Контакт

Свет

Франција одлучи: „Нема да ги бојкотираме Зимските олимписки игри во Пекинг“

Објавено пред

Франција нема да го следи примерот на некои други западни влади и нема да ги бојкотира Зимските олимписки игри во Пекинг во февруари, иако секое кршење на човековите права во Кина мора да биде осудено, изјави денеска францускиот министер за образование, Жан-Мишел Бланкер.

dobivaj vesti na viber

Што се однесува до дипломатскиот бојкот, Франција нема да го стори тоа“, изјави Бланкер на телевизијата БФМ.

Според него, спортот е свет сам по себе, кој мора да биде заштитен од политичко мешање, пренесува „Ројтерс“.

„Министерката за спорт, Роксана Марасинеану, ќе присуствува на Олимпијадата во Пекинг“, рече Бланкер, но додаде дека кршењето на човековите права мора да се осуди.

Сепак, францускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ле Дријан, претходно изјави дека Париз треба да заземе заеднички став со другите земји од Европската Унија за евентуален дипломатски бојкот.

Соединетите Американски Држави, Канада, Австралија и Велика Британија неделава објавија дека нивните државни претставници нема да присуствуваат на Игрите во обид да испратат порака до Кина за состојбата со човековите права во таа земја.

Париз треба да биде домаќин на Летните олимписки игри во 2024 година.

Свет

Украдената слика на Тицијан, пронајдена на автобуска станица во Лондон

Објавено пред

Многу посакуваната слика на ренесансниот мајстор Тицијан која беше украдена во 1809 година и повторно во 1995 година, беше откриена во пластична кеса на автобуска станица во Лондон – ќе се најде на аукција во јули.

dobivaj vesti na viber

Се верува дека венецијанскиот сликар го направил платното „Одмор“ за време на неговиот лет во Египет во 1508 година, кога имал едвај 20 години. Насликана на дрвена плоча широка околу 60 сантиметри, ја прикажува Дева Марија како го лула бебето Исус додека Јосиф гледа.

За прв пат била документирана во колекцијата на еден венецијански трговец со зачини на почетокот на 17 век, а во текот на следните векови била во сопственост на разни аристократи, императори и надвојводи низ Европа.

Сликата која ќе се понуди во Лондон се очекува да чини помеѓу 15 и 25 милиони фунти.

Сликата била украдена двапати во текот на нејзината историја – прво во 1809 година од палатата Белведере во Виена од трупите на Наполеон Бонапарта, а потоа во средината на деведесеттите кога била земена од Лонглит Хаус, во Вилтшир.

Во напис на веб-страницата на аукциската куќа „Кристиз“ се наведува дека сликата „е ценета поради живописната сцена на семејната идила во светот на природата, како и необичната судбина што ја имала сликата“.

По седумгодишен лов, сликата едно време беше проценета на повеќе од пет милиони фунти
2, а беше пронајдена од Чарлс Хил, поранешен шеф на Одделот за уметност и антиквитети на Скотланд Јард, во пластична кеса на автобуската станица во Ричмонд.

Хил бил познат и по тоа што помогнал да се најде верзија на сликата на Едвард Мунк „Крик“ од 1893 година, откако била украдена од Националниот музеј во Осло во 1994 година, пренесува „rts.rs“.

Прикажи повеќе...

Свет

Стејт департмент: Извештајот на МААЕ покажува дека Иран има за цел да ја прошири нуклеарната програма

Објавено пред

Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер рече дека извештајот објавен од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) јасно покажува дека Иран има за цел да продолжи да ја шири својата нуклеарна програма на начини кои немаат веродостојна мирољубива цел.

dobivaj vesti na viber

Овие планирани активности дополнително ги поткопуваат тврдењата на Иран за спротивното, и доколку Иран ги спроведе овие планови, САД соодветно ќе одговорат, се вели во соопштението на Стејт департментот. Милер истакна дека Иран мора да соработува со МААЕ без понатамошно одлагање за целосно да ги спроведе своите правно обврзувачки заштитни обврски.

„Остануваме во тесна координација со нашите партнери и сојузници и подготвени сме да продолжиме да го зголемуваме притисокот врз Иран доколку продолжи несоработката со МААЕ“, рече Милер.

Во извештајот на МААЕ објавен во четвртокот се вели дека Иран инсталирал дополнителни центрифуги за збогатување ураниум во Фордоу и почнал да поставува други, објави Ројтерс. Исто така, наведено е дека Иран развил план за инсталирање на неодреден број дополнителни центрифуги во неговиот подземен објект за збогатување во Натанц.

Прикажи повеќе...

Свет

Портпаролот на Хамас: Никој не знае колку израелски заложници се уште се живи

Објавено пред

Портпаролот и член на политичкото биро на палестинската милитантна група Хамас, Осама Хамдан денеска изјави дека „никој не знае“ колку заложници во Газа се уште се живи.

dobivaj vesti na viber

На прашањето дали Хамас жали за нападот врз јужен Израел на 7 октомври минатата година, со оглед на војната што следеше, Хамдан рече дека нападот врз Израел е оправдан бидејќи тоа е „реакција против окупацијата“.

„За ова е одговорна израелската окупација. Ако се спротивставиш на окупацијата, тие ќе те убијат, но ако не се бориш против окупацијата, ќе те убијат и ќе те протераат од вашата земја. Па, што требаше да правиме, само почекајте?“ праша Хамдан од Бејрут, главниот град на Либан, во интервју за Си-ен-ен.

Хамдан ја истакна потребата САД да ја убедат израелската влада да се согласи на траен прекин на борбите во Газа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Фото) Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица...

Топ2 часа

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Вчера вечер, полицајците во Кратово уапсиле 36-годишна жена која е осомничена дека со остар предмет ги убила сопругот и свекорот,...

Македонија2 часа

ЦУК: 11 пожари на отворено, во Светиниколско изгоре куќа и четири помошни простории

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 122 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Европа3 часа

Украинска армија: Соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во...

Свет3 часа

Израел ја бомбардираше Газа, тензиите растат и на границата со Либан

Војската на Израел денеска продолжи со бомбардирањето на Појасот Газа без напредок во разговорите за прекин на огнот, заедно со...

Регион3 часа

Четиригодишно девојче се здобило со изгореници додека пливалo во море во Грција: откриено што ја каснало

Четиригодишно девојче се здобило со страшни изгореници додека пливало во морето во Грција, а откриено е дека ја изгорела морска...

Регион20 часа

Сахарски песок повторно доаѓа над Балканот: „Силно влијае на квалитетот на воздухот“

Според прогнозите на Службата за следење на атмосферата Коперник (CAMS), оваа недела се очекува нова епизода на сахарска прашина да...

Македонија20 часа

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија22 часа

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија1 ден

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија1 ден

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија1 ден

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија1 ден

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија1 ден

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет1 ден

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет1 ден

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет1 ден

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ2 дена

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија2 дена

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија2 дена

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...