Контакт

Свет

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на Москва ќе ѝ воведе нови санкции штом ќе ги заслужи.

Од друга страна, Трамп нагласи дека градењето добри односи со Русија е добра, а не лоша работа.

„Никој не е поостар кон Русија од претседателот Доналд Трамп. Русија ќе ви рече никој не е поостар од Доналд Трамп“, рекол американскиот претседател на заедничката прес-конференција со јапонскиот премиер Шинзо Абе.

Трамп го спомена и неодамнешниот воздушен напад врз Сирија што САД го изведоа заедно со Франција и Велика Британија, при што рече дека ударот бил апсолутно прецизен.

Трамп почна да ја критикува Русија преку „Твитер“ по наводниот хемиски напад во Сирија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Објавено пред

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон.

Новиот вид – познат како B.1.1.529 – има некои „загрижувачки“ мутации, а раните докази сугерираат дека носи зголемен ризик од реинфекција.

Исто така, постојат стравувања дека варијантата би можела да биде поотпорна на вакцините што сега се пуштени во употреба на милијарди луѓе ширум светот.

Доколку е така, Фајзер и Бионтек „очекуваат дека ќе можат да развијат и произведат прилагодена вакцина против таа варијанта за приближно 100 дена“.

Модерна соопшти дека има развиено стратегија за нови варијанти од почетокот на 2021 година – вклучувајќи три нивоа на одговор доколку опадне имунитетот што го нудат нејзините вакцини.

„Новавакс“ додаде дека веќе започнал да создава вакцина за Ковид-19 врз основа на познатата генетска секвенца на B.1.1.529.

„Вакцината ќе биде подготвена за тестирање и производство во следните неколку недели“, велат од „Новавакс“.

Советодавниот панел на Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше новиот вид на Ковид-19, откриен во Јужна Африка, како „загрижувачки“ и високо пренослив вирус и го нарече Омикрон. Тоа е првпат за неколку месеци СЗО да класифицира нов вид на вирус како таков. Во истата категорија е и делта сојот што стана најзастапен во светот.

„Сојот B.1.1.529 првпат беше пријавен до Светската здравствена организација од Јужна Африка на 24 ноември 2021 година. Тој сој има голем број мутации, од кои некои се загрижувачки“, изјавија група експерти задолжени од СЗО да следат развојот на К-19. Според Панелот раните податоци покажуваат дека овој вид има зголемен ризик од реинфекција.

Австралија денеска воведе ограничувања за лицата кои живеат во девет јужноафрикански земји поради загриженоста од новиот вид на коронавирус „омикрон“, при што владата бара 14-дневен карантин за австралиските граѓани кои се враќаат од тие земји, изјави министерот за здравство Грег Хант.

Досега не се откриени инфекции поврзани со варијантата Омикрон во Британија или САД, во Белгија има случај со невакцинирана личност која патувала во странство.

Прикажи повеќе...

Свет

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Објавено пред

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се заби во куќа.

Несреќата се случила во малиот град Сан Хозе Ел Гард, на околу 50 километри југозападно од Мексико Сити, откако му откажале сопирачките, соопштија властите.

Автобусот патувал од западната држава Мичоакано, до местото за аџилак Чалмо,  а сите патници биле аџии.

Мексиканскиот помошник секретар за безбедност Рикардо де ла Круз изјави дека ќе оди на местото на несреќата за да ги координира напорите за помош на повредените и поддршка на семејствата на жртвите.

Прикажи повеќе...

Свет

Омикрон е името на новиот сој, СЗО го означи како загрижувачки

Објавено пред

Последната откриена варијанта е најмутираната досега – има толку долг список на мутации што еден научник ја опиша како „страшна“, додека друг рече дека тоа е најлошиот вид што го виделе.

Неодамна е пријавена варијанта и потврдените случаи сè уште се главно концентрирани во една провинција во Јужна Африка, но случаи се пријавени и во Боцвана, Хонг Конг и Израел.

Денеска беше потврдено дека новиот сој пристигнал во Европа. Во Белгија е потврден првиот случај на нов сој на корона кај млада жена, која не била вакцинирана, а се вратила од Египет.

Јавноста веднаш се прашува колку брзо се шири новата варијанта, дали е способна да ја заобиколи заштитата што ја обезбедуваат вакцините и што треба да се преземе во врска со тоа. Има многу шпекулации, но засега има многу малку јасни одговори.

Варијантата се вика B.1.1.529, но СЗО ја нарече „омикрон“. Исто така е неверојатно еволуциски напреднa. Професорот Тулио де Оливеира, директор на Центарот за одговор на епидемијата и иновации во Јужна Африка, рече дека има невообичаенa констелација на мутации и дека е многу различно од другите варијанти што циркулираат.

„ Оваа варијанта не изненади, има голем еволутивен скок во еволуцијата и многу повеќе мутации од очекуваното“, рече тој.

Видот има вкупно 50 мутации, од кои дури 32 на спајк протеинот, кој е цел на повеќето вакцини и клучот што вирусот го користи за да ги отклучи вратите на нашите клетки.

Ова ниво на мутација најверојатно се развило кај еден од имунокомпромитирани пациенти, а некои научници се сомневаат дека се работи за пациент со недијагностицирана ХИВ инфекција.

Многу мутации автоматски не значат дека се лоши. Важно е да се знае што всушност прават овие мутации. Но, научниците се најмногу загрижени што овој вирус сега е радикално различен од оригиналот што се појави во Вухан, Кина пред две години. Ова значи дека вакцините, кои се дизајнирани да се борат против оригиналниот вид, можеби нема да бидат толку ефикасни.

Некои од мутациите биле видени претходно во други варијанти, што дава увид во нивната веројатна улога во оваа варијанта. На пример, се чини дека мутацијата N501 го олеснува ширењето на нов вид. Постојат некои мутации кои им отежнуваат на антителата да го препознаат вирусот и може да ги направат вакцините помалку ефикасни, но има и други кои се сосема нови.

Сепак, клучната причина за загриженоста на научниците е фактот дека во Јужна Африка, уделот на B.1.1.529 меѓу дијагностицираните инфекции сега е близу 90 проценти. На новиот вид му беа потребни само 25 дена за да го стори тоа, бидејќи беше забележано дека надминува повеќе од еден процент од случаите. На високо заразната делта и требаа 100 дена за да достигне толку голем удел, а бета по првите 100 дена не достигна ни 50 проценти од уделот во сите случаи.

Со други зборови, најзагрижувачка работа во моментов е способноста на новата варијанта брзо да ги истисне другите соеви, што изгледа навистина страшно.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Македонија24 минути

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија10 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион12 часа

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија13 часа

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ17 часа

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно17 часа

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија17 часа

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија18 часа

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија18 часа

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија18 часа

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија20 часа

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија22 часа

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Македонија23 часа

Невакцинирани се 69 проценти од новите случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со...

Македонија1 ден

Заев денеска ќе ја поднесе оставката во партијата, Алтернативата одлучува дали ќе стане дел од владината коалиција

Претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе поднесе оставка од лидерската функција во партијата. Несреќата на...

Европа1 ден

ЕУ ќе ги запре летовите од Јужна Африка поради новата варијанта на коронавирусот

Националниот институт за заразни болести во Јужна Африка (NICD) потврди 22 случаја на инфекција со новата варијанта на коронавирусот B.1.1.529...

Македонија1 ден

Бугарските медиуми ја расветлија мистеријата за патникот со арапско потекло

Шади Науф ал-Салех, мистериозното лице со арапско потекло, кое се најде на списокот со преживеани од автобуската несреќа што го...

Македонија1 ден

Бугарски обвинители во Скопје треба да ги преземат ДНК-примероците за идентификација на жртвите

ДНК-анализите на примероците земени од семејствата на загинатите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, кои се вршат на Институтот за...

Македонија2 дена

Владата размислува за стимулации и рестрикции со цел да се зголеми бројот на вакцинирани

Владата на денешната редовна 121. седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести...

Македонија2 дена

Ќе се споредуваат листите на патници во автобусите за да се види кој недостасува

По изјавата на бугарскиот обвинител Сарафов дека недостасува еден патник од запалениот автобус, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран...

Досие