Контакт

Свет

Турција најави копнена инвазија на Северен Ирак

Објавено пред

Владата на Турција го објави почетокот на операцијата „Тигрова канџа“, копнена инвазија на Северен Ирак за елиминација на членовите и сојузниците на Курдистанската работничка партија (ПКК), пренесува „Анадолија“.

Објавувањето уследи по понеделничкиот почеток на операцијата „Прелска каџа“, серија воздушни напади на ранливите делови на Северен Ирак во кои се верува дека се кријат припадниците на ПКК и нивните симпатизери.

„Операцијата ‘Тигрова канџа’ се спроведува како дел од нашите легитимни права за одбрана кои произлегуваат од меѓународното право ориентирано против ПКК и другите терористички елементи кои неодамна ги засилија вознемирувањето и нападите врз нашата полициска станица и базите “, се вели во соопштението на турското Министерството за одбрана.

ПКК е марксистичка терористичка организација означена од САД, која се обидува да формира независна курдска држава. ПКК се одговорни за неколку терористички напади во Турција  изминатата деценија, најмногу насочени кон турските војници и полицијата.

Надвор од Турција, ПКК е активна во борбата против радикалните џихадисти во Ирак, особено против Исламска држава. Припадниците на религиозното малцинство Језиди ѝ дозволија ПКК да остане во Синџар со години откако членовите на групата се бореа против терористите на ИСИС, кои се обидоа да извршат геноцид врз Јазидите во 2014 година.

Ирачката влада, која има ограничен авторитет во областите контролирани од северната Курдистанска регионална влада (КРГ), изрази неодобрување за инвазијата на Турција. КРГ, која е противник на ПКК и се обидува да ги задржи пријателските врски со Турција, не ја коментираше операцијата, но нејзиниот министер за финансии неделава повика на подлабока економска соработка со Анкара.

Турските командоси влегле во регионот Хафтанин во Ирак, на границата со Турција, за да ги неутрализираат ПКК и другите терористички елементи. Турција го употребува зборот „неутрализира“ како нејасен показател дека некое лице е убиено, сериозно повредено или уапсено или на друг начин е оневозможено за напад.

Новинската агенција „Фират“, поврзана со ПКК, понуди неколку детали за нападот кој го нарече „црна операција“.  Цивилните лидери на теренот во Хафтанин се вознемирени од ненадејниот напад и спречени да помогнат во обновата на заедниците кои претрпеле како резултат на продолженото постоење на калифатот на ИД во Ирак.

„Поради конфликтот ПКК-Турција има многу села каде не можеме да одиме, да ги озградиме и да ги прошириме услугите за нив“, рече градоначалникот на Батифа, Хафтанин, кого агенцијата „Рудоу“ го идентификуваше само како Абдулсатар.

Надија Мурад, добитник на Нобелова награда за мир и активист за Јазидите, неделава, пред да почнат воздушните напади, посочи дека Синџар штотуку ги поздравил над 150 језидски семејства кои се обидоа да го обноват градот.

„Кога ирачката влада и меѓународната заедница ќе применат одредена храброст и политичка волја за решавање на безбедносните предизвици во Синџар?“ праша таа.

Министерството за надворешни работи на Ирак во вторникот го повика турскиот амбасадор во земјата по двата последователни бомбашки напади. Притоа министерството му предало на амбасадорот писмо во кое се опишува осудата од ирачката влада за кршење на светоста и суверенитетот на Ирак и ирачкиот воздушен простор.

Во изјавата на министерството се  осудуваат нападите како „спротивни на меѓународните конвенции, релевантни правила на меѓународното право, пријателските односи и на принципи на добрососедство и заемно почитување“.

Ова е вторпат во два месеца Багдад да го повика турскиот амбасадор за кршење на суверенитетот на земјата со воздушни напади.

Регион

Премиерот на Репубика Српска е позитивен на коронавирус

Објавено пред

Премиерот на Република Српска, Радован Вишковиќ е позитивен на тестот за коронавирус, објави неговиот Кабинет.

„Вишковиќ беше тестиран во Универзитетскиот клинички центар на Република Српска. Понатамошната работа на кабинетот на премиерот и членовите на Владата ќе биде организирана според препораките на Институтот за јавно здравје на Република Српска и епидемиолошките служби“, соопшти Владата.

Исто така, сите претходно планирани активности и состаноци на премиерот Вишковиќ ќе бидат откажани. Неговиот федерален колега Фадил Новалиќ оваа недела беше тестиран за коровавирус и резултатот беше позитивен, а тој денес беше хоспитализиран заради влошување на неговата состојба, односно појава на пневмонија.

Прикажи повеќе...

Регион

Најголем број од новозаразените во Европа се на Балканот

Објавено пред

Според табелата на Европската иницијатива за стабилност, во последните две недели на Косово има нагло зголемување на бројот на заразени со коронавирус, пишува „Косово онлајн“.

Овие податоци се добиени од Европскиот центар за превенција и контрола на болести.

Врз основа на податоците од последните две недели, Косово е прво во Европа во однос на просекот на нови случаи на инфекција со Ковид-19 на 100.000 жители, пренесува „Газета експрес“.

Според оваа пресметка, Косово има 124 новозаразени на 100.000 жители.

Црна Гора е на второто место со 123 нови случаи, а потоа следува Луксембург со 100 случаи.

Македонија го зазема четвртото место со 94 случаи, а потоа следува Шведска со 76.

Во целиот регион на Западен Балкан има по 73 нови случаи на коронавирус на 100.000 жители.

Како резултат на големиот пораст на бројот на заразени, Косово одлучи да воведе задолжително носење маска, а се разгледува и можноста за воведување вонредна состојба.

Воведено е ограничување на движење од 21 часот до 5 часот наутро и посебен распоред за движење за лица над 65 години и хронично заболени. Исто така заштитни мерки се воведени и во Србија поради зголемувањето на бројот на заразени во последниве неколку недели.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Берлин уапсен сериски силувач со потекло од Србија

Објавено пред

Берлинската полиција уапсила човек кој се сомничи за серија силувања извршени во само еден месец. Медиумите јавуваат дека се работи за државјанин на Србија, пренесува „Дојче веле“.

Првото силување се случило пред еден месец. А тогаш во само 31 ден уапсениот маж во Берлин и околината наводно нападнал седум жени од кои пет силувал. Осмата жртва ја силувал вчера во Потсдам, по што е фатен.

„ По уште едно силување во подрачјето на Потсдам, вечерва полицајците успеаа да го фатат 30-годишниот маж, кој, според моменталните сознанија, е баран сериски злоставувач“ објави берлинскиот државен обвинител синоќа на Твитер.

Според наводите на полицијата се рабопти за 30-годишник со српски пасош, кој во период од 12 јуни до синоќа напаѓал и силувал жени. Мажот е осомничен за пет силувања и обиди за силување во главно во шумите во Берлин и околината. Вчерашната жртва џогирала по шумска стаза кога тој и` пришол и ја прашал за патот. Набрзо потоа, како шѓто се наведува, насилникот ја совладал и ја силувал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија2 часа

ДИК: Одѕивот до 17 часот најголем во Крива Паланка – 58,7 отсто, во земјата 38,78 отсто

Одѕивот на предвремените парламентарни избори до 17 часот е 38,78 отсто, а со оглед на ситуацијата во која се гласа...

Македонија3 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија3 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија3 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија4 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија6 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија6 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион6 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет7 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија8 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија10 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион11 час

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија12 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија13 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија13 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија20 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет22 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија1 ден

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија1 ден

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Досие