Контакт

Свет

11-годишно момче со аутизам има коефициент на интелигенција 162

Објавено пред

Кевин Свини, аутистично 11-годишно момче од Велика Британија, има коефициент на интелигенција 162.

dobivaj vesti na viber

Кевин го решил тестот за интелигенција Менса подобро од Стивен Хокинг, чиј коефициент на интелигенција бил 160.

Се претпоставува дека Алберт Ајнштајн, кој никогаш не го полагал тестот, имаше еднаков коефициент на интелигенција како и Хокинг.

Поради неговата исклучителна интелигенција, Кевин доби официјална покана за Менса.

Кевин, како што пренесува „Метро“, ​​отсекогаш бил паметно дете. Почнал да чита пред да започне основно училиште, а на шестгодишна возраст го знаел целиот периоден систем на елементи.

Еди Свини, таткото на Кевин, рече дека тој бил единственото дете што го направило тестот тој ден:

„Мислевме дека можеби сите тие возрасни ќе го исплашат, но тој зборуваше со сите и велеше: „Здраво, јас сум Кевин. Одлично е. Многу сме горди на Кевин. Тој трчаше низ градината кога се појавија резултатите. Му значеше повеќе отколку што мислевме. Се надеваме дека тоа ќе му даде поттик“ – рече таткото на Кевин.

Тој додаде дека животот е полн со предизвици за Кевин, но тие сакаат момчето да го исполни својот потенцијал.

„Секогаш им кажувавме на луѓето дека е гениј, а јас не го користам тој збор лесно“ – додаде тој.

Рече дека Кевин има многу широко општо познавање:

„Обично ги знае сите одговори на прашањата од квизовите The Chase и Who Wants to Be a Millionaire. Еднаш се појави прашање од Хари Потер, а тој беше убеден дека одговорите понудените беа погрешни. Тој побрза во својата соба и го најде вистинскиот одговор“.

Еди истакна дека најголемата страст на Кевин е сепак музиката. Момчето пее и свири, а омилени инструменти му се клавирот и гитарата.

Свет

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

Објавено пред

Одлуката на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина за мерките на Киев, како одговор на обидот на Русија да анектира делови од својата територија, стапи во сила денеска, се наведува во декретот потпишан од украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува Интерфакс Украина.

dobivaj vesti na viber

Советот за национална безбедност и одбрана на Украина донесе одлука за неможност да се преговара со рускиот претседател Владимир Путин, се наведува во указот потпишан од Зеленски.

– Констатирана е неможноста да се преговара со претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин – се наведува во документот.

Одлуката на Советот ги прецизира начините за спротивставување на обидите на Москва за анексија на украински територии, како и неопходните мерки за обезбедување на колективната безбедност на евроатлантската област и Украина и за враќање на нејзиниот територијален интегритет.

Соодветниот указ на Зеленски со кој се одобрува одлуката на Советот од 30 септември денеска е објавена на веб-страницата на претседателот.

– Уредбата стапува во сила со денот на објавувањето – се вели во текстот на документот.

Украина поднесе барање за забрзана процедура за членство во НАТО, откако беше објавено дека Русија ја покренала процедурата за приклучување на четири украински региони, откако во нив организираше референдум, што Киев и голем број земји го отфрлија како кршење на меѓународното право,пренесе Новости.рс.

Прикажи повеќе...

Европа

Украинците објавија инструкции – што да се прави во случај на нуклеарен напад

Објавено пред

Украинскиот центар за стратешка комуникација и информациска безбедност на Украина објави инструкции за граѓаните што да прават во случај на нуклеарен напад.

dobivaj vesti na viber

Од Центарот наведуваат дека во случај на користење на т.н валкани бомби, забрането е земање препарати на база на јод бидејќи истиот може да предизвика непоправлива штета на организмот.

Според познавачите, таканаречените валкани бомби се оружје што комбинира радиоактивен материјал со конвенционални експлозиви.

Центарот наведува и како да се консумираат таблети со јод во случај на напад: доза од 16 mg се препорачува за бебиња до еден месец, доза од 32 mg за деца на возраст од една до три години и доза од 62,5 mg за оние до 12 години. Се препорачува тинејџери, бремени жени, доилки и возрасни под 40 години да земаат 125 mg.

„Ако ве зафати нуклеарна експлозија во стан, погрижете се воздухот однадвор да не влегува во просториите на куќата. Затворете ги сите прозорци, врати, отвори за вентилација, исклучете ја климата и греењето. Доколку е можно, преместете се во просторија без прозорци“, се наведува во препораките.

Се препорачува граѓаните да останат во засолништа 24 часа, освен ако поинаку не е препорачано од властите.

„Не јадете и не допирајте ништо што може да биде радиоактивно контаминирано“, се додава во напишаното.

Исто така, не се препорачува да се пие вода од чешма додека не стигне известување дека тоа е безбедно.

Доколку граѓаните се на отворено во моментот на нападот, може да забележат блесок на небото и им се советува да не гледаат во таа насока бидејќи тоа може да предизвика изгореници на рожницата, слепило и изгореници на очите.

„Запрете го автомобилот на безбедно место на страната на патот, затворете ги вратите и прозорците, блокирајте го влезот на воздух. Ако е можно, заштитете ги ушите со слушалки. Покријте ги устата и носот со маска или крпа и дишете низ неа додека не сте во засолниште“, се советува.

Се препорачува граѓаните да побараат засолниште во случај експлозијата да ги најде на отворено.

Прикажи повеќе...

Свет

Бербок го обвини Путин за терор

Објавено пред

Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни преговори и дека врши терор.

dobivaj vesti na viber

„Како што сега стојат работите, Путин со својот говор во петокот јасно покажа колку е подготвен за преговори“, подвлече Бербок во изјава за дневниот весник „Ное Оснабрикер Цајтунг“.

Според неа, понудата на Путин гласи: „Ви ја одземаме земјата, ги потчинуваме вашите граѓани, а вие тоа треба да го потпишете“, пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија37 минути

Еврокомесар за управување со кризи: Реална закана од прекин на струја во Европа

Европскиот комесар за хуманитарна помош и управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, ја смета за реална заканата од прекин на струја...

Свет44 минути

Бербок го обвини Путин за терор

Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни...

Свет1 час

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со „тешки последици“, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина и...

Свет3 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор...

Свет4 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет4 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет4 часа

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион17 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа18 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет19 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија21 час

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион22 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија22 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија23 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија23 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија23 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет1 ден

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет1 ден

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија1 ден

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...