Контакт

Регион

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите в недела

Објавено пред

Бугарите кои утре ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека неизвесност поради зголемената инфлација предизвикана од војната во Украина и затоа многумина се надеваат на добра влада и стабилност по неколкуте години на политички превирања.

dobivaj vesti na viber

Клучното прашање е дали новата влада ќе успее да го реши проблемот со вртоглавото зголемување на цените на енергијата и да обезбеди снабдување со гас по пристапни цени, откако Русија го прекина гасот во април, бидејќи Бугарија одби да плати во рубљи по руската инвазија на Украина.

Но, жестоките коалициски разговори се очекува да траат долго по изборите на 2 октомври поради длабоката поделеност во политичката елита околу тоа како да се искорени длабоко вкоренетата корупција и неуспехот на помал број нови партии да изградат одржлива база на гласачи, пишува хрватски „Индекс“.

„Се плашам дека нема да имаме влада“

Како и многу Бугари, државниот службеник Захаринка Кокалова стравува дека нема да има крај на хаосот што започна со неубедливите избори во април 2021 година и се протегаше на следните два предвремени циклуси, што на крајот доведе до пад на реформската влада во јуни.

„Се плашам дека нема да имаме влада“, рече Кокалова (62), седејќи на каучот во нејзината кујна во Давидково, сиромашно село во планинскиот венец Родопи на југот на земјата.

„Се плашам дека работите ќе се влошат. Без владата, цените растат и животот станува постресен“.

Во обид да се прилагодат на порастот на инфлацијата низ Европа, Кокалова и нејзиниот сопруг планираат да ги намалат порциите храна и да користат поевтини дрва за да се стоплат оваа зима.

Но, нема да ја смени партијата за која вообичаено гласа, односно социјалистите кои ветуваат повеќе државни субвенции.

Анкетите покажуваат предност на ГЕРБ на Борисов

Анкетите покажуваат дека централно-десничарската партија ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов (63), која победи на пет избори од 2009 до април 2021 година, најверојатно повторно ќе доминира со околу 24 отсто од гласовите.

ГЕРБ, како и другите традиционални бугарски партии како што се социјалистите, турската МРФ и Демократска Бугарија, уживаат речиси иста поддршка од гласачите како и на последните избори.

Излезноста на гласачите веројатно ќе биде околу 40 отсто, што го нагласува растечкото разочарување на Бугарите од ендемичната корупција и нефункционалните политички конфликти во најсиромашната членка на ЕУ.

„Две третини од Бугарите велат дека треба да се формира влада по изборите, а во исто време речиси две третини од нив не веруваат дека тоа ќе се случи“, вели Борјана Димитрова, аналитичар на независното истражување на јавното мислење. агенција Алфа Рисрч.

Политичките партии оставаат впечаток на беспомошност кога станува збор за формирање влада.

Неуспехот да се спречи инфлацијата и да се контролира фискалниот дефицит може да ја принуди Бугарија да ги одложи плановите за усвојување на еврото во 2024 година.

Идните односи на Бугарија со Русија се исто така доведени во прашање, бидејќи Софија се откажа од својот традиционално топол пристап кон Москва поради руската инвазија на Украина.

Се очекува Борисов да има проблеми да формира функционална коалиција ако неговата партија биде на прво место, како што покажуваат анкетите, бидејќи многу политичари од целиот политички спектар го обвинуваат дека дозволил да цвета корупцијата во земјата.

Поддршката за ПП (Промената продолжува), предводена од Кирил Петков, чија реформска влада падна во јуни по само шест месеци на власт, е под 20 отсто според анкетите, а центристичката партија се очекува да биде втора во недела.

И ГЕРБ и ПП веруваат дека Бугарија треба да ги продлабочи врските со евроатлантските партнери, да вети поддршка за Украина, да вети дека ќе ги заштити граѓаните и бизнисите од високите трошоци за енергија и да сака да го подигне животниот стандард.

„Кога ќе ги видам како се расправаат, јас лично немам желба да гласам“

Кабинетот на Петков ги зголеми пензиите и платите во јавниот сектор, но неговата четиричлена коалиција беше кревка и многу гласачи беа разочарани од немањето јасни резултати во борбата против корупцијата на високо ниво.

Христо Гаџалов (78), наставник во пензија од Давидково, вели дека покачувањата на пензиите се премали за да се анулира инфлацијата која во август изнесувала 17,7 отсто на годишно ниво, што е рекорд во последните 24 години.

„Не очекувам ништо од изборите. Очекувам втори и трети избори по овие“, рече тој.

„Кога ќе ги видам како се расправаат, јас лично немам желба да гласам“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Порака од третиот протест: Црна Гора не е и никогаш нема да биде на продажба

Објавено пред

Неколку илјади граѓани се собраа пред Собранието на Црна Гора на третиот протест на движењето „Има нас“

dobivaj vesti na viber

Бараат повлекување на измените на Законот за претседател, деблокирање на Уставниот суд, како и итни вонредни парламентарни избори.

Од протестот беше најавено дека се бараат вонредни парламентарни избори. Говорниците порачаа дека Црна Гора не е и никогаш нема да биде на продажба.

На премиерот во техничкиот мандат му беше испратена порака – дека Црна Гора ќе влезе во ЕУ, а не во фантомскиот „српски свет“.

По мирниот граѓански протест се одржа протестна прошетка.

„Вечерва се собраа граѓани од сите вери и нации. Ние немаме резервна држава. Нашиот вечен дом е Црна Гора. Црна Гора не е и никогаш нема да биде на продажба. Ќе нè има уште повеќе да ја браниме секоја педа од нашата Црна Гора. Не сакаме ниту синџири ниту катанци!“, изјави функционерот на ДПС Нермин Абдиќ.

Прикажи повеќе...

Европа

Вучиќ од Норвешка: Ситуацијата на Косово врие, Курти се повикува на силата на западните земји

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е во посета на Норвешка, каде што денеска и утре ќе разговара со државниот врв.

dobivaj vesti na viber

Вучиќ во своето обраќање до јавноста рече дека со кралот на Норвешка и со премиерот разговарал за важни прашања.

„Знаете дека Норвешка подобро и попрецизно ја дијагностицира ситуацијата од кој било на теренот и дека некој го чува мирот. Според тоа, разговаравме за Косово, за самиот процес на дијалог. Како и обично, не ја префрлив вината на другата страна“, рече Вучиќ.

„Ако Курти каже дека прашањето за статусот е завршено за него, јас сум благодарен. И за мене е завршено прашањето за статусот. Се потпирам на Повелбата на Обединетите нации и резолуцијата 1244. Можам само да кажам дека немам премногу надеж, туку само страв од идните настани. Курти се надева дека западните сили ќе ја принудат Србија“, рече Вучиќ.

„Ситуацијата на север, што се однесува до српскиот народ, буквално зоврива… На Србите им е доста. На сите им е преку глава. Тие малтретираат и мачат луѓе. Кога ќе составите сè, ќе сфатите дека тоа е систематски прогонство, луѓето имаат душа, велат доста е. Курти се повикува на сè што му одговара, во никој случај не се придржува до потпишаното во Брисел“, рече Вучиќ.

„Квинтата секогаш ќе ги поддржува Албанците на Косово. Тоа е нивно дете, нема големи очекувања од наша страна. Штом некој друг е под притисок, не е лесно. Загрижен сум за државата, не сум загрижен за себе. Наше е да се бориме и да ја заштитиме нашата земја“, рече Вучиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

Силен земјотрес ја погоди БиХ

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Босна и Херцеговина.

dobivaj vesti na viber

Тоа се случило на 27 километри северозападно од Травник, пренесува „Аваз.ба“.

Земјотресот бил почувствуван во Жепч и неговата околина.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа5 часа

Шефот на НАТО: Путин сака да ја искористи зимата како оружје за војна

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа украинската електрична мрежа, гасната инфраструктура и основните услуги за луѓето, изјави генералниот секретар...

Економија6 часа

Евростат: На Европejците сè потешко им е да врзат крај со крај

Сè повеќе Европејци сè потешко врзуваат крај со крај поради растот на цените кои ги намалуваат нивните приходи, се наведува...

Европа7 часа

Француски пратеник: „Зеленски сака да ја вовлече Европа во трета светска војна, тој е опасна личност“

Франција треба да престане да му доставува оружје на Володимир Зеленски, кој се обидува да започне трета светска војна, рече...

Топ8 часа

Приведен малолетник кој извршил обљуба врз малолетничка од Скопје

Ноќеска по полноќ, бил приведен малолетник кој се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка од Скопје. Имено, според полицијата, денеска...

Европа9 часа

Вучиќ од Норвешка: Ситуацијата на Косово врие, Курти се повикува на силата на западните земји

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е во посета на Норвешка, каде што денеска и утре ќе разговара со државниот врв....

Економија10 часа

Ковачевски: Инвестирајќи во патната инфраструктура, инвестираме во развој на економијата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, и заменик-директорот...

Економија12 часа

Ново намалување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Топ13 часа

Воз прегази маж на пругата Битола – Скопје

Патнички воз прегази машко лице – пешак на железничката пруга Битола – Скопје, кај железничкиот мост на Маркова Река. Во...

Македонија14 часа

Советот на Општина Гевгелија бара разрешување на директорката на градинката поради инцидентот со 10-месечното дете

Советот на Општина Гевгелија на седницата одржана во саботата донесе заклучок со препораки до Министерството за труд и социјална политика...

Македонија14 часа

Историската комисија не преговара за црковниот статус на МПЦ-ОА

Членовите на македонскиот тим во заедничката мултидисциплинарна и експертска Комисија за историски и образовни прашања тврдат дека не преговараат за...

Свет15 часа

Зеленски до Украинците: Доаѓаат нови напади, Русите нема да се смират сè додека имаат проектили

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави доцна синоќа дека Русија сигурно ќе изврши нови ракетни напади врз неговата земја и ги...

Свет16 часа

Кличко му одговори на Зеленски: „Не сакам да се вовлекувам во политички битки“

Градоначалникот на Киев, поранешниот професионален боксер Виталиј Кличко, рече дека нема смисла да се расправа одговарајќи на критиките од Зеленски...

Македонија16 часа

СДСМ: Хаос со превозот во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ создаде катастрофа

Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ го доведе во колапс јавниот превоз и создаде хаос во функционирањето на градот Скопје, обвини владејачкиот СДСМ....

Свет16 часа

Русија: Нуклеарката „Запорожје“ останува под наша контрола

Нуклеарната централа „Запорожје“ во Енергодар останува под руска контрола, соопшти градската управа. „Медиумите активно шират лажни вести дека Русија наводно...

Свет17 часа

Авион се заплетка во кабли на далновод, па над 120.000 луѓе останаа без струја во Мериленд

Мал приватен авион вчера се урна во високонапонски далноводи на 50-ина километри северно од Вашингтон. Ова доведе до голем прекин...

Македонија17 часа

Блокада на крстосницата кај „Мавровка“ поради протест на приватните превозници

Посебен сообраќаен режим утрово на булеварот Гоце Делчев и на булеварот Крсте Петков Мисирков и околните улици поради најавениот протест...

Свет1 ден

The Telegraph: Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Талибанците заработија милиони на Светското првенство со обезбедување градежна опрема за изградба на стадион во Катар, тврди британски Телеграф. Високи...

Европа1 ден

Борел: Можно е војната во Украина да не заврши

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел оцени дека „можно е војната во Украина да не заврши, да се одолговлекува како...

Европа1 ден

Енергоатом: Русите се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната централа во Запорожје

Шефот на украинската државна компанија за нуклеарна енергија Енергоатом рече дека има знаци дека руските сили се подготвуваат да ја...

Топ1 ден

На нива почина 63 годишен струмичанец, удрил со главата во метална шипка

На 26.11.2022 во 16.16 часот било пријавено дека на нива, атар на с. Моноспитово-Струмичко, Ј.Ј.(63) додека извршувал земјоделски работи со...