Контакт

Свет

Удрил во барикада пред Капитол, а потоа се застрелал

Објавено пред

Непознат човек загина откако утринава прво удри со својот автомобил во барикада во близина на американскиот Капитол, а потоа пукаше во воздух, по што си впери пиштол во себе, соопшти тамошната полиција.

dobivaj vesti na viber

Во полициското соопштение се наведува дека мажот бил зафатен од пламен додека излегувал од згмечениот автомобил. Откако излегол од автомобилот испукал неколку истрели во воздух на улицата „Источен Капитол“. Полицијата брзо реагирала, но мажот самиот се застрелал. Никој друг не бил повреден.

Смртта ја истражува Метрополитен полицискиот оддел на Вашингтон, кој не го објави идентитетот на мажот или какви било детали за мотивот за неговото самоубиство.

„Во овој момент, се чини дека човекот немал цел да нападне ниту еден член на Конгресот и се чини дека локалната полиција не пукала од оружјето. Членовите на Конгресот во овој момент се на летен распуст“ – објави полицијата на Капитол.

Регион

Орбан: Додик е човек кој е подготвен да го зачува мирот

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан испрати порака со поддршка до Милорад Додик пред изборите во Босна и Херцеговина.

dobivaj vesti na viber

Тој изрази надеж дека и по нив ќе има можност да соработува со досегашниот член на Претседателството на БиХ кој е кандидат за претседател на Република Српска.

Во пораката Орбан вели дека Додик е „човек кој е подготвен да го зачува мирот, кој е отворен за дијалог, кој се залага за почитување на Дејтонскиот договор и кој секогаш и во сите околности ги штити интересите на српскиот народ“. јавува РТРС.

„Унгарија и Србија се соседи, но Унгарија ја смета и Република Српска за свој почесен сосед. Затоа за нас е многу важно она што се случува во вашата земја. Тоа влијае на Унгарија и на целиот регион, но секако дека влијае и на вашите животи, што значи, влијае на животите на нашите пријатели“, нагласи Орбан.

Тој рече дека претстојат важни избори во Српска и дека добро го познава Додик, за кого рече дека е „добар пријател на Унгарија и унгарскиот народ“ и дека е горд на нивното лично пријателство.

„Отсекогаш сум го поддржувал, затоа и во иднина сакам да соработувам со него. Се надевам дека ќе имам можност да го направам тоа по изборите“, изјави унгарскиот премиер.

Додик му се заблагодари на Орбан за неговата поддршка, според РТРС.

Прикажи повеќе...

Свет

Ќерката на поранешниот претседател Рафсанџани е меѓу уапсените демонстранти во Иран

Објавено пред

Не стивнуваат протестите за смртта на младата Иранка во Техеран, а меѓу стотиците уапсени граѓани е и Фаиза Рафсанџани, ќерката на починатиот ирански претседател Акбар Хашеми Рафсанџани.

dobivaj vesti na viber

Протестите почнаа по смртта на младата Иранка Махса Амини, која полицијата ја приведе поради нелегално носење хиџаб, по што почина во притвор.

Според полуофицијалната новинска агенција „Тасним“, Фаиза Рафсанџани во вторникот била приведена од членови на агенцијата за безбедност поради „поттикнување немири во источниот дел на Техеран“. Агенцијата тврди и дека овие „провокации“ не успеале да ги изнесат луѓето на улица.

Хашеми (59), познат активист за правата на жените, неколку пати бил мета на иранските безбедносни агенции поради наводни „антивладини“ активности, јавува „Анадолија“.

Во јули минатата година таа беше обвинета за „пропагандна активност против Исламската Република“ поради нејзините коментари за иранската Национална гарда.

Прикажи повеќе...

Свет

НАТО за Северен тек: Силно ќе одговориме на нападите врз инфраструктурата

Објавено пред

НАТО излезе со соопштение поврзано со експлозиите на Северен тек 1 и 2.

dobivaj vesti na viber

Алијансата ги повика сите земји членки да се приклучат кон заедничката изјава.

„Оштетувањето на гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2 во меѓународните води во Балтичкото Море предизвикува длабока загриженост. Сите моментално достапни информации укажуваат дека ова е резултат на намерна, непромислена и неодговорна саботажа.

Протекувањето предизвикува ризици за испорака на енергетски производи и значителна штета на животната средина. Ги поддржуваме тековните истраги за да се утврди причината за штетата.

Како сојузници, се обврзавме да се подготвиме за одвраќање и одбрана од употреба на сила против производителите на енергија и одбрана од други хибридни тактики на државните и недржавните актери. Секој намерен напад на важната инфраструктура на сојузниците ќе наиде на единствен и решителен одговор“, се вели во соопштението на НАТО.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија1 час

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...

Македонија2 часа

Македонија ќе добие 4 милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...

Македонија3 часа

Анкета: Општинските инспектори се жалат на недостиг на опрема и кадар за определени области

НВО Инфоцентарот заедно со партнерските организации Спектар од Крива Паланка и Центарот на заедницата на општина Струга, во јуни годинава,...

Регион3 часа

Апсења во Подгорица – со години работеле за руската разузнавачка служба

Неколку црногорски државјани се уапсени во Подгорица под сомнение дека работеле за руската разузнавачка служба, дознава „Вијести“ од повеќе извори....

Свет3 часа

Трамп: Се смееја на моите предупредувања, ама веќе не се смеат

Саботажата што ги оштети гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2 може да доведе до ескалација или дури и...

Европа3 часа

Дали Путин би ризикувал да ги искористи своите подморници во предизвикување експлозии на „Северен тек“?

Три крајбрежни линии на рускиот гасовод Северен тек, кој ја снабдува Германија, претрпеа „невидена“ штета во понеделникот, што резултираше со...

Свет3 часа

Шведска пронајде четврто истекување на гасоводот Северен тек

Шведската крајбрежна стража наводно открила четврто истекување гас на гасоводот Северен тек. Крајбрежната стража соопшти дека го лоцирала истекувањето откако...

Европа4 часа

Ердоган: Го познавам Путин, кога нешто ќе замисли, го прави тоа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, опишувајќи ги рускиот претседател Владимир Путин и плановите на Русија по референдумот за ослободените територии,...

Економија5 часа

МТСП: Во тек е етапната исплата на септемвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 29.9.2022 година (четврток) почнува етапната исплата на пензиите за септември, кои...

Европа5 часа

Володин: Забрането е Русите да бегаат од мобилизација

Вјачеслав Володин, претседателот на руската Дума, на Телеграм објави дека Русите не треба да бегаат од Русија во обид да...

Економија5 часа

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

„Економско енергетскиот совет на Владата на синоќешната седница донесе одлуки кои гарантираат непречено снабдување со електрична енергија и енергенси за...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Ковачевски има психофизички проблем кој му предизвикал трајна неспособност, може да носи погрешни одлуки

„Дезертерот Ковачевски кукавички бега од одговори и одговорност. Тој треба да каже едноставно дали лажел за да избегне служење воен...

Регион5 часа

(Видео) Поплава во Риека, загина маж во автомобил

Силно невреме вчера ја зафати Риека и предизвика огромни поплави. Сообраќајот во делови од градот, вклучително и поголемиот дел од...

Свет6 часа

Бајден: Не злоупотребувајте го ураганот за да ја зголемите цената на нафтата

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика нафтените компании да не ги зголемуваат цените на горивата злоупотребувајќи го ураганот Ијан, кој...

Економија16 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија21 час

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија21 час

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија22 часа

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...