Контакт

Свет

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби. Тој тврди дека станува збор за лажни вести објавени од страна на медиумите.

„Немам личен мобилен телефон веќе со години. Користам само одобрени и дадени од владата телефони“, објави Трамп на Твитер.

Си-ен-ен, пак, објави дека Трамп продолжил да го користи својот личен мобилен телефон за да остварува повици и покрај повторените предупредувања од неговиот персонал дека практиката би можела да го остави ранлив на странски надзор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Москва: Во Либија има оружје за повеќегодишна војна

Објавено пред

Оружјето коешто постои во Либија е доволно за многу години војување, доколку не постои политичка волја за почитување на прекинот на огнот, изјави специјалниот претставник на рускиот претседател за Блискиот исток и Северна Африка, Михаил Богданов.
       
„Мислам дека оружјето коешто веќе постои во Либија е доволно за многу години војување, доколку не постои политичка волја од страна на самите Либијци да ги прекинат воените дејства и да го почитуваат режимот на прекин на огнот, како што беше договорено врз основа на руско-турската иницијатива“, рече Богданов.
        
Како што истакна тој, Москва поаѓа од тоа дека либиското прашање треба да се реши преку преговори.
        
„Бидејќи секаде нагласуваме, во сите документи, дека е можно решение за кризата, дека тоа е во рацете на самите Либијци и дека тие треба да одлучат за судбината на сопствената држава“, додаде тој.
        

Прикажи повеќе...

Свет

Кина погодена од земјотрес со јачина од 6,4 степени

Објавено пред

Силен земјотрес ја погоди денеска западната област Ксингјанг на Кина, соопшти кинеското сеизмичко биро.Земјотресот со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погодил регионот во 21.21 часот на длабочина од 16 километри, пренесува АП.

Епицентарот на земјотресот беше на 56 километри од областа Пеизават, а тресењето на тлото се почувствувало во градовите Кашгар и Артук.
        
Американскиот геолошки институт извести дека земјотресот бил со јачина од 5,9 степени по Рихтер на длабочина од 10 километри. Причините за разликите во големината и длабочината на податоците за земјотресот не се познати.
        
Земјотресите се честа појава во Ксингјанг, област која граничи со Централна Азија.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Хонг Конг

Објавено пред

Полицијата со солзавец ги растера стотици демонстранти, кои во парк во Хонг Конг повикуваа на демократски реформи и осуда на комунизмот.

Облечени во црно и со маски за лицето што стана заштитен знак на протестите, демонстрантите се собрале недалеку од зградата на градскиот Законодавен одбор. Тие носеле транспаренти на кои пишувало „Слободен Хонг Конг“и мавтале со американски и британски знамиња, пренесува АП.

Полицијата во Хонг Конг го одобри митингот, но не даде дозвола да го одржи маршот што го планираа организаторите подоцна. Кога денешниот митинг прерасна во марш, полицијата реагираше брзо и употреби солзавец и неколку лица беа уапсени.

Протестите, кои честопати се претвораат во насилни судири со полицијата, траат половина година, како реакција на законот за екстрадиција во Кина, кој оттогаш е повлечен.

Прикажи повеќе...

Најново

Забава39 минути

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион3 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет4 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија8 часа

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа9 часа

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија9 часа

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија11 час

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа1 ден

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија1 ден

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија1 ден

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија1 ден

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет1 ден

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ1 ден

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија1 ден

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет1 ден

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура1 ден

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија1 ден

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија1 ден

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет1 ден

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт1 ден

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Досие