Контакт

Свет

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Објавено пред

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во средно училиште во сојузната држава Мичиген, се уапсени откако нивниот автомобил бил забележан во Детроит, пренесува „Вашингтон пост“.

Тие се обвинети по четири точки од обвинението, а четири дена пред крвопролевањето Џејмс Крамбли, заедно со неговиот син, купил пиштол со кој Итан го изврши масакрот.

Возило кое одговара на описот на црниот автомобил Киа Селтос, управуван од брачниот пар Крамбли, е пронајдено во Детроит, на шеесетина километри од Оксфорд, местото на смртоносното пукање, соопштила полицијата.

Полицијата ги уапсила Џејмс и Џенифер, кои се товарат за убиство од небрежност, а нивното возило го забележал сопственикот на локалната компанија. Пријавено е дека жената побегнала пеш откако полицијата добила дојава за сомнителен автомобил. Двојката ќе биде пренесена во затворот во округот Окленд.

По обвинувањата за убиство од небрежност, обвинителката на округот Оукленд, Карен Мекдоналд, споделила застрашувачки нови детали за однесувањето на родителите на Итан.

На денот на пукањето, Џејмс и Џенифер Крамбли биле поканети на разговор во училиштето поради загрижувачкото однесување на нивниот син. Имено, наставничката на бирото на Итан пронашла цртеж со пиштол, раскрварена личност и порака „Помогни ми“.

Крембли се спротивставиле на идејата нивниот син да го напушти училиштето, па наместо тоа, Итан се вратил на час со својот ранец во кој го скрил пиштолот, кој претходно никој не го прегледал. Неполни три часа подоцна била повикана брза помош поради пукање во училиштето.

Регион

Пленковиќ ѝ се извини на Украина за изјавата на Милановиќ

Објавено пред

Украинското Министерство за надворешни работи соопшти дека поради изјавите на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, во Министерството е поканета хрватската амбасадорка во Украина, Аница Ѓамиќ.

Милановиќ вчера, меѓу другото, изјави дека на Украина не ѝ е местото во НАТО и ги повика САД за поттикнување „државен удар“ во 2014 година.

Тој изјави дека Хрватска нема да биде пожарникар во врска со последните настани во Украина и дека секој последен хрватски војник ќе биде повлечен од Украина доколку дојде до ескалација.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вчера ѝ се извини на Украина за изјавата на претседателот дека е една од најкорумпираните земји и ги отфрли изјавите на Милановиќ дека ќе ги повлече хрватските војници од Украина, бидејќи таму ги нема.

Милановиќ претходно изјави дека Украина сè уште е една од најкорумпираните земји во светот, таа економски стагнира и не добила ништо од ЕУ“. Тој исто така рече дека Хрватска нема никаква врска со конфликтот во Украина и дека доколку тој ескалира, ќе се повлече до последниот војник.

„ Колку што знам, нема хрватски војници во Украина“ – изјави премиерот на новинарите и додаде дека токму деновиве се вратил контингентот на хрватската војска што бил во Полска.

„ Изјавите на Милановиќ се нереални, навредлива е неговата изјава за Украина како корумпирана земја“, рече тој, пренесува „Танјуг“.

„ Со ова им се извинувам на Украинците, во име на хрватската Влада и се извинувам на Украина, една од првите земји што ја призна државата Хрватска и која во моментов има окупирани делови, како што имаше Хрватска“, рече Пленковиќ.

На новинарско прашање дали хрватските војници, членки на НАТО, ќе учествуваат во операцијата доколку дојде до конфликт, премиерот одговори со контрапрашање: „Од каде се сите овие тези?“.

„Политиката на Хрватска е да ги деескалира тензиите, да спречи евентуален конфликт, да го поддржува територијалниот интегритет на Украина“, рече Пленковиќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Австрија го укинува карантинот за невакцинираните

Објавено пред

Австрија ќе го укине карантинот за невакцинираните лица в понеделник, 31 јануари.

Да потсетиме, австриската влада во ноември воведе мерка за ограничување на движењето на граѓаните кои не се имунизирани, поради рекордниот број на заразени и притисокот врз болниците. Невакцинираните луѓе можеа да ги напуштат своите домови само поради одредени причини, како што се купување храна и работа.

Во Австрија од почетокот на пандемијата е поставен нов рекорден број на новозаразени, со најмалку 35.000 заразени.

Според Системот за епидемиолошко известување (ЕМС), во последните 24 часа се регистрирани 37.373 новозаболени лица.

Сепак, овие податоци мора да се „исчистат“ од можни двојни пријави, но бројот на новозаразени сигурно нема да биде помал од 35.000, што е највисоко од почетокот на пандемијата. Пред една недела бројот на новозаразени беше 27.677.

Откако се појави сојот омикрон, експертите предупредија дека дневниот број на новозаразени во Австрија наскоро ќе достигне рекордни 40.000.

Прикажи повеќе...

Свет

Тропската бура Ана која ги зафати Мозамбик и Малави однесе 12 животи

Објавено пред

Бројот на загинати во тропската бура Ана се искачи на најмалку 12 во Мозамбик и Малави, соопштија денеска властите, иако официјалните лица и хуманитарните агенции сè уште го проценуваат целосното влијание на бурата што во понеделникот ја погоди јужна Африка.

Националниот институт за управување со вонредни состојби во Мозамбик вчера соопшти дека загинале осум лица, 54 се повредени, а 895 се евакуирани, пренесува „Ројтерс“.

Повеќе од 20.000 луѓе во Мозамбик беа погодени од невремето, повеќе од 3.000 домови беа делумно уништени, а над 600 домови беа целосно уништени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија2 часа

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет2 часа

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет3 часа

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет3 часа

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион15 часа

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион16 часа

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија18 часа

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет18 часа

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија19 часа

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа21 час

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија22 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија22 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија23 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија24 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија1 ден

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија1 ден

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија1 ден

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет1 ден

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Досие