Контакт

Регион

Бебе оставено на улица во Сараево, го пронашол случаен минувач

Објавено пред

Во полициската управа Ново Сараево било пријавено дека на улица во населбата Врача било оставено бебе. На терен била испратена полиција и екипа на Заводот за итна медицинска помош.

dobivaj vesti na viber

Било утврдено дека детето е живо, а потоа било пренесено во Универзитетскиот клинички центар во Сараево на дополнителни испитувања, пренесува „Независне“.

„Полицијата на кантонот Сараево околу 11 часот била известена дека на улицата Дервиш Нумиќ, општина Ново Сараево, на зелена површина има оставено новороденче. За горенаведеното е известен Заводот за итна медицинска помош на кантонот Сараево, чија екипа го транспортирала во Клиниката за детски болести на Универзитетската болница Сараево, каде што е задржано. За сè е известен дежурниот обвинител на Кантоналното обвинителство на кантонот Сараево, кој овластил полициски службеници да извршат истрага на местото каде што е пронајдено новороденчето“ – соопшти тамошното МВР.

Полицијата работи на расветлување и документирање на сите околности поврзани со овој настан.

Регион

Ужас во Хрватска: ја силувал сопругата, а татко му со години ја малтретирал и ѝ се заканувал дека ќе ја убие

Објавено пред

Пет години траело малтретирањето врз 26-годишната жена во Лика, Хрватска.

dobivaj vesti na viber

Таа била жртва на својот сопруг и на татко му. Како што наведуваат хрватските медиуми, 35-годишниот сопруг двапати ја силувал во јуни, а татко му ѝ се заканувал дека ќе ја убие. Таа потоа побегнала од насилниците во т.н. сигурна куќа и по три месеци собрала сили да ги пријави. Денеска, на двајцата им е одреден притвор.

„Постои основано сомнение дека 65-годишниот осомничен речиси секој ден, од 2017 до 2022 година, ја понижувал својата 26-годишна снаа во семејната куќа во околината на Удбина, а ситуацијата се влошила во јануари 2022 година и ѝ предизвикала чувство на страв и вознемиреност. Се сомнева дека 65-годишниот осомничен ѝ се заканувал на 26-годишната жена на 15.6.2022 година, што ѝ предизвикало вознемиреност и страв за сопствениот и за животите на нејзините деца“, велат од Обвинителството.

Жупаниското државно обвинителство во Карловац, по свекорот, го сослушало и сопругот на жртвата поради основано сомнение за сторено тешко кривично дело против сексуалната слобода. Постои основано сомнение, велат од таму, дека 35-годишниот осомничен наведените кривични дела ги сторил на 15 и на 20 јуни годинава на едно место во Лика, Сењска жупанија, на штета на 26-годишната жртва.

Судијата во Карловац им одреди 30-дневен притвор на двајцата поради опасност од влијание врз сведоци и ризик од повторување на кривичното дело.

Прикажи повеќе...

Регион

САД до Србија: Објаснете што потпишавте со Русија во Њујорк

Објавено пред

Американскиот амбасадор Кристофер Хил изјави дека никој во овој момент не смее да потпише ништо со Русија.

dobivaj vesti na viber

Тој посочи дека САД не знаат точно што се подразбира под договорот што Србија го потпиша во Њујорк со таа земја и оти очекуваат во наредниот период да добијат појаснување за потпишаниот документ.

„Ние секако би сакале да слушнеме објаснување за тоа каков е тој документ. За време на оваа сесија во ОН, САД имаа добри разговори со Србија, па за тој документ слушнавме дури потоа и очекуваме објаснување за него“, рече Хил.

Изјавувајќи дека Русија води војна против својот сосед, Хил рече дека е тешко за луѓето во САД да разберат потпишување таков документ.

„Се надеваме дека ќе слушнеме објаснување за потпишувањето на тој документ“, изјави Хил, додавајќи дека САД веруваат оти Србија треба да ја погледне пошироката слика и нагласуваат дека САД ја поддржуваат Србија во диверзификацијата на нејзините извори на енергија со цел да се намали нејзината зависност од Русија, која во голема мера се заснова на уцени и стимулативни мерки на притисок“, рече Хил.

САД, исто така, сакаат да слушнат што сака Србија да прави во иднина и со какви односи треба да гради, како и со земја која, како што вели, брутално го нападнала соседот и користи закани за употреба на нуклеарно оружје.

„Сакаме да слушнеме и разбереме на што се засноваат односите и соработката меѓу Србија и Русија“, рече Хил.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Чешка: Мнозинството членки на ЕУ условуваат одобрување кандидатски статус за БиХ

Објавено пред

Сите земји од Европската Унија го поддржуваат нејзиното проширување кон Западен Балкан, вклучително и Босна и Херцеговина, но некои не се откажуваат од барањето таа земја да покаже напредок за да добие кандидатски статус, а Чешка, која моментално претседава со Советот на ЕУ, исто така е застапник на овој критериум.

dobivaj vesti na viber

Ова го потврди и амбасадорката на Чешка во Босна и Херцеговина, Ивана Хлавсова, која денеска во интервју за „Независне новине“ од Бања Лука изјави дека е јасно оти некои членки на Унијата се залагаат БиХ да добие кандидатски статус за членство веднаш и без дополнителни услови, но мнозинството е против таквиот пристап и сака БиХ да спроведе барем дел од 14-те приоритетни реформи дефинирани од Европската комисија во 2019 година.

„Мнозинството верува дека БиХ треба да направи одреден напредок пред кандидатурата. Чешкото претседателство и Делегацијата на ЕУ во БиХ, која врши важна работа, продолжуваат да ги потсетуваат локалните власти колку е важно да се исполнат условите за кои веруваме дека се остварливи. Велат дека ни требаат добри вести за да можеме да водиме плодна дискусија во ЕУ. Мораме да имаме нешто што можеме да го претставиме, бидејќи во спротивно ќе биде тешко да се убедат многумина во ЕУ дека БиХ ќе ја добие кандидатурата“, рече Хлавсова.

„Треба сериозно да размислиме за промени на уставот на Босна и Херцеговина“

Таа не прецизираше кои земји се поборници за безусловно одобрување на кандидатскиот статус на БиХ, но хрватскиот претседател Зоран Милановиќ беше меѓу жестоките застапници на таквиот пристап, особено откако ѝ беше доделен кандидатски статус на Украина.

Амбасадорката Хлавсова рече и дека ставот на Чешка е дека по 27 години од потпишувањето на Дејтонскиот договор, дојде време сериозно да се разгледаат измените на Уставот на Босна и Херцеговина, кој е составен дел на тој документ.

Чешкиот амбасадор истакна дека тоа е документ чија цел била да се запре војната, а не да биде долгорочен аранжман за таа земја.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Милевски го објави составот: Трајковски и Тодороски меѓу стартерите на Македонија

Селекторот Благоја Милевски направи две замени, во стартниот тим се Александар Трајковски и Тодор Тодороски. Тоа значи и поофанзивен тим....

Свет2 часа

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард...

Свет2 часа

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други,...

Економија5 часа

БЕГ тврди дека нема обврска да ги грее скопјани, Владата смирува дека парно ќе има

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) објави дека нема правен основ да располага со топланите, ниту обврска да продолжи со вршење на...

Македонија8 часа

Османи: Македонија нема да ги признае референдумите за присоединување на украински територии со Русија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи истакна дека Македонија нема да ги признае референдумите за отцепување на украинските територии и...

Македонија9 часа

Судска медицина: Доколку Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, би имал многу поголеми шанси да преживее

Доколку ракометарот Денис Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, ќе преживеел. Ова го покажува вештачењето на Александар Станков, директор и...

Спорт9 часа

Македонија против Бугарија: Сега е наш ред, европски да ги пречекаме Бугарите

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра последниот натпревар, во овој циклус во Лигата на нации. Македонија во Скопје...

Европа10 часа

Го фалеше Мусолини, а го критикуваше Тито – која е идната премиерка на Италија?

Италија ја добива најдесничарската влада од Бенито Мусолини. Според привремените резултати, десничарскиот блок предводен од „Браќата на Италија“, партијата предводена...

Македонија10 часа

(Видео) Митева: Наместо нови учебници, МОН платило 530.000 евра за привремени материјали за учење

Во Министерството за образование и наука сè е сведено на импровизации што скапо се плаќаат. Јавноста добро е запознаена дека...

Свет11 час

(Видео) Пукање во гимназија во рускиот град Ижевск, најмалку шест лица загинаа меѓу кои и деца

Најмалку шест лица, меѓу кои и деца, загинаа во престрелката што се случи утринава во училиштето 88 во Ижевск, Русија....

Свет11 час

Кадиров до Русите кои не сакаат да војуваат: Немаат право да се нарекуваат мажи

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров се осврна на Русите кои бегаат од војната и жестоко ги прозва. – Дали имаат право...

Свет12 часа

(Видео) Зеленски: Ако ги одземете животите на нашите деца, нема да останете живи

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, синоќа ѝ се обрати на јавноста, велејќи дека Киев постигнал позитивни резултати на повеќе фронтови....

Свет12 часа

Блинкен: Бевме во контакт со Русија поради заканите со нуклеарно оружје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Вашингтон е во директен контакт со Москва во врска со заканите за употреба...

Свет12 часа

(Видео) Шефот на воениот оддел во Русија застрелан во глава од младо момче кое било мобилизирано

Шефот на воениот оддел во Уст-Илимск, Русија, е тешко повреден кога бил застрелан од млад човек кој требало да биде...

Македонија1 ден

Арсовска со реакција до премиерот: Поради континуирано задоцнетите мерки, сите плаќаме поскапа електрична енергија и парно

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва со реакција по изјавите на премиерот Димитар Ковачевски. Тој порача „ВМРО-ДПМНЕ да се...

Европа1 ден

Трас: Украинците го надмудрија Путин

Британската премиерка Лиз Трас ја коментираше најавата за руска мобилизација и инвазијата на Украина во своето прво интервју за американската...

Европа1 ден

Рускиот патријарх Кирил со повик до Русите: Одете во војна, ако умрете, ќе бидете со Бога

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските граѓани да не се плашат од смртта поради одлуката на...

Регион1 ден

Трка на пијани возачи кобна за семејството Крстиќ кај Мостар

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко...

Европа1 ден

Има рак на кожа, не гледа и не слуша добро, а го мобилизирале во руската војска

Виктор Дјачок – 59 годишен началник на хируршкото одделение на болницата во Азбест, град во руската област Свердловск во источното...

Европа1 ден

Папата ги повика Италијанците да имаат повеќе деца

Папата Франциск денеска отпатува во јужна Италија за да го затвори конгресот на Италијанската црква што се совпадна со националните...