Контакт

Свет

Хамас ги критикува ОАЕ за увозот на стоки од израелските населби

Објавено пред

Палестинската група Хамас во неделата ги осуди Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) за увоз на стоки од израелските населби на окупираниот Западен Брег, пренесува „Анадолија“.

Во изјавата, портпаролот на Хамас, Хазем Касем, рече дека овој потег е еднаков на поттикнување на изградбата на ционистички населби на окупираните палестински територии. Касем рече дека трговскиот договор ОАЕ и Израел ја поттикнува политиката на раселување што ја практикува ционистичкото десно крило .

Израелскиот „Канал 7“ претходно соопшти дека првата комерцијална пратка производи од израелските населби до ОАЕ почна во неделата. Засега нема коментар од властите на ОАЕ за извештајот.

ОАЕ и Израел во септември потпишаа договор спонзориран од САД за нормализирање на нивните односи, потег што го следеа Бахреин и Судан и неодамна Мароко. Договорите за нормализација наидоа на масовна осуда од Палестинците, кои велат дека договорите ги игнорираат нивните права и не им служат на палестинската кауза.

 

Свет

(Видео) Најмалку 75 загинати во судир на банди во три затвори во Еквадор

Објавено пред

Најмалку 75 лица се убиени во неколку немири во еквадорските затвори, соопштија властите, пренесува „Раша тудеј“.

Се верува дека зад насилството стојат банди кои се борат за превласт по неодамнешната смрт на еден од водачите.

Бунтовите избувнаа буквално во исто време во три големи затвори во различни делови на земјата.

Затворската служба на Еквадор, СНАИ, првично соопшти дека биле убиени 62 лица, но бројот на загинати подоцна се искачи на 75 лица.

Директорот на службата, Едмундо Монкајо, изјави дека немирите се резултат на војна меѓу моќните банди. Водачот на еден од нив, „Лос Чонерос“, беше убиен во декември, кратко време откако беше пуштен на условна слобода, што доведе до внатрешни конфликти и борба за превласт.

Полицијата добила пријава дека затворениците во затворот во пристанишниот град Гвајакил шверцувале оружје што планирале да го искористат за да ги убијат водачите на групата „Лос Чонерос“.

Утринскиот претрес во затворот предизвика немири, кога беа убиени 21 лице.

Немири беа пријавени и во затворите во градовите Куенка и Латакунга, во кои беа убиени 41 лице.

Властите веруваат дека насилството го организирале ривалите на групата „Лос Чонерос“ во пресрет на планираните атентати, пренесува РТ.

Прикажи повеќе...

Европа

Словенечки лекар примил две дози вакцина и пак се заразил

Објавено пред

Лекар во Словенија, вработен во Клиничкиот центар во Марибор, повторно се заразил со коронавирус откако претходно бил вакциниран со две дози на вакцина, потврдија во втората по големина болница во Словенија.

Според медицинските власти во оваа земја, реинфекцијата е можна бидејќи ниту една вакцина не е стопроцентно ефикасна и откако ја потврдиле инфекцијата со ПЦР-тест, тие го следеле пропишаниот протокол и ги информирале епидемиолозите.

Лекарот, како што информираат медицинските служби, неодамна се вратил од Африка, па се претпоставува дека тој можеби бил заразен со јужноафриканскиот вид на вирус, што сè уште не е докажано.

Како што изјави микробиологот Цаја Шохар Шетник од Националната лабораторија за здравје, животна средина и храна, за состојбата на епидемијата со Ковид-19 на микробиолозите им треба најмалку една недела за да го следат геномот на вирусот и да ги потврдат видовите.

Анализата за можното присуство на нови соеви, се прави со издвојување на десет проценти од позитивни примероци од ПЦР-тестирањата. Досега се пронајдени и потврдени вкупно 35 случаи на британскиот вид, а ниту еден случај од јужноафриканскиот или бразилскиот вид на коронавирус па поради тоа се претпоставува дека новите видови коронавирус во Словенија не се многу проширени.

Епидемиолозите предупредија дека состојбата со нови случаи со Ковид-19 стагнира, а со тоа се намалува и бројот на смртни случаи додека пак состојбата во болниците се подобрува.

Словенечкиот премиер Јанез Јанша вчера пред парламентот изјави дека Словенија и Европа може да бидат погодени од третиот бран на епидемијата од Ковид-19 поради новите соеви на коронавирусот и дека тоа е сосема реално.

Прикажи повеќе...

Свет

„Ковакс“ ги испрати првите дози на вакцини

Објавено пред

Во првата испорака, меѓународниот механизам за обезбедување вакцини „Ковакс“ испорача 600 илјади дози вакцини на компанијата „Астразенка“ во Гана.

Прогнозата на „индикациите за дистрибуција“ на Ковакс за првиот и вториот квартал на 2021 година вклучува над 130 земји во кои треба да се испорачаат 1,2 милиони вакцини на „Фајзер и Бионтек“ и над 350 милиони дози вакцини на „Астразенека“.

Преку Ковакс-системот Македонија треба да добие 103.000 вакцини од „Астразенека“. Во првата половина на 2021 година, Србија треба да добие 345.600 дози од вакцината на „Астразенека“ од програмата „Ковакс“. По Србија, најголем број вакцини на „Астразенека“ треба да се дадат на БиХ (153.600 плус 23.400 дози на „Фајзер“), Албанија (141.600), Косово (100.800) и Црна Гора (84.000).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ3 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет4 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија4 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија5 часа

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет6 часа

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија6 часа

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија7 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет17 часа

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија18 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија19 часа

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија19 часа

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија20 часа

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија22 часа

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија1 ден

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија1 ден

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија1 ден

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија1 ден

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион1 ден

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Европа1 ден

Британски студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани лица

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани лица поради Ковид-19, објави денес...

Досие