Контакт

Свет

Уапсени 59 демонстранти во судирот со полицијата во Либан

Објавено пред

Либанската полиција соопшти дека уапсила 59 лица во судирот со демонстрантите пред зградата на Централната банка во Бејрут, кои се незадоволни од владејачката елита и влошената финансиска криза во земјата.

dobivaj vesti na viber

Судирите траеле повеќе од пет часа при што биле повредени 47 полицајци, соопштија безбедносните сили, додавајќи дека некои демонстранти ги кршеле прозорците на приватните банки во финансиската област на либанската престолнина.

Вчера демонстрантите протестираа пред зградата на централната банка во населбата Хамра, обвинувајќи го гувернерот дека со својата политика само ги продлабочил финансиските проблеми во земјата, пренесува АП.

Протестот ескалираше во насилство кога демонстрантите се обидоа да пробијат полициски кордон пред установата.

Полицијата фрлила големо количество солзавец за време на неколкучасовните судири, при што демонстрантите возвратиле со каменици и петарди.

Синоќешните судири го означија крајот на затишјето на протестите во Либан кои траат три месеци.

Свет

Захарова: Блинкен отворено и без двоумење рече дека имале мотиви да го уништат гасоводот

Објавено пред

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, отворено изјави дека САД и НАТО имаат мотиви да ги нападнат гасоводите „Северен тек 1“ и “Северен тек 2“, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

dobivaj vesti na viber

„Блинкен отворено, без двоумење, рече дека САД и нивните партнери во НАТО имаат мотиви да ги уништат гасоводите ‘Северен тек 1’ и ‘Северен тек 2’“, напиша Захарова на „Телеграм“.

Како мотив за уништувањето на „Северен тек“, Захарова ја наведува изјавата на Блинкен, кој рече дека САД го зголемиле производството на течен природен гас, кој моментно се водечки европски снабдувач, „помагајќи да се компензира секоја загуба на Европа во нафта и гас поради руската агресија врз Украина“.

Захарова нагласи дека „Украина нема никаква врска со тоа“ и дека „киевските политичари под притисок на американските власти постојано поставуваат услови на руската страна во однос на транзитот на гас, кои биле на работ на уцена“.

Блинкен рече дека тоа е „огромна можност, неверојатна можност еднаш засекогаш Европа да се ослободи од зависноста од руските енергетски извори“.

Захарова го негира и американскиот државен секретар, кој ја обвини Русија дека „ја користи енергијата како оружје“.

„Русија никогаш не ја користела енергијата како оружје. Русија, а пред неа СССР, едноставно ја снабдуваа Европа со гас. Континуирано. Во текот на 50 години. Лагата на Вашингтон само ја потврдува неговата криминална манипулација со оваа тема“, рече Захарова.

На 26 септември на „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ откриено е истекување гас. Како што соопшти операторската компанија „Норд стрим АГ“, дефектот е без преседан и невозможно е да се процени временската рамка за ремонт.

Властите на Германија и Данска не исклучуваат дека причина за несреќата била саботажа на гасоводите, пренесе „Ало.рс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Пандемијата на коронавирусот ја чинеше Данска повеќе од 16 милијарди евра

Објавено пред

Од почетокот на пандемијата до првиот квартал од оваа година Данска потрошила околу 16,1 милијарди буџетски евра (120 милијарди круни) за борба против коронавирусот, се вели во извештајот објавен од Данската државна агенција за статистика.

dobivaj vesti na viber

Потрошените пари за здравствените установи, кои ги покриваа трошоците за вакцинација, тестирање и лекување, сочинуваат 28 отсто од таа сума. Од друга страна, пакетите за економска поддршка учествуваат со 68 отсто од тие расходи.

Според извештајот, во споредба со другите земји, Данска со своите шест милиони жители во голема мера се потпираше на тестирање во раните фази на пандемијата. Тие тестови чинат околу 2,3 милијарди евра (17,8 милијарди круни) или повеќе од половина од парите потрошени за здравството. Програмата за вакцинација чинеше околу 873 милиони евра (6,4 милијарди круни).

Прикажи повеќе...

Свет

ОН предупредуваат: Пакистан е во опасност од глад

Објавено пред

ОН предупредуваат дека 5,7 милиони Пакистанци ќе се соочат со сериозен недостиг на храна во следните три месеци како последица на катастрофалните поплави во таа земја.

dobivaj vesti na viber

Според податоците на Светската здравствена организација, уште пред поплавите во Пакистан 16 отсто од населението се соочувало со недостиг на храна.

ОН објавија дека во соработка со партнерите досега испратиле помош за 1,6 милион жители на Пакистан директно погодени од поплавите.

ОН и многу земји досега испратија 131 авион со хуманитарна помош во Пакистан, а светската организација најави дека е неопходно да се соберат дополнителни 800 милиони долари за таа земја.

Пакистанските власти соопштија дека штетата од поплавите изнесува 30 милијарди долари.

Според последните податоци на пакистанските власти, во поплавите загинале 1.695 луѓе, вкупно 33 милиони луѓе биле погодени и повеќе од два милиона куќи биле оштетени, а стотици илјади жители, кои моментно се во шатори, се раселени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија38 минути

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет55 минути

Захарова: Блинкен отворено и без двоумење рече дека имале мотиви да го уништат гасоводот

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, отворено изјави дека САД и НАТО имаат мотиви да ги нападнат гасоводите „Северен тек 1“...

Свет2 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет2 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија3 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет3 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија3 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет5 часа

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет5 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет5 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа5 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет5 часа

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет6 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостиг на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити откога болеста ненадејно се врати поради недостиг на гориво и чиста вода...

Регион15 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ16 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет20 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија22 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија1 ден

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија1 ден

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...