Контакт

Свет

Унгарија ги блокираше европските санкции кон Русија

Објавено пред

Унгарија повторно го блокираше шестиот пакет санкции против Русија на состанокот на амбасадорите на ЕУ, со барање лидерот на Руската православна црква, патријархот Кирил, да биде избришан од листата на санкционирани лица.

dobivaj vesti na viber

Со тоа барање Унгарија го блокираше усвојувањето на шестиот пакет санкции, кој вклучува ембарго за увоз на руска нафта испорачана со бродови, откако беше постигнат политички договор на ниво на шефови на држави или влади. За овој договор да стане закон, треба да биде одобрен од амбасадорите или министрите на земјите-членки.

Според дипломатски извори, во тек се консултации со Будимпешта за укинување на блокадата. Во четврток попладне во Луксембург повторно е закажан состанок на Комитет на постојани претставници, составен од амбасадорите на земјите-членки.

„Патријархот се смета за долгогодишен сојузник на рускиот претседател Владимир Путин и стана еден од главните поддржувачи на руската воена агресија против Украина“, се вели во предлогот за санкции на ЕУ.

Унгарија и претходно беше пречка за усвојувањето на шестиот пакет санкции бидејќи бараше изземање од забраната за увоз на руска нафта или голема финансиска компензација за нејзината согласност.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Украина: Извршени повеќе ракетни напади од Русија и Белорусија

Објавено пред

Русија истрелала ракети врз неколку украински региони, а исто така и од територијата на Белорусија, според податоците на Киев, пренесува германската агенција ДПА.

dobivaj vesti na viber

Нападите се регистрирани во провинциите Хмелницки, Лавов, Миколаев, Житомир и Чернихив, јави украинската новинска агенција УНИАН. Регионот Днепар исто така бил погоден од артилерија и еден војник бил убиен, според градоначалникот на Житомир, Серхиј Сухомлин.

Русија истрела ракети врз Житомир и Чернихив од белоруска територија, соопшти украинскиот Генералштаб. Белорусија, поранешна советска република под Александар Лукашенко, се нарекува себеси неутрална во конфликтот.

Украинската воздушна одбрана во областа Хмелницки успеала да собори два проектила, според нивните информации. Остатоците од ракетата, наводно, не предизвикале никаква штета. Регионот Миколаев во јужна Украина, исто така, забележа жесток напад.

„Сè уште се проценува обемот на штетата и можните жртви“, изјавија украинските власти.

Прикажи повеќе...

Свет

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор со Русија што не е во нејзин интерес.

dobivaj vesti na viber

Тој притисок врз Украина може да дојде, смета Џонсон, поради економските последици од војната во Европа.

„Премногу земји велат дека ова е европска војна која е непотребна и затоа притисокот ќе се зголеми за да се охрабрат – можеби да се принудат – Украинците на лош мир“, изјави тој за телевизиските станици во главниот град на Руанда, каде што присуствува на Самит на Комонвелтот.

Џонсон рече дека последиците од евентуалното остварување на плановите на рускиот претседател Владимир Путин во Украина ќе бидат опасни за меѓународната безбедност и ќе значат „долгорочна економска катастрофа“.

Прикажи повеќе...

Европа

Објавено видео од нападот во Осло

Објавено пред

Во главниот град на Норвешка две лица загинаа, а 19 се повредени во напад, што полицијата го истражува како терористички акт.

dobivaj vesti na viber

„Местото на злосторството се протегало на неколку локации, од „Лондон паб“ до друг клуб во близина, како и околните улици, а во една од нив напаѓачот бил набрзо уапсен, само неколку минути по отворањето на огнот,.

„Лондон паб“ е популарен геј бар и ноќен клуб во центарот на Осло.

„Видов човек со торба во раката. Тој извади пиштол и почна да пука“, изјави новинарот Олав Ренеберг, кој бил сведок на пукањето во норвешката престолнина.

Како што беше наведено, утринава во 01:19 часот полицијата добила неколку пријави за пукање во центарот на градот, пренесува Ројтерс.

Засега властите сметаат дека напаѓачот делувал сам.

Норвешката полиција го истражува пукањето во Осло како терористички напад

„Полицијата го уапси осомничениот. Инцидентот се истражува како терористички напад, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија2 часа

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Европа4 часа

Објавено видео од нападот во Осло

Во главниот град на Норвешка две лица загинаа, а 19 се повредени во напад, што полицијата го истражува како терористички...

Свет4 часа

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија4 часа

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет16 часа

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет16 часа

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет18 часа

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија18 часа

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...

Регион19 часа

Петков го повика Ковачевски да се охрабри и да го прифати компромисот

Бугарскиот премиер Кирил Петков го повика својот македонски колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати компромисот предводен...

Свет21 час

(Видео) Врховниот суд на САД го укина правото на абортус

Милиони жени во САД ќе го изгубат своето законско право да абортираат. Врховниот суд ја укина пресудата со која се...

Македонија23 часа

Бугарскиот парламент го одобри францускиот предлог, дополнет со четири услови

Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на Демократска Бугарија, одобрен од...

Европа1 ден

Рама со одговор до бугарското МНР: Пријатели, смирете се, тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене

Албанскиот премиер Еди Рама реагира кога бугарското Министерство за надворешни работи побара од него да зборува на соодветен јазик за...

Европа1 ден

Бугарското МНР за Рама: Слушаме непровоцирани, тешки и навредливи квалификации од шеф на влада

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји членки на Европската Унија што ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ги браневме...

Македонија1 ден

Милошоски до Османи: Нема потреба од два збора, ниту правдање со загради, доволна е оставка!

„Нема потреба ниту од два збора ниту има потреба од правдање со загради. Еден збор е доволен. Оставка“. Ова е...

Европа1 ден

Украина и Молдавија со кандидатски статус; Макрон: Ова е порака до Русија

Еден од најмоќните европски политичари, францускиот претседател Емануел Макрон, ја поздрави одлуката Украина да добие официјален статус на земја кандидат...

Македонија1 ден

Османи: Усвојувањето на резолуцијата во Бугарија ќе го блокира европскиот процес и ќе го парализира договорот за пријателство

Два збора стојат помеѓу успехот и неуспехот на Европската Унија во регионот, напиша на социјалните мрежи министерот за надворешни работи,...

Европа1 ден

Гајдај: Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк

Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк на истокот на земјата, каде што се водат жестоки битки со...

Европа1 ден

Зеленски за официјалното доделување статус во ЕУ: Украина не е перница меѓу Западот и Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот канал на „Телеграм“ објави уште еден коментар за официјалното доделување статус на кандидат за...