Контакт

Свет

Јужна Африка воведе полициски час и забрана на алкохол

Објавено пред

Претседателот на Јужна Африка, Сирил Рамафоса, објави дека повторно ќе воведе забрана за продажба на алкохол и ноќен полициски час со цел да се намали притисокот на болниците, бидејќи бројот на заразени со коронавирус брзо се зголемува.

Рамафоса рече дека земјата не може да дозволи болниците и клиниките да бидат оптоварени со повреди поврзани со алкохол што може да се избегнат.

„Ова е борба за да се спаси секој живот и треба да го спасиме секој кревет. Невремето на коронавирусот е далеку посурово и попогубно од сите што ги знаеме“, истакна тој.

Рамафоса рече дека сегашните проекции покажуваат дека различни провинции ќе го достигнат врвот на инфекцијата во периодот помеѓу крајот на јули и крајот на септември, пренесува „Ројтерс“.

Ноќниот полициски час ќе биде во сила од понеделник и ќе трае од 21 часот до 4 часот наутро. Нема да се однесува на оние кои одат на работа или се враќаат од работа, ниту, пак, на лицата на кои им е потребна медицинска помош.

Исто така, ќе бидат заострени правилата за носење заштитни маски, но третото ниво на системот за предупредување на коронавирус, кој има пет нивоа, ќе остане на сила.

Семејните посети и социјалните активности ќе продолжат да бидат забранети.

Министерството за здравство на Република Јужна Африка денеска пријавило уште 12.058 случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени изнесува 276.224.

Бројот на починати се искачи за 108 на вкупно 4.079.

Европа

Германија бара од Лукашенко да ги ослободи затворените демонстранти и новинари

Објавено пред

Германскиот министер за надворешни работи, Хajко Мас, побара од Белорусија веднаш да ги ослободи уапсените демонстранти и новинари.

Мас рече дека тие мирно протестирале користејќи ги своите демократски права.

„Ќe ве потсетам дека ЕУ ги укина санкциите кон Белорусија затоа што вети дека ќе ослободи политички затвореници. Сепак, ние ќе продолжиме внимателно да ја следиме ситуацијата“, рече тој додавајќи дека ЕУ ќе размисли дали одлуката за укинување на санкциите да остане во сила или повторно да ја разгледува, известува ТАСС.

Дипломатски извор за агенцијата изјави дека неформална средба на министрите за надворешни работи на ЕУ ќе се одржи во Брисел на 27 и 28 август и дека ќе се разговара за одговорот на ЕУ во врска со настаните во Белорусија по претседателските избори.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција отворила оган кон цивилен чамец во Егејското Море

Објавено пред

Грција отворила оган кон чамец што превезувал цивили покрај островот Родос во Егејското Море, изјави Командата на турската крајбрежна стража за „Анадолија“.

Во соопштението командата соопшти дека двајца турски и еден сириски државјанин се повредени, а чамецот потонал поради нападот. Во него се наведува дека нападот се случил во грчките води, 7,2 наутички милји од турската провинција Мугла.

Во извештајот се наведува дека по нападот била испратена екипа за итни случаи од четири брода и тим за нуркање. Повредените биле однесени во државната болница во Мармарис.

Тензиите во регионот се во пораст како резултат на истражувањето и дупчењето на изворите на природни ресурси во Средоземното Море. Анкара ја обвинува Грција за спроведување максималистичка политика во источен Медитеран и потенцира дека нејзините поморски побарувања ги кршат суверените права на Турција.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 235 новозаразени и шестмина починати

Објавено пред

Во Србија изминатите 24 часа се регистрирани нови 235 новозаболени и шестмина починати од коронавирус.

Во последните 24 часа на коронавирус се тестирани 8.086 лица, од кои 235 се позитивни.

Според Министерството за здравство, на респиратори во болниците во цела Србија има 91 пациент, што е најмал број од 5 јули наваму, кога на респиратор биле 81 пациент.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Филипче: Ќе разговараме за воведување на ПЦР тест за патниците кои транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците којшто бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство финско и македонско не е...

Македонија2 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Свет2 часа

СЗО повика да се внимава со руската вакцина – не ја поминала третата фаза од испитувањата

Светската здравствена организација (СЗО) ја повика Русија да ги следи меѓународните упатства за производство на вакцина против Ковид-19 кога земјата...

Македонија3 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија3 часа

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија4 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет5 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија5 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ5 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет7 часа

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет7 часа

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет8 часа

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет8 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет8 часа

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа8 часа

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет19 часа

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет20 часа

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија21 час

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Свет22 часа

(Видео) Пустош во Чикаго по протестите: повредени се 13 полицајци, уапсени се повеќе од 100 лица

Повеќе од 100 лица се уапсени, а 13 полицајци се повредени откако стотици луѓе се судрија со полицијата во Чикаго.Тие...

Македонија23 часа

Регистрирани 109 нови случаи на Ковид-19, починало едно лице, а оздравеле 422 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на...

Досие