Контакт

Свет

Трамп го потпиша законот за најголемата државна помош во историјата на САД

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го потпиша Законот за економска помош во висина од две илјади милијарди долари, за намалување на последиците од коронавирусот во САД.

Станува збор за најголем пакет помош некогаш одобрен од Конгресот.

Пакетот содржи фонд од 500 милијарди долари за индустријата, и уште толку за мерката по 3.000 долари за секое американско домаќинство. Во пакетот вклучени се и 350 милијарди долари за кредити за малите стопанственици, како и 250 милијарди помош за невработените лица.

Се нагласува дека 100 милијарди долари ќе бидат одвоени за болниците и здравствените системи.

Свет

Гутереш: Вакциналниот национализам е голема грешка

Објавено пред

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека вакциналниот национализам е голема грешка и дека производството на вакцини за коронавирус треба да се зголеми двојно.

„Некои нации го вакцинираат своето население многу брзо, но сепак имаме земји, особено оние во развој, каде што повеќето не добиле ниту една доза. Значи, генерално, имаме драматична разлика помеѓу земјите кога станува збор за вакцинацијата“, рече Гутереш за руските медиуми.

„Значи, вакциналниот национализам е голема грешка. Јасно ми е дека светското производство на вакцини мора да се удвои за да се исполнат сите потреби и затоа мора да соработуваме, особено оние земји што имаат капацитет за производство на вакцини“, рече првиот човек на Обединетите нации.

Прикажи повеќе...

Европа

Шефицата на Европската комисија за прв пат стана баба

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на социјалните мрежи објави дека за прв пат станала баба.

Поранешната германска министерка за одбрана и мајка на седум деца објави фотографија од себе и нејзината внука со опис дека е горда баба и дека станува збор за магичен момент.

„Првиот пат кога ќе ја прегрнеш својата внука е еден од оние моменти кој те потсетува на она што е навистина важно во животот“, напиша таа.

Со нејзиниот сопруг, лекар и академик Хеик фон дер Лајен, таа израсна седум деца.

Пред да застане на чело на Европската Комисија, таа водеше три различни оддели во германската влада – одбрана, труд и семејство.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Најмалку осум деца и учител убиени во пукање во Русија

Објавено пред

Според првичните информации од руските медиуми, шест деца и наставник биле убиени во пукање во рускиот град Казањ.

Но, бројката на пријавени жртви во меѓувреме се зголеми, па така според агенцијата „Франс прес“ убиени се најмалку 9 лица, од кои 8 ученици и еден наставник.

Евакуацијата на децата од училиштето е во тек. Предупредување дека снимката во продолжение е вознемирувачка.

Претходно беше објавено дека непознати лица отвориле оган во близина на образовната институција, а подоцна се слушнала и експлозија.

 

Весникот „Газета“ наведува дека специјални единици влегле во училишниот двор и дека еден од сторителите, кој наводно е тинејџер, е уапсен. Според порталот „База“, еден од напаѓачите е 19-годишниот Илназ Ренатовиќ Гаљавиев. Гаљавиев наводно матурирал во тоа училиште.

Се појави и информација дека друг напаѓач бил застрелан. Инаку, градот Казањ е главен град на руската република Татарстан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

МЗ: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион50 минути

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани откако Вучиќ вети по 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија58 минути

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница, со повеќе точки на дневниот ред , информираат владините служби. На седницата,...

Свет2 часа

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше индискиот сој на коронавирус, исто така познат како „двоен мутант“, како можност од нова...

Свет2 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион12 часа

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија19 часа

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија20 часа

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија21 час

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија23 часа

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија1 ден

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 ден

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет1 ден

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет1 ден

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет2 дена

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион2 дена

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ2 дена

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија2 дена

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Досие