Контакт

Регион

(Видео) Босански Брод: Еден загинат и деветмина повредени во експлозија во рафинерија за нафта

Објавено пред

Едно лице загина, а деветмина се повредени во експлозија која се случи синоќа во рафинерија во Босански Брод. Шестмина се задржани на лекување во болницата Свети Апостол во Добој, а степенот на нивните повреди сѐ уште не е познат. Тројца се пуштени на домашно лекување.

Увидот на местото на експлозијата ќе се изврши денеска, а со него ќе раководи обвинител од Добој.

Експлозијата се случи синоќа околу 21.30 часот во делот за преработка на нафта.

„Силна експлозија, мислевме дека возот излета од шините. Се чувствуваше потрес во зградата“, велат жителите кои се наоѓаат во близина на рафинеријата.

Еден час по силната експлозија, се слушнале уште две послаби експлозии. Жителите стравуваат од ширење на токсични гасови по експлозијата.

Регион

Нови 305 заразени со коронавирус во Србија, вкупно 1.476

Објавено пред

Според најновите податоци од српското Министерство за здравство, регистрирани се нови 305 случаи на коронавирус во Србија. Во последните 24 часа бројот на позитивни случаи на коронавирусот се зголеми од 1.117 на 1.476.

Тестирани се примероци на 748 лица, од кои 305 се позитивни, пренесуваат српските медиуми.

До 15 часот во Србија биле тестирани 5.756 луѓе, кои ги исполнувале критериумите за дефиниција на случај. Има нови осум смртни случаи, односно вкупно 39. Меѓу починатите се 6 мажи и две жени.

Просекот на нивните години е 70-75 и како и кај сите претходни починати, и тие имале повеќе други болести, кои придонеле за фатален исход.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Руски авион со помош слета во Србија

Објавено пред

Првиот авион со руска помош за Србија слета попладнево на аеродромот во Батањица, пренесуваат српските медиуми.

Авионот, кој носи медицинска помош, го пречекеа премиерката Ана Брнабиќ, но и министерот за одбрана, Александар Вулин. Со нив е и рускиот амбасадор во Србија, Боцан Харченко.

Помошта пристигна по вчерашниот разговор меѓу претседателите на Србија и Русија, Александар Вучиќ и Владимир Путин.

„Руската Федерација и Војската на Русија ни помага во борбата проитв коронавирусот. Тоа што ни стигна, многу ќе ни помогне. Србија никогаш не го заборава доброто. Некогаш го забораваме лошото или го намалуваме, но доброто, кое ни е направено, никогаш не го забораваме“, изјавил министерот за одбрана, Вулин.

Брнабиќ им се заблагодари на сите што од Русија дошле во Србија.

„Оваа помош доаѓа во најтешки денови за Србија во борбата проитв Ковид-19 зашто имаме уште 8 починати во изминатите 24 часа“, рекла Брнабиќ.

Таа додала дека на Србија ѝ претстои тешка борба во следните недели и дека ова е значајна помош за Србија.

Прикажи повеќе...

Регион

Лајчак назначен за специјален претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина

Објавено пред

Советот на Европа го назначи Мирослав Лајчак за специјален претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина и за други регионални прашања во Западен Балкан, пренесува „Вечерње новости“.

„Задачите на специјалниот претставник на ЕУ ќе бидат постигнување сеопфатна нормализација на односите меѓу Србија и Косово и подобрување на добрососедските односи и помирување меѓу партнерите на Западен Балкан“, се наведува во соопштението на Советот на Европа.

Во Брисел нагласуваат дека примарна задача на новиот специјален претставник на ЕУ ќе биде работата на продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина. Лајчак ќе работи на надминување на наследството од минатото и на доследност и ефикасност во дејствувањето на ЕУ во Западен Балкан.

Лајчак веднаш ќе ги преземе своите должности со почетен мандат од 12 месеци.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет34 минути

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија2 часа

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија2 часа

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ5 часа

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија5 часа

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија5 часа

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија6 часа

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија6 часа

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија7 часа

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија8 часа

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија10 часа

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион10 часа

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион10 часа

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет11 час

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Свет11 час

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство,...

Регион11 час

Сасоли: ЕУ бара начин како да му помогне на Западен Балкан да се справи со пандемијата

„Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата со Ковид-19. Глобалните проблеми не може да имаат национални решенија...

Свет22 часа

Британија го зголемува бројот на дневни тестирања на 100.000

Британскиот министер за здравство вети за десетпати дека ќе го зголеми бројот на дневните тестирања на коронавирус, со што до...

Свет23 часа

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија1 ден

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет1 ден

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Досие