Контакт

Свет

Шпанската полиција открила нелегална работилница за 3Д-печатење на оружје

Објавено пред

Шпанската полиција запленила оружје, вклучително и митралез и експлозив, во рација на, како што се нарекува, првата илегална работилница за 3Д-печатено оружје во Шпанија, способна да произведува делови за оружје за неколку минути, пренесува РТ.

Полицијата извршила рација во објект во Санта Круз де Тенерифе на Канарските Острови во Шпанија и го уапсила неговиот сопственик, чиј идентитет не е откриен, се вели во соопштението на шпанската национална полиција. Операцијата се случила во септември 2020 година, но останала тајна до сега преку одлука на шпански суд.

За време на рацијата, полицијата запленила 19 рамки за пиштоли, печатени во 3Д формат, девет шаржери, два придушувачи, како и бројни делови од оружје. Откриена е и копија од автоматска пушка „ерсофт АР-15“, како и два елетрични пиштола, пет ножа, мачета и катана.

Полицијата верува дека деловите од оружјето биле произведени во работилницата со употреба на технологија за 3Д-печатење, бидејќи биле пронајдени и два 3Д принтера и 11 калеми филамент за нив. Според извештаите на некои медиуми, опремата пронајдена на самото место му овозможувала на сопственикот да произведе цевка за пиштол за само неколку минути.

„Уапсениот може целосно да произведе мало огнено оружје“, се вели во соопштението.

Освен деловите од пиштолот, откриени се и разни хемиски супстанци што се користеле за производство на експлозив, вклучувајќи црн барут и ацетон.

Пронајдени биле и повеќе од 30 прирачници, вклучително и за тоа како да се произведе огнено оружје преку 3Д печатење, заедно со, како што ги нарекле властите, терористички прирачници и текстови за урбана борба, производство на рачно изработени експлозиви и за употреба на огнено оружје.

Мотивите на сопственикот на работилницата сè уште не се обелоденети во јавноста. Осомничениот бил обвинет за нелегално поседување огнено оружје и експлозив.

Настаните предизвикаа загриженост кај шпанската полиција дека технологиите што се користеле во оваа работилница можат да им овозможат на криминалците и на терористите да соберат огнено оружје без привлекување премногу внимание.

„Адитивното производство – познато и како 3Д печатење – е технологија што експоненцијално ја зголемува опасноста од ширење на огненото оружје, овозможувајќи им пристап на криминалните и на терористичките групи“, соопшти полицијата.

Свет

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Објавено пред

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински агенции „Асошиејтед Прес“ и „Франс Прес“.

Нападот бил најавен и на медиумските работници им бил даден еден час да ја евакуираат зградата.

Израелски борбени авиони повторно ја нападнаа Газа рано утрово, а Хамас возврати со лансирање на ракети кон Израел, додека американските и арапските дипломати се обидуваат да најдат начини да го запрат насилството.

Најмалку 136 лица се убиени во израелскитe напади од понеделникот, меѓу кои и 34 деца и 21 жена, а 950 се повредени, соопштија палестинските медицински служби. Денеска, во најсмртоносниот поединечен напад откако избија судирите, загинале две жени и осум деца, пренесува агенцијата АП, а од урнатините е спасено само петмесечно бебе.

Меѓу осумте загинати, колку што досега потврдија во Израел, освен војниците кои загинаа на границата со Газа, има и шест цивили, меѓу кои и две деца, објавија израелските власти.

Тел Авив потврди дека од понеделник до денес од Газа биле лансирани околу 2.300 ракети и дека околу 1.000 биле пресретнати од против-воздушната одбрана, а 380 паднале на палестинска територија. Израелската војска во возвратни напади, врши гранатирање на појасот Газа.

.Судирите меѓу Израел и Палестинците се разгореа по немирите во џамијата „Ал-Акса“ во Ерусалим, каде што во изминатите неколку дена беа повредени стотици луѓе.

Судирите избувнаа откако израелскиот суд донесе одлука за иселување на неколку палестински семејства од градската населба Шеик Џара и предавање на имотот на еврејски доселеници, велејќи дека тие го поседувале пред 1948 година.

Палестинците денес треба да го одбележат Денот Накба (катастрофа), кога се сеќаваат на 700.000 луѓе кои избегале или биле протерани од своите домови во денешен Израел, за време на војната во 1948 година, после која беше создадена еврејската држава.

Прикажи повеќе...

Свет

Осум деца загинаа во израелски напад на Газа

Објавено пред

Во израелски воздушен напад врз трикатна куќа во бегалски камп во градот Газа, утрово загинаа 10 Палестинци, претежно деца.

Во најсмртоносниот поединечен напад, откако на почетокот на неделава избија судири со Хамас во Газа, загинале две жени и осум деца, пренесува агенцијата АП, а од урнатините е спасено само петмесечно бебе. Палестински извори наведуваат дека машкото бебе било пронајдено покрај телото на неговата мајка и дека е брзо пренесено во блиската болница.

Вчера беа организирани палестински протести на окупираниот Западен брег, каде израелските сили отвориле оган и убиле 11 лица. Спиралата на насилство предизвика страв од нова палестинска „интифада“ или бунт во време кога со години немаше мировни преговори, наведува АП.

Палестинците денес треба да го одбележат Денот Накба (катастрофа), кога се сеќаваат на 700.000 луѓе кои избегале или биле протерани од своите домови во денешен Израел, за време на војната во 1948 година, после која беше создадена еврејската држава.

Американскиот дипломат Хади Амр вчера пристигна во Израел како дел од напорите на Вашингтон за деескалација на конфликтот, а Советот за безбедност на Обединетите нации треба да се состане в недела.

Тел Авив потврди дека од понеделник до денес од Газа биле лансирани околу 2.300 ракети и дека околу 1.000 биле пресретнати од против-воздушната одбрана, а 380 паднале на палестинската територија. Израелската војска во возвратни напади, врши гранатирање на појасот Газа.

Најмалку 136 лица се убиени во израелскитe напади од понеделникот, меѓу кои и 34 деца и 21 жена, а 950 се повредени, соопштија палестинските медицински служби.

Меѓу осумте загинати, колку што досега потврдија во Израел, освен војниците кои загинаа на границата со Газа, има и шест цивили, меѓу кои и две деца, објавија израелските власти.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Две торнада во Кина, во Вухан загинаа осум лица

Објавено пред

Во налет на две торнада во централниот кинески град Вухан и град во источната провинција Џјангсу загинаа 12 лица, повредени се стотици, а уништени се и домови и имот, објави денеска официјалната новинска агенција „Ксинхуа“.

Осум лица загинале во Вухан, во провинцијата Хубеј, а 280 се повредени откако торнадо го опустошило округот Кајдјан во петокот вечерта, соопшти агенцијата.

Торнадото срушило 27 куќи и оштетило уште 130, како и објекти во изградба, се додава во извештајот.

„Пораснав во Вухан и никогаш не сум видел вакво нешто“, објавил жител на градот преку кинеската апликација „Веибо“.

„Временските услови се екстремни во последно време“, додава тој.

Уште едно торнадо го погоди градот Шенгзе, во областа Сужоу во провинцијата Џјангсу, каде торнадата се чести, при што загинаа четири лица, а 149 се повредени, пренесе „Ксинхуа“.

Пожарникарите соопштија дека бурата оштетила централи и срушила неколку фабрички згради, додава агенцијата.

Кина се соочува со екстремни временски услови како резултат на климатските промени, изјави во април метеорологот Џија Ксиалонг, додавајќи дека ризикот од катастрофални горештини и поплави се очекува да се зголеми во наредните години.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет47 минути

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија2 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија2 часа

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија3 часа

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија4 часа

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија6 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет6 часа

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија18 часа

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија19 часа

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет20 часа

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет21 час

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија1 ден

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија1 ден

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија1 ден

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија1 ден

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа1 ден

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет1 ден

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет1 ден

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет1 ден

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Македонија2 дена

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Досие