Контакт

Свет

Француска студија покажува дека џихадистичките терористи, наjверојатно, ќе го повторат делото

Објавено пред

Студија објавена од Францускиот центар за анализа на тероризам (ЦАТ) открива дека 60 отсто од исламските радикали, кои ја напуштиле Франција за да се борат во странство меѓу 1986 и 2006 година, отишле за да извршат терористички престапи, пренесува „Фигаро“.

Студијата ги анализирала француските муслимани кои се бореле во Авганистан, Ирак и во Босна и Херцеговина. Истражувачите откриле дека повеќето од оние што се вратиле во Франција подоцна се вклучиле во тероризам.

Жан-Шарл Бризар, претседател на ЦАТ, ги коментира наодите велејќи:

„Досега меѓународните студии на сите идентификувани џихадисти во светот завршуваа со стапка на повторно враќање на тероризам од 11 отсто. Француската статистика е уште позагрижувачка“.

Додека 40 отсто од џихадистите што се вратиле не се вклучиле во вистински тероризам по пристигнувањето во Франција, „ Фигаро“ посочува дека многумина сè уште не се откажале од својата расна исламистичка идеологија, па дури и ја промовирале на помладите генерации.

Кај оние што патувале за да се борат во Ирак во раните 2000 години е забележана најголема стапка на рецидивизам по враќањето во Франција, при што сите 16 екстремисти ги продолжиле своите терористички акции во споредба со само 39 отсто од оние што патувале во Босна и Херцеговина.

Студијата доаѓа во време кога Франција треба да ослободи 2.540 радикални исламисти од затвор до 2022 година – над 300 од нив се директно поврзани со тероризам, а многу од нив се повратници од Ирак или Сирија, каде што се бореле за групи како Исламската држава.

Многу од исламистите што беа ослободени биле радикализирани додека биле во затвор, а Францускиот суд на ревизори тврди дека најмалку 498 притворени лица подложни на радикализација ќе бидат ослободени од 2020 до 2022 година.

Вкупно 10 затворски чувари биле повредени во шест одвоени напади изведени од исламистите меѓу 2018 и 2020 година. Други исламисти планираа терористички напади од затвор.

Во 2017 година двајца затвореници во затворот „Фреснес“ беа фатени како заговараат терористички напад кој требало да се случи по нивното ослободување. Тие успеале да стапат во контакт со припадниците на Исламската држава користејќи телефони шверцувани во затворот.

Регион

И денеска трицифрени бројки на новозаразени во Србија и Хрватска

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 162 нови случаи на коронавирус, а две лица починале, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита.

Во моментов активни се 1.062 случаи, пренесува „Хина“. Меѓу заразените, има 106 пациенти на болничко лекување, од кои 10 се на респиратор.

Од почетокот на епидемијата, во Хрватска се регистрирани 6.420 случаи на коронавирус, а починале 165 лица.

Во Србија, пак, според последните податоци регистрирани се 238 нови случаи на коронавирус, на направени 8.529 тестови во последните 24 часа.

Во истиот период регистрирани се и пет смртни случаи, со што вкупниот бројот на починати поради компликации од Ковид-19 достигна 670.

На респиратори се 75 пациенти, а вкупно 1.947 се хоспитализирани.

Стапката на смртност е 2,27 отсто. Од почетокот на епидемијата се тестирани вкупно 798.009 лица, а потврдени се 29.471 случај на инфекција.

Прикажи повеќе...

Свет

Курц: На границите мора да има построги контроли

Објавено пред

Австрискиот канцелар Себастијан Курц се изјасни за построги мерки за луѓето што се враќаат од одмор на австриските граници.

„ Мораме построго да контролираме. Итно е потребно здравствените власти да обезбедат опсежна контрола“ изјавил Курц за дневникот „Естерајх“.

Тој рекол дека одговорноста е кај секој поединец да се придржува до сите мерки во рок од 48 часа да направи тест на коронавирус. Курц смета дека е значајно да се воведе тестирање директно на граница.

„Тоа го сметам за корисно, но тоа е во одговорност на здравствените власти“ објаснил тој.

„Здравстените власти мораат да бидат подобри во својата работа. Тоа се однесува пред се на спроведувањето тестови. Предолго трае додека луѓето ги добијат резултатите. Исто така мора мерката карантин побрзо да биде спроведена“ додал Курц.

Според него, актуелниот раст на бројот на новозаразени е загрижувачки. Тој се изјасни и за отворањето на училиштата.

„ Целта е наставата да се одржи. Ако дојде до сомневање за можна зараза, тогаш во тие училишта би се спровеле тестирања на учениците. Евентуално затворање на училиштата треба за секое училиште поединечно да се оценува“ нагласува австрискиот канцелар.

Австрија ја стави Хрватска во групата ризични региони, за кои важи мерката – по враќање во Австрија, неопходен е негативен ПСР тест. Предупредувањето за патување ќе стапи на сила во понеделник на полноќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Големи протести во Јужна Кореја, против новите мерки на владата

Објавено пред

Неколку илјади демонстранти денеска протестираа во Сеул против повторното воведување мерки за физичка дистанца, откако е забележан голем пораст на нови случаи на ковид-19.

Протестите избија откако судот во Сеул ја поддржа одлуката на владата да забрани големи собири поради здравствени ризици.

Полицијата предуперди дека нема да дозволи незаконски протести.

Протестот се одржува пред Денот на ослободувањето, денот кога Јужна Кореја го одбележува датумот кога е ослободена од јапонската окупација, по што таа земја капитулира во Втората светска војна.

Во Јужна Кореја денеска се регистрирани 166 нови случаи на ковид-19, што е најголем дневен пораст во последните пет месеци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

НБРСМ: Сите мерки што ги презедовме за „Еуростандард“ банка беа за заштита на депонентите

Народната банка соопшти дека во врска со, како што наведува, невистините и клеветите изнесени од страна на сопствениците на „Еуростандард...

Регион2 часа

(Видео) Албанци чекаат со денови на границата со Грција – колона долга 20 километри

Огромна километарска колона возила на границата со Грција. Како што пренесуваат грчките медиуми, се работи за патници од Албанија, кои...

Свет3 часа

Голема акција во Шпанија – запленет имот вреден 8 милиони евра и уапсени 75 лица

Шпанската цивилна гарда заплени криминално стекнат имот вреден повеќе од осум милиони евра и уапси 75 лица. Тие се сомничат...

Регион4 часа

Во последните 24 часа во Словенијa 32 новозаболени

Во Словенија изминатите 24 часа се тестирани 1034 лица и се потврдени 32 новозаразени со ковид-19, или петмина помалку од...

Свет5 часа

Русија почна со производство на вакцината

Русија почна со производство на вакцината против ковид-19, објави денеска агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на министерството за здравство. Русија соопшти...

Регион6 часа

Црна Гора ги отвори границите за македонските граѓани

Црна Гора од денеска ги отвори границите за државјаните на Западен Балкан. За влез во оваа земја од денеска е...

Свет6 часа

Најбрзата развиена вакцина некогаш била готова за 4 години

Четири години биле потребни за најбрз развој на вакцина во историјата, иако обично тој процес трае од 10 до 15...

Македонија7 часа

Од денеска задолжителен ПСР тест за влез во Србија

Српската влада донесе одлука со која за граѓаните на четири соседни земји меѓу кои: Македонија, Хрватска, Романија и Бугарија ќе...

Македонија20 часа

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија24 часа

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија1 ден

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија1 ден

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Топ1 ден

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ1 ден

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија1 ден

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија1 ден

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ1 ден

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет1 ден

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет1 ден

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Досие