирање симпозиум за верска слобода за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео на Рим.

Галагер потврдно одговори на прашањето на „Анса“ дали организирањето симпозиум за верски слободи во американската амбасада во Ватикан претставува експлоатација на папата во последната фаза од американската претседателска кампања.

„Да, токму затоа папата нема да се сретне со американскиот државен секретар Мајк Помпео“, рече Галагер.

За време на посетата Помпео разговараше со италијанскиот премиер Џузепе Конте, а ќе се сретне и со министерот за надворешни работи Луиџи ди Мајо и со државниот секретар на Ватикан Пјетро Паролин, но не и со папата Франциско.

Неименувани извори од Ватикан изјавија дека состанокот со толку висок функционер од администрацијата на Трамп ќе биде несоодветен поради ближењето на изборите.

Прикажи повеќе...

Европа

„Твитер“ ја блокираше сметката на унгарската влада

Објавено пред

„Твитер“ ја блокираше официјалната сметка на унгарската влада без никакво образложение, објави на Фејсбук портпаролот на унгарската влада Золтан Ковач.

„Се чини дека дојде овој нов доблесен свет, во кој технолошките гиганти ги замолчуваат оние што имаат поинакво мислење. Ги презедовме потребните чекори и очекуваме официјално објаснување од Твитер“, рече Ковач, пренесува агенцијата МТИ.

Тој оцени дека тоа е многу интересно со оглед на фактот дека Европската комисија денес ќе го објави првиот извештај за владеењето на правото

Прикажи повеќе...

Свет

Помпео го повика Ватикан да го осуди кршењето на верските слободи во Кина

Објавено пред

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го повика Ватикан да им се придружи на САД во осудата за наводното кршење на верските слободи во Кина.

Тој изјави дека Католичката црква треба да ја води борбата за основните човекови права.

На конференцијата за верска слобода, организирана од американската амбасада во Ватикан, Помпео рече дека никаде во светот верските слободи не се нападнати толку многу како во Кина, пренесува АП.

„Ние мора да ги поддржуваме оние кои бараат поголеми слободи“, рече Помпео.

Во исто време, тој повика на поголема посветеност на верските водачи и да се заложат за сите верници.

Секретарот на Светата столица за односи со државите, Пол Ричард Галагер, истакна дека Ватикан ја нагласува важноста на дијалогот и заемното почитување во сите свои дипломатски односи.

Во пресрет на неговата посета на Ватикан, Помпео напиша есеј објавен во магазинот „Фрст тингс“, во кој посочи дека Ватикан го загрозил својот морален авторитет со потпишување на договор со Пекинг во 2018 година.

„Близината на посетата на Помпео на Ватикан со претседателските избори во САД е причината зошто Светиот Отец не го прими државниот секретар на САД“, рече Галагер.

Наместо со папата, Помпео се состана со Галагер и со државниот секретар на Ватикан, кардинал Пјетро Паролин.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија2 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија3 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион4 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ4 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет4 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија5 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија6 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет7 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет7 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет21 час

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија22 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија22 часа

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија22 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија1 ден

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет1 ден

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 ден

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија1 ден

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија1 ден

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Досие