Контакт

Свет

Холандија бара Русија да екстрадира осомничен за падот на „боингот МХ17“

Објавено пред

Холандското Јавно обвинителство испрати барање до Русија да го приведе и екстрадира граѓанинот на самопрогласената Република Донецк, Владимир Цемах, изјави портпаролот на службата, Брехтје ван де Мосдијк, за ТАСС.

„Холандското Јавно обвинителство достави барање за апсење на Цемах до надлежните руски власти на 7 септември 2019 година со цел да биде екстрадиран во Холандија“, рече таа.

Во јуни 2018 година украинските разузнавачки агенции го киднапираа Владимир Цемах, жител на самопрогласената ДПР и поранешен командант на милицијата за воздушна одбрана. Тој беше тајно одведен во Киев преку линијата на контакт во Донбас, но беше меѓу ослободените на 7 септември во согласност со договорот постигнат од Русија и Украина за размена на притворените.

Достапните информации сугерираат дека холандското Обвинителство неколкупати го сослушало Цемах. Пред размената службата соопшти дека Цемах е личност од интерес во истрагата и изрази надеж дека ќе остане во Украина за Обвинителството да има пристап до него. Сепак, украинската страна можеше само малку да ја одложи размената, што им даде време на Холанѓаните повторно да го сослушаат.

Патничкиот авион „боинг 777“ на компанијата „Малезија ерлајнс“, кој леташе од Амстердам за Куала Лумпур, беше соборен на 17 јули 2014 година во близината на Донецк. Никој од 298 патници и членови на екипажот не преживеа. Киев за катастрофата ги обвини бунтовниците во Донбас, кои изјавија дека немаат оружје со кое би можеле да го соборат авионот на таа висина.

Во јуни годинава заедничкиот истражувачки тим соопшти дека идентификувал четири лица осомничени дека стојат зад несреќата на „МХ17“. Станува збор за тројца руски државјани – Игор Гиркин, познат и со прекарот Стрелков, Сергеј Дубински и Олег Пулатов, како и украинскиот државјанин Леонид Карченко.

Судскиот процес е предвидено да почне на 9 март 2020 година. Холандското Јавно обвинителство истакна дека ситуацијата во врска со Цемах не го отежнува судскиот процес против овие четири лица.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Ердоган: Ќе разговарам со Меркел, нема да дозволиме ниедна земја да ги крши нашите права

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека денеска ќе разговара со германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

Тој најави дека ќе се обиде да ги смири тензиите во источниот Медитеран.

Ердоган го рече тоа во обраќањето пред претставниците на неговата партија во Анкара.

„Решението во источниот Медитеран е преку дијалог и преговори“, рече турскиот претседател, но додаде дека Анкара нема да дозволи ниедна земја да ги крши нивните права.

Тензиите се интензивираа во последните неколку дена во зоната богата со енергенси во источниот Медитеран, за која се спорат Турција и Грција. Атина ја обвини Анкара за нелегални истражувања на нафта и гас во нејзините води.

Франција денес испрати два борбени авиони „рафал“ и два брода на Воената морнарица кон источниот Медитеран, каде Турција повторно испрати брод во грчкиот дел од морето за да бара гас и нафта под морето, придружено со флота на воени бродови. Како одговор на тоа, Грција ги испрати своите воени бродови во областа и ја крена воената подготвеност.

Франција соопшти дека испрати воени засилувања во источниот Медитеран за да придонесе за почитување на меѓународното право.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис денес се заблагодари на Франција за зајакнувањето на военото присуство во источниот Медитеран, јавува агенцијата АП.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел нападна цели на Хамас како одговор на нападите со запаливи балони

Објавено пред

Израелските одбранбени сили (ИДФ) извршија неколку напади врз воени цели на радикалното движење Хамас во Појасот Газа како одговор на лансирањето балони кои носат експлозив преку границата, информираше израелското Министерство за одбрана, пренесува ТАСС.

„ИДФ нападнаа неколку цели на Хамас на територијата на Појасот Газа, информира прес-службата. Нападот беше извршен како одговор на лансирање балони кои носат експлозив од Појасот Газа на територијата на Израел во текот на изминатата недела“, се вели во соопштението објавено од израелските одбранбени сили.

Според информациите добиени од теренот, нападнати се позициите на вооруженото крило на Хамас „Изедин ел Касам“ на повеќе локации во Газа. Засега нема информации за евентуални жртви или ранети во израелските воздушни напади.

Израел ги погоди целите на Хамас во Појасот Газа четири пати овој месец (на 6, 9, 12 и 13 август) како одговор на нападите со запаливи балони.

 

Прикажи повеќе...

Свет

„Тајмс“: Франција запира само 20 отсто од илегалните мигранти со чамци

Објавено пред

Франција има запрено само еден од пет нелегални мигранти кои се обидуваат да ги напуштат нејзините брегови и да се упатат кон Велика Британија.

„Тајмс“ ја процени бројката заснована на 4.100 нелегални премини оваа година, и на потврдата од британскиот министер за имиграција, Крис Филп, дека Французите запреле уште 1.000 други мигранти да стигнат до Британија.

Како и да е, бидејќи се базира на познатите пристигнувања во Велика Британија – безброј други веројатно пристигнуваат без да бидат откриени – вистинскиот дел од запрените мигранти би можел да биде многу помал.

Бројките се алармантен потсетник за Французите кои не успеаја да го контролираат својот мигрантски проблем. Податоците од минатата недела исто така откриваат дека британската влада вратила само еден од 40 мигранти во ЕУ. Ниту еден од близу 3.000 мигранти кои пристигнале од мај не е вратен назад.

Критиката за справувањето на Франција со мигрантската криза во Ла Манш ескалира бидејќи се зголеми бројот на илегални упади, при што минатиот четврток беа забележани рекордни 235 пристигнувања за еден ден. Пристигнувањата се зголемија на такво ниво што во текот на викендот, Министерството за внатрешни работи беше принудено да побара помош од војската.

Франција, наводно, бара уште 30 милиони фунти за запирање на мигрантите и покрај тоа што Британците ѝ дадоа повеќе од 100 милиони фунти во изминатите шест години за да ги обезбеди своите граници, да го зголеми крајбрежното следење и да ги затвори нелегалните кампови во градовите како Кале.

Британското Министерство за внатрешни работи се надеваше дека ќе воведе систем на повратни информации во австралиски стил, враќајќи ги чамците на море во Франција, но тоа зависи од фактот дали Франција ќе ги прифати назад.

Филп се сретна со француските колеги во вторникот, но не успеаја да се договорат за враќање на мигрантите. Се чини дека Филп не ја исклучува можноста да му дадат пари на Париз, но сепак тврди дека ќе соработува со Франција за план да ги направат премините неизводливи.

Лидерот на партијата „Брегзит“, Најџел Фараж, го критикуваше неуспехот на владата да се справи со кризата, фрлајќи сомнеж на ветувањата на владата за запирање на нелегалните мигранти.

„Министерот за имиграција Крис Филп (за кого никој досега не слушнал) имаше состаноци во Париз и рече дека сега имаме акционен план против нелегалните премини. Не се надевајте многу на тоа“, рече Фараж.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

141 нови случаи на Kовид 19 во земјава, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија43 минути

Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија1 час

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е уверен дека ќе успее да состави Влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија1 час

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија2 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење на детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ2 часа

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија3 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Свет4 часа

Лекот „РЛФ-100“ покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек „РЛФ-100“ („авиптадил“) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија5 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа5 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет5 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија6 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет16 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет18 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија19 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија21 час

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија22 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија23 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија24 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија24 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Досие