Контакт

Свет

ЦИА предупредува: Во последно време ни убиваат многу шпиони

Објавено пред

Американските разузнавачи ги предупредија ограноците на ЦИА низ целиот свет за загрижувачки број на фатени или убиени агенти регрутирани во други земји, но со цел да шпионираат во корист на САД.

Во доверлив допис се наведува дека Централната разузнавачка агенција (ЦИА) во последните неколку години забележила десетици случаи на шпиони во странство кои биле убиени, уапсени или најверојатно компромитирани. Исто така се додава дека агенцијата се бори да регрутира доушници низ целиот свет во тешки оперативни околности.

Имено, во последните години разузнавачките служби на земји како Русија, Кина, Иран и Пакистан успешно лоцираат и фаќаат шпиони на ЦИА, а во некои случаи ги претвораат во двојни агенти.

Дописот се однесува на прашања проблематични за агенцијата во последните години, вклучително и преголемата доверба во изворите, потценувањето на странските разузнавачки агенции и пребрзото регрутирање на доушници.

Големиот број компромитирани шпиони во последниве години укажува на зголемената моќ на другите земји кои користат технолошки иновации, како што се биометриско скенирање, препознавање лица и вештачка интелигенција за откривање и следење на агентите на ЦИА, пишува „Њујорк тајмс“.

Поранешни претставници на ЦИА велат дека агенцијата треба да стави поголем фокус на безбедноста и контраразузнавањето, како меѓу високопозиционираните челници, така и меѓу агентите од првата линија на фронтот, особено кога станува збор за регрутирање шпиони.

Дописот испратен минатата недела покажува дека агенцијата ги потценила своите противници. Некои поранешни официјални лица сметаат дека вештините на агенцијата во борбата против ривалските разузнавачки служби се кородирани поради деценискиот фокус на терористичките закани и потпирањето на ризични комуникации. Имено, обуката и насочувањето на лица што шпионираат странски влади, сепак, се нешто поразлични од обуката на извори во рамки на терористички мрежи.

Иако во дописот се идентификувани одреден број  шпиони кои биле уапсени или убиени, се наведува дека сè уште не се знае бројот на оние што станале двојни агенти, односно кои своите дејствија ги свртеле против интересите на САД.

Имено, други разузнавачки агенции работат на тој принцип што наместо да ги уапсат изворите на ЦИА, ги претвораат во двојни агенти, кои до американската агенција намерно доставуваат дезинформации. Се нагласува дека Пакистан е особено ефикасен во оваа област.

ЦИА засега одбива да го коментира дописот до кој дошле медиумите.

Европа

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Објавено пред

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција, Холандија и Белгија.

Ветрот носеше покриви, дрвја и предизвика огромна штета, па пожарникарите имаа полни раце работа.

Локалните медиуми објавија дека четири лица се повредени во холандскиот град Барендрехт, кој се наоѓа јужно од Ротердам, а силните ветрови рано наутро откорнале покриви и дрвја, пренесе АП.

Бурата најпрво го погоди атлантскиот брег во близина на Велика Британија во средата попладне, а потоа се пресели на исток во текот на ноќта.

Француската метеоролошка служба одржа метеоролошки аларм во северозападниот дел на земјата, кој се граничи со Белгија и Луксембург.

Ветрови со брзина до 175 километри на час го погодија норманскиот град Фекамп, соопшти метеоролошката служба.

Железничкиот сообраќај е нарушен во регионите Нормандија и Шампањ-Арден, како и во некои делови на регионот Париз.

Пожарникарите во белгискиот град Вестерхок, во близина на холандската граница, објавија на Твитер дека добиле десетици повици во текот на ноќта, за да помогнат во санирање на штетите предизвикани од временските услови.

Германската национална метеоролошка служба предупреди дека ветровите ќе достигнат брзина до 105 километри на час на северот и североистокот од земјата, и до 120 километри на час во планинските области.

Во Делменхорст, во северозападна Германија, маж падна на гранка во средата вечерта, почина со лесни повреди.

Во текот на ноќта товарен воз се судрил со багажникот во Бад Годесберг, предградие на Бон. Две берлински зоолошки градини беа затворени во текот на денот поради силен ветер, а животните беа донесени во затворени простории.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Пандемијата ќе трае и во текот на 2022 година

Објавено пред

Пандемијата на Ковид-19 ќе трае една година подолго отколку што е потребно, затоа што посиромашните земји не ги добиваат вакцините што им се потребни, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО). Доктор Брус Ајлвард од СЗО вели дека тоа значи дека кризата со ковид лесно може да се прошири длабоко во 2022 година, пренесува Би-би-си.

Помалку од пет проценти од африканското население е вакцинирано, наспроти 40 проценти на повеќето други континенти. Велика Британија испорача повеќе од 10 милиони вакцини до земјите на кои им е потребна, а вети вкупно 100 милиони.

Поголемиот дел вакцини против ковид се даваат во земји со висок и среден приход, додека Африка учествува со само 2,6 проценти од дозите дадени ширум светот.

Група добротворни организации, во која спаѓаат Oxfam и UNAids, ги критикуваа Канада и Велика Британија поради набавка на вакцини за нивната популација преку системот „Ковакс“ – глобалната програма за правична дистрибуција на вакцини поддржана од ОН.

Официјалните податоци покажуваат дека на почетокот на оваа година, Велика Британија примила 539.370 дози од вакцината на „Фајзер“, додека Канада зела нешто помалку од милион дози од вакцината на „Астразенека“.

Ајлвард апелираше до богатите земји да се откажат од своите места во редот за вакцини, со цел фармацевтските компании да им дадат приоритет на земјите со најниски примања.

Прикажи повеќе...

Регион

Уапсен поранешниот директор за национална безбедност на Црна Гора

Објавено пред

Припадници на специјалната полиција во Црна Гора утрово го уапсија поранешниот директор за национална безбедност Дејан Перуничиќ.

На телевизијата „Вијести“ од безбедносни извори ѝ е потврдено дека Перуничиќ е уапсен во рамките на истрагата што ја започна Специјалното државно обвинителство, откако синоќа беше пронајден уред за прислушување во канцеларијата на главниот специјален обвинител Миливоје Катниќ.

Во врска со овој случај, Специјалното државно обвинителство денеска напладне ќе одржи прес-конференција на која ќе соопшти повеќе детали.

Се очекува да биде објавено што утврдило Специјалното државно обвинителство во случајот со самоубиството на поранешниот таен полицаец Лука Булатовиќ. Засега, овие два случаи не се поврзани.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа32 минути

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија2 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ3 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет4 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет4 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет4 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија15 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет17 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија19 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ21 час

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија21 час

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија22 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија23 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет1 ден

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија1 ден

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија1 ден

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија1 ден

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт1 ден

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија2 дена

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Досие