Контакт

Свет

Чешкиот премиер: Нелегалната миграција е закана за европската цивилизација!

Објавено пред

Чешкиот премиер, Андреј Бабиш, го осуди претходниот пристап на Меркеловата Германија и на ЕУ кон нелегалната имиграција што тој ја нарече „закана за европската цивилизација”. Андреј Бабиш, популистичкиот тајкун со словачко потекло што понекогаш го арекуваат чешкиот Трамп, за националната телевизија изјави:

„Не сакаме да живееме тука како во Африка или како на Блискиот Исток. Мора да ја прекинеме миграцијата од овие места“.

Бабиш нагласи дека ако имиграцијата не биде ставена под контрола, ќе се зголемат гневот и разочарувањето кај јавноста, предупредувајќи дека „Хемниц е зад аголот”, референца за големите протести против германската политика за мигрантите по фаталното прободување на локален жител од страна на еден Ирачанец и еден Сириец со дебели полициски досиеја.

„Тука имаме 1,5 милиони нелегални мигранти. Нашата политика за враќање е лоша “, додаде лидерот на АНО, мислејќи на слабиот извештај на ЕУ за вратените лажни баратели на азил, вклучувајќи го и споменатиот Ирачанец од Хемниц.

Меѓу нив се и убијците како Анис Амри, кој воопшто не требаше да биде во Германија кога со украден камион влета во преполниот Божиќен пазар. Амри лажел за својата националност, користел повеќе лажни идентитети и требало да биде депортиран, но не бил уапсен.

Како лидер на една од државите во Вишеградската група од Централна Европа кои се спротивставија на масовната миграција и мултикултурализмот, Бабиш беше жестоко ги нападна оние западноевропски земји кои сé уште ги туркаат политиките за отворени граници.

„Ако сакаат да имаат повеќе приврзаници на Исламската држава во Франција, Холандија или Белгија отколку што имаат сега, тоа е нивен проблем”, рече тој.

Бабиш беше многу јасен дека Чешка, исто како и како Унгарија, Полска и Словачка, ќе продолжи да им се спротивставува на обидите на ЕУ да се редистрибуираат мигрантите кои пристигнуваат во ЕУ под системот за задолжителни квоти.

„Изгубивме четири години во глупави дебати за квотите. Накусо, пораката што се испраќа е дека Европа е отворена и дека ние мора да се грижиме за сите што доаѓаат нелегално и ќе ги распределиме меѓу нас”, објасни тој во одделното интервју, обвинувајќи ги мигрантите за купување на азилот.

Вести

Двајцата синови на Мубарак ослободени од затвор

Објавено пред

Од

Двајцата синови на поранешниот претседател на Египет, Хосни Мубарак, кој беше симнат од власт во 2011 година, се ослободени со кауција по нивното апсење за финансиски малверзации.

Гамал и Ала Мубарак и уште три лица се обвинети дека стекнале мнозинство акции во неколку банки преку фирми што служеле како параван за малверзации.

Тие се ослободени со кауција од 4.700 евра. Гамал Мубарак се сметаше за наследник на претседателското место.

Хосни Мубарак беше ослободен од затвор минатата година. Тој беше осуден за убиство на демонстранти, но и понатаму е под истрага за корупција.

Тој е прв претседател на Египет кој е симнат од власт во текот на уличните протести во арапските земји од регионот познати како Арапска пролет. Тој беше на власт повеќе од 30 години.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Грузија: Протестите на црквата спречија да се усвои законот за канабис

Објавено пред

Од

Масовните протести организирани од црквата ја спречија грузиската влада да го донесе законот за легализација на одгледувањето канабис во медицински цели.

Претседателот на грузискиот парламент, Иракли Кобахиџе, изјавил дека власта нема да преземе избрзани потези додека не ѝ објасни на јавноста за што навистина станува збор.

„Се шират лажни вести, така што мораме да посветиме внимание на информирањето на јавноста и тогаш заедно да одлучиме“, рекол тој и додал дека противниците на законот шират дезинформации дека ќе бидат укинати сите рестрикции во врска со наркотиците.

Министерството за внатрешни работи на почетокот на месецов потврди дека бара одгледувањето канабис да се легализира само за извоз во земјите во кои марихуаната се користи во медицински цели, а продажбата внатре во земјата ќе остане кривично дело.

Расправата за законот ова лето предизвика протести по што полицијата спроведе серија рации во ноќни клубови во Тбилиси за кои противниците на законот тврдат дека примаат само геј-клиенти.

Владата тврди дека нема ништо против ЛГБТ-заедницата, но за црквата и нејзините сојузници прашањето за либерализација на канабисот е тесно поврзано со прашањето за геј-правата.

Свештеникот Андрија Џагмаидзе за Би-би-си изјави дека ЛГБТ-пропагандата промовира либерализација на наркотиците, што, според него, е спротивно на учењето на црквата.

„Власта треба на оваа работа да ѝ пријде одговорно, а не да ја препушти на приватниот сектор. Ако законот се усвои, ќе биде тешко да се контролира примената и наркоманите од странство ќе доаѓаат во Грузија за да уживаат во слободата“, рекол грузискиот патријарх Лија Втори во својот проповед минатата недела.

Прикажи повеќе...

Вести

(Видео) Најмалку три лица убиени во Мериленд, за нападот е осомничена жена

Објавено пред

Од

Најмалку три лица се убиени во пукањето што се случи во 9 часот наутро по локално време во сојузната американска држава Мериленд, во округот Харфорд.

Ен-би-си јавува дека за нападот е осомнижена жена. Телевизијата објави дека не е познато дали жената е уапсена или убиена. Гувернерот на Мериленд соопшти дека неговата канцеларија внимателно ја следи ситуацијата и дека државата е спремна да понуди каква било помош.

Си-ен-ен објави дека пукањето се случило во дистрибутивен центар за лекови, каде што работат околу 1.000 луѓе.

„Дистрибутивниот центар е место каде што стигнуваат производите и понатаму се упатуваат за достава. Пукањето се случило недалеку од главната зграда“, рекла Сузан Хендерсон, портпарол на Rite Aid, фирмата во која се случил инцидентот.

Станува збор за подрачје што е оддалечено 50 километри североисточно од Балтимор.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести2 часа

(Видео) Најмалку три лица убиени во Мериленд, за нападот е осомничена жена

Најмалку три лица се убиени во пукањето што се случи во 9 часот наутро по локално време во сојузната американска...

Регион3 часа

Поранешниот шеф на Хипо банка преку видеоврска сведочеше на судењето против Санадер

Поранешниот шеф на Хипо банка, Гунтер Штрајдингер, преку видеоврска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер,...

Македонија6 часа

(Видео) Кратовалиев: Во „Тортура“ презентирана снимка за случајот „Кампања“ што досега била криена

На денешното рочиште за „Тортура“, кое се одвиваше без присуство на јавноста како доказен материјал од специјалното јавно обвинителство, бил...

Македонија8 часа

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија8 часа

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку „Фејсбук“ најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите фејсбук-профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците, меѓу...

Македонија10 часа

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија10 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија10 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија10 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија10 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет12 часа

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија21 час

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија24 часа

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија1 ден

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија1 ден

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија1 ден

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток1 ден

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ1 ден

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија1 ден

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток1 ден

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Досие