Контакт

Свет

Трамп вели дека Русија не влијаела на претседателските избори во 2016 година

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави во четвртокот дека Русија не влијаела на претседателските избори во 2016 година во САД.

„Сè што Русите направиле во врска со изборите во 2016 година било направено додека Обама беше претседател, за што му било кажано и тој не сторил ништо! Најважно од сè, гласањето не беше засегнато”, напиша Трамп на Твитер.

ФБИ и разузнавачките комисии на американскиот Сенат и Претставничкиот дом се справуваат со истрагата за наводното мешање на Русија во 2016 американските претседателски избори.

Во мај 2017 година американското Министерство за правда објави дека поранешниот шеф на ФБИ, Роберт Милер, е назначен за специјален советник за истрага за наводно мешање на Русија, кусо откако Трамп го отпушти Џејмс Коми од функцијата шеф на ФБИ.

Според „Вашингтон пост“, Милер ги користел документите собрани од Коми во својата истрага.

Извештајот на американскиот јавен обвинител Вилијам Бур, објавен на 24 март, потврди дека немало дослух меѓу претседателската кампања на Доналд Трамп и Москва. Сепак, документот тврди дека Русија се обидела да влијае на исходот од претседателските избори преку сајбер-напади, како и преку активностите на Руската агенција за истражување на интернет.

Трамп и клучните членови на неговиот тим постојано ги отфрлаат сите обвиненија во врска со каков било заговор помеѓу кампањата Трамп и Русија. Москва исто така ги демантира овие наводи.

Свет

Уапсени 23 лица за криумчарење 10.000 мигранти во Велика Британија

Објавено пред

Во Франција и Холандија се уапсени 23 лица осомничени за криумчарење на околу 10.000 мигранти кои во ладилници биле пренесувани во Велика Британија.

Француската погранична полиција во соработка со француската и холандската полиција разби ирачко-курдска мрежа на криумчари на луѓе, со поддршка на Европол и Евроџаст.

Во претреси на повеќе локации, полицијата пронашла мигранти, кои биле одведени на сигурно месо, соопшти Европол.

Во Франција се уапсени 19 лица, во Холандија четири, а одземена е и поголема количина оружје и возила. Постои сомневање дека оваа група обезбедила транспорт за околу 10.000 мигранти од Авганистан, Иран, Ирак и Сирија од Франција во Велика Британија.

Мигрантите биле пренесувани во услови опасни за живот, затворени во камиони ладилници.

Мигрантите плаќале до 7.000 евра за тоа опасно патување. Уплатите се вршеле преку таен банкарски систем „хавала“, со кој управувал осомничен од Холандија. Постои сомнеж дека оваа криминална група се стекнала со околу 70 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Регион

„Индекс“ објави снимка од односот на хрватската полиција кон мигрантите

Објавено пред

Хрватскиот портал „Индекс“ објави видео на кое се прикажани хрватски полицајци без службени значки, како одземаат мобилни телефони од мигранти во воз.

Порталот посочува дека одамна е познато оти полицијата е во „лов“ по бегалци и илегални мигранти низ целата земја.

Според хрватскиот портал, полицијата не се ни обидува премногу да го скрие тоа, како што се обидува да ги скрие нелегалните протерувања и тоа што не се нуди азил на оние кои можеби ќе сакаат да останат во Хрватска.

Организации кои се занимаваат со правата на бегалците и мигрантите се повеќе укажуваат на докази дека хрватската полиција одзема мобилни телефони, пари и други вредни работи од мигрантите.

Видеото које го објавува „Индекс“ наводно е од полициска акција што се случила во воз на 17 јануари годинава, на релација меѓу Сисак и Загреб. Снимката тајно ја направил еден од патниците во возот.

На видеото се гледа дека полицаец од мигрантите одзел три мобилни телефони, без никаков отпор од нивна страна, бидејќи, како што наведува порталот, тие веќе се подготвени на таков однос од хрватската полиција.

„Сега само внимавај да не ти излезат од тука“, се слуша еден полицаец како му се обраќа на колегата, додека во рака ги држи запленетите телефони.

Патник од возот за „Индекс“ изјавил дека полицијата знаела колку мигранти биле во возот и точно каде да ги пронајде.

Според неговите зборови, полицијата се качила во возот кај станицата во Велика Горица, а машиновозоачот ги затворил сите врати освен оние на кои влегле полициските службеници.

„Еден мигрант не беше во вагонот во тој момент, па отидоа да го бараат“, изјавил неименуваниот патник.

Како што пишува „Индекс“, особено впечатливо на снимката, покрај одземањето на мобилните телефони од мигрантите, е тоа што полицајците имаат и нецелосна униформа, што пак е казниво со закон.

Во врска со овој настан од порталот побарале изјави и полицискиот оддел во Загреб, но како што наведуваат, од таму добиле непрецизен одговор.

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Бројот на смртни случаи поради корона вирусот се зголеми на 25, градот Вухан е во карантин

Објавено пред

Бројот на лица кои починаа како последица на корона вирусот се искачи на 25, со повеќе од 590 заболени.

Британскиот „Скај њуз“ пренесува дека тоа се претежно луѓе над 60 годишна возраст, а повеќето од нив веќе имале некоја болест.

Поради избувнување на епидемијата, кинескиот град Вухан е ставен во карантин со суспендиран воздушен, железнички и патнички сообраќај, а на жителите им се советува да не патуваат надвор од градот.

Во меѓувреме, научниците се сомневаат дека причина за инфекцијата е отровна змија, или вид кобра, која, со други животни, била продадена на локален пазар чии работници први се разболеле.

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус, кој се шири од Кина.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус кој се појави во Кина би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија2 часа

Бојан Јовановски: Не си играјте со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и пет пати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не си играјте со мојот живот, изјави...

Свет2 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија2 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион2 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет3 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија15 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија20 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија20 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ20 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија21 час

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија22 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија23 часа

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија23 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија23 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет24 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет24 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет1 ден

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион1 ден

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Досие