Контакт

Свет

Чудесна куќа – единствена го преживеа стравотниот пожар во Лахаина на Хаваите

Објавено пред

Пред пожарите да ја опустошат Лахаина, град на хавајскиот остров Мауи, куќата на улицата 271 Фрон Стрит не се издвојувала од другите куќи во соседството.

dobivaj vesti na viber

Објектот стар речиси 100 години е реновирана во последниве години, но беше една од многуте шарени куќи на брегот во еден од историски најважните градови на Хаваи. Денес пак не можете да не ја забележите оваа куќа со црвен покрив која стои навидум недопрена, среде пепелта и урнатините што лежат наоколу по катастрофалните пожари на Мауи.

– Изгледа како фотошоп – рекол сопственикот на куќата Трип Миликин.

Поминал многу време размислувајќи зошто неговата куќа некако била поштедена во пожарот. Можеби тоа е само среќа. Можеби ветрот го променил правецот на пожарот во вистински момент. Или тоа е низа случајни избори направени за време на реновирањето на домот што помогна да се спречи разлетаните парчиња запалено дрво или други остатоци да остават само мали траги од изгорено во дворот и еден ндуен балон од боја на едниот ѕид.

Експертите велат дека причината е веројатно по малку од сето горенаведено, но еден елемент од неодамнешното реновирање на домот е всушност прифатлива и важна работа што луѓето можат да ја направат за да ги заштитат своите домови.

Миликин и неговата сопруга Дора дојдоа да живеат во Лахаина пред повеќе од една деценија.

– Куќата беше апсолутен кошмар – рече Миликин.

Реновирањето траело речиси две години, а брачната двојка поголемиот дел од работата ја завршиле сами со помош на локален столар и со помош на соседите. Со свои раце ги поставија повеќето прозорци, ги санираа оштетувањата од термити и ги отстранија габите кои растеа на приземјето. Куќата во плантажерски стил била изградена од калифорниско црвено дрво, но истото било и соседната куќа која целосно изгоре во пожарот на 8 август.

За време на реновирањето, Миликин постави економичен челичен покрив кој дефинитивно ќе обезбеди подобра заштита на зградата од летечки жар. Отпрвин мислел дека е клучно неговиот дом да преживее пожар.

Но, Мајкл Вара, директор на програмата за климатска и енергетска политика на Институтот за животна средина Стенфорд Вуд, смета дека веројатно одлуката на Миликин да го ископа пејзажот директно околу куќата и да го замени со речни карпи го спасила објектот.

– Она што луѓето во пожарниот сектор го нарекуваат нулта зона или зона на палење жар е на некој начин клучен фактор за тоа дали куќите ќе изгорат или не – вели Вара.

Исклучително е важно на метар и половина од куќата да нема ништо запаливо, пишува хавајскиот портал Civilbeat.org.

Миликин вели дека одлуката да се постават речни камења на растојание од еден метар околу куќата, всушност, не била насочена кон спречување на пожари. Тој всушност сакал да спречи истекување да предизвика штета од водата, но тоа можеби го спасило неговиот дом.

Калифорниските регулативи обично се фокусираат на периметар од девет метри околу домот, познат во гаснењето пожар како „Зона А“. Но, Вара вели дека истражувањето на илјадници куќи кои изгореле во Калифорнија во последните години покажало дека она што е инсталирано во непосредна близина на два метри околу куќата ја прави најголемата разлика.

Во пожарите како овој во Лахаина, низ воздухот летаат огромни количини жар. Ако до куќата има нешто запаливо – дрвена ограда, грмушки, сува трева – често тоа ќе ја запали куќата, вели Вара. Сепак, дури и најдобро подготвените куќи можат да се запалат доколку горат домовите до нив.

– Во суштина, куќите почнуваат да се запалуваат една од друга, поради што е важно да се поттикнат сопствениците да постават камени или гранитни патеки околу нив. Ако доволно домови имаат таква подготовка, тогаш оваа верижна реакција не започнува – рече Вара, додавајќи дека во примерот на куќата на улицата Фронт имало и значителна количина на среќа.

Миликин рече дека тој и неговата сопруга биле обземени од емоции кога ја виделе глетката дека нивната куќа е недопрена од огнот.

– Почнавме да плачеме. Се чувствувам виновен. Се уште се чувствуваме виновни – рече тој, додавајќи дека неговата куќа ќе стане база за обнова за сите.

Свет

(Видео)Трамп слета во Њу Џерси шест часа по обидот за негов атентат

Објавено пред

Поранешниот американски претседател и републикански кандидат на претстојните претседателски избори во САД, Доналд Трамп, ја продолжи кампањата по обидот за негов атентат на митинг во Пенсилванија, пишуваат американските медиуми.

dobivaj vesti na viber


На социјалните мрежи е објавено видео на кое се гледа како Трамп излегува од авион. Тој беше лесно повреден во увото и згрижен во болница. Пет часа по нападот, американските медиуми објавила дека полетал на непозната локација. Во нова објава медиумите јавила дека шест часа по нападот Трамп слетал во Њу Џерси.

Пред патувањето во Њу Џерси, Трамп на социјалните мрежи кажа дека бил погоден во горниот дел на десното уво и дека поради тоа имал обилно крвавење. Тој се заблагодари на Тајната служба и полицијата за нивната брза реакција и изрази сочувство на семејството на загинатото лице и на семејството на тешко повредениот.

Прикажи повеќе...

Свет

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

Објавено пред

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот Бетал, Пенсливанија, отвори оган на поранешниот претседател од покрив на објект оддалечен  130 метри од собирот, објавија американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Крукс  уби едно лице од толпата, го погоди Трамп во увото, а потоа беше застрелан од агенти на Тајната служба.

Полицијата била видена околу неговото тело и пушката која тој ја користел во еден од најстрашните акти на политичко насилство во историјата, пишува „Дејли мејл“.

Прикажи повеќе...

Свет

Маск по пукањето врз Трамп: „Целосно го поддржувам претседателот и му посакувам брзо закрепнување“

Објавено пред

Елон Маск на социјалната мрежа „Икс“ објави дека го поддржува Доналд Трамп по нападот врз него за време на митинг во Пенсилванија.

dobivaj vesti na viber

Кон поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше пукано на предизборен митинг во Батлер, објави Вашингтон пост, повикувајќи се на окружниот обвинител. Напаѓачот и еден од посетителите се убиени.

„Целосно го поддржувам претседателот Трамп и му посакувам брзо закрепнување“, напиша Маск на „Икс“.

Маск сподели и фотографија од Трамп по нападот, држејќи ја десната рака со стисната тупаница високо во воздух веднаш по нападот.

Тој, исто така, на „Икс“ напиша дека „Америка немала толку силен кандидат уште од Рузвелт“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија3 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет4 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет11 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет11 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија16 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ18 часа

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија1 ден

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура1 ден

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија1 ден

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија1 ден

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија1 ден

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија2 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ2 дена

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...

Македонија2 дена

Марија Срцева ќе раководи со ТОАРИЛУЦ, Берат Лена со Нефрологија во Струга, именувани нови медицински директори

Министерството за здравство информира дека министерот, д-р Арбен Таравари, денеска именува нови в.д. медицински директори на неколку јавни здравствени установи...

Македонија2 дена

(Видео) Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Денеска, Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Единица за корупција, во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, поднесе кривична...

Македонија2 дена

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека Мицкоски дома не употребува Северна, во Вашингтон бил примерен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон рече дека премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Лажна кампања на платформи за тргување со криптовалути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

Секторот за компјутерски криминал алармира за зачестена појава, каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку своите приватни имејл-адреси...