Контакт

Свет

Јужна Австралија во строга блокада поради лагите на еден човек

Објавено пред

Властите во Јужна Австралија одлучија да ја отстранат шестдневната блокада кога се покажа дека заразениот од коронавирусот, поради кој е воведено целосно затворање, ги излажал властите.

Пред два дена Јужна Австралија ги ограничи движењето на граѓаните и работењето на економските субјекти од страв дека има масовна зараза во една пицерија од страна на супер пренесувач.

Сепак, се покажа дека човекот што се заразил од коронавирусот дал лажна изјава за своите контакти.

Според медиумите, тој изјавил дека некогаш бил во позната пицерија каде што избувнала инфекција, а се покажало дека неколкупати престојувал таму како работник.

По откривањето повеќе од 20 заразени лица, властите веруваа дека човекот, кој наводно еднаш бил во пицерија, е супер предавател и веднаш наредиле блокада со цел да се спречи масовното ширење на вирусот. Истрагата подоцна утврдила дека човекот работел во таа пицерија и дека со денови одел на работа заразен.

„На крајот приказните не се совпаѓаа и беше откриено дека човекот лажел. Од сабота мерките ќе бидат релаксирани“, најавуваат надлежните.

Граѓаните беа бесни кога дознаа за овој пропуст од властите и се прашуваат како е можно изјавата на еден човек да доведе до целосна блокада на регионот.

„Зошто властите не ја проверија неговата изјава пред да одлучат да нè заклучат сите нас“, коментираа луѓето на социјалните мрежи.

Свет

Доживотен затвор за офицери поради обид за државен удар во Турција

Објавено пред

Судот во Турција осуди десетици луѓе на доживотен затвор во едно од најобемните судења поврзани со обидот за државен удар во 2016 година.

Меѓу речиси 500 обвинети има воени пилоти и офицери, обвинети за обид за соборување на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Тие, наводно, раководеле со планот за државен удар од воената воздушна база Акинџи во близина на Анкара.

Ердоган рече дека креаторот на овој план е Фејтула Ѓулен, муслимански верски водач кој се наоѓа во Америка.

Ѓулен негираше вмешаност во обидот за пуч.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Најмалку петмина загинати во циклонот што ја погоди Индија

Објавено пред

Најмалку пет лица загинаа  во силниот циклон Нивар кој го погоди јужниот брег на Индија.

Тие настрадаа од паднати дрвја, од давење во вода или од струен удар, објавија индиските медиуми, пренесува „Ројтерс“.

Невремето, чии удари достигнаа 130 километри на час, искорна дрвја и ги скина далноводите.

Поради невремето,  десетици илјади луѓе беа евакуирани од низините.

Поплавени се и некои улици во градот Чанеи, каде што е седиштето на големи производители на автомобили.

Како што се наведува, работниците работат на отстранување на паднати дрва и далеководи, а илјадници автомобили се паркирани на работ на мостот во Велачара со цел да спречат поплави.

Како што рече државниот министер во средата, десетици илјади луѓе беа евакуирани од областа Тамил Наду, а Метеоролошкиот институт очекува дека циклонот наскоро ќе ослаби.

Прикажи повеќе...

Европа

Фон дер Лаен: Унгарија и Полска прават штета на милиони Европејци

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен им порача на Унгарија и на Полска да престанат да го блокираат усвојувањето на буџетот и фондот за закрепнување и им порача да одат на суд во врска со жалбите поради планот со кој исплатата на пари на ЕУ кон земјите членки се условува со почитување на демократските стандарди и владеењето на правото.

„На тоа место обично се решаваат разликите во мислењата за законодавните текстови, но тоа не се прави на штета на милиони и милиони европски граѓани кои итно чекаат на наша помош“, рече Фон дер Лаен во обраќањето пред членовите на Европскиот парламент, пренесува порталот „Политико“.

Таа исто така рече дека шемата што ќе ги поврзе исплатата на ЕУ и почитувањето на одредени критериуми на владеењето на правото е соодветна, пропорционална и неопходна.

„Тешко е да се замисли некој да се спротивстави на тоа“, рече Фон дер Лаен.

Лидерите на ЕУ во јули се договорија за историски буџет од 1,8 милијарди евра за да закрепнат од последиците на пандемијата на коронавирус, но Полска и Унгарија го блокираа усвојувањето на буџетот поради новиот механизам што предвидува скратување на средствата на ЕУ за земјите чии влади ги нарушуваат демократските стандарди и владеењето на правото.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Заев: Да се соочиме со историските прашања и да развиеме капацитет да си простиме

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за БГНЕС предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира. „Никој...

Македонија49 минути

Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ3 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија3 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија3 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет4 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет4 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија15 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија16 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија17 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет17 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен18 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија21 час

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија23 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија23 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура1 ден

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа1 ден

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет1 ден

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија1 ден

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Досие