Контакт

Регион

(Видео) Во Подгорица 50.000 луѓе порачаа: „Црна Гора е заситена од четничката слобода“

Објавено пред

Додека Црна Гора бележи рекордни дневни бројки на инфекции со коронавирус, во Подгорица синоќа се одржа политички собир на кој се протестираше против новоизбраното мнозинство предводено од просрпската коалиција „За иднината на Црна Гора“, а чиј организатори се претставуваат како „црногорски патриотски организации“.

Еден од организаторите, Пеџа Вушуровиќ, рече дека Црна Гора живеела пред и ќе живее по него. Тој пред присутните истакна дека единствената партија што ги собрала е Црна Гора. Исто така посочи дека деновиве во земјата се сервира туѓ оброк, со туѓи знамиња, по 75 години. „Црна Гора е заситена од четничката слобода“, додаде тој, обраќајќи им се на присутните, а пренесува црногорски „Вијести“.

Skup u Podgorici

Posted by Vijesti on Недела, 06 септември 2020

Околу 50.000 луѓе дојдоа на протестот, на кој според локалните медиуми пристигнале граѓани од сите делови на земјата. Тие скандираа „Се крена Црна Гора, државата да се брани мора“, „Нема да се откажеме од државата“, „Црна Гора е вечна“.

Повикот за митингот што  се одржа на централниот Плоштад на независноста во Подгорица се појави на социјалните мрежи пред неколку дена, а следуваше по минатонеделниот пораз на Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Мило Ѓукановиќ на парламентарните избори, на кои партијата ја изгуби власта по 30 години. Во поканата, под знамето на Црна Гора, стоеше: „Црна Гора те повикува, немаш изговор“.

Црногорската полиција не одговорила на прашањата на дневниот весник „Вијести“ кој е организатор на собирот и дали е одобрен истиот, а претходно ДПС соопшти дека станува збор за патриотскиот собир што не е во нивна организација.

Во меѓувреме, еден од лидерите на Демократскиот фронт и коалицијата „За иднината на Црна Гора“, Милан Кнежевиќ, изјави дека очекува формирањето на парламентот и новата влада во Црна Гора да биде до крајот на септември или најдоцна во првите денови од октомври.

Инаку, црногорскиот бизнисмен Душко Кнежевиќ деновиве поднесе кривична пријава против претседателот Ѓукановиќ.

Кнежевиќ го обвини претседателот за сторено кривично дело повикување на насилна промена на уставниот поредок.

Во изјавата на неговиот адвокат се вели дека Ѓукановиќ меѓу 30 август и 4 септември повеќепати повикувал на сила да се менуваат резултатите од парламентарните избори, иако, како што се додава, тој декларативно го признал поразот на ДПС на изборите, пренесува „Вијести“.

Регион

Борисов протера руски дипломати: „Некои работи се недозволиви на бугарска територија“

Објавено пред

Бугарските разузнавачки служби и јавното обвинителство собраа доволно податоци за да ги обвинат руските дипломати за шпионажа, соопшто бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Тој посочи дека постојат одредени работи што се недозволиви на територијата на Бугарија и дека секој што ќе се обиде да се занимава со шпионажа ќе биде темелно истражен и протеран, пренесува агенцијата „Тасс“.

Вчера бугарското Министерство за надворешни работи им даде 72 часа на двајца руски дипломати да ја напуштат земјата, откако обвинителите ги обвинија дека биле вклучени во шпионажа од 2016 година.

Претходно, обвинителството објави дека руските дипломати од 2016 година барале доверливи информации за плановите за модернизација на армијата и одржувањето на воената опрема.

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека одлуката на Бугарија да протера двајца вработени во економскиот и трговскиот оддел на руската амбасада во Софија ќе ја наруши билатералната соработка.

Во соопштението се наведува и дека понатаму ќе бидат објавени мерките со кои Москва ќе одговори на овој потег на Софија.

Прикажи повеќе...

Регион

Камион полн со чоколадо експлодирал кај Славонски Брод

Објавено пред

На Автопатот А3 кај Славонски Брод во средата навечер дошло до експлозија на камион, чија приколка била полна со чоколадо.

Камионот се запалил и изгорел целосно, а утрово останале само траги од чоколадото што го превезувал, пренесува „Индекс.хр“.

Во инцидентот нема повредени.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 83 новозаболени од коронавирус, еден починат

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Србија се тестирани вкупно 6.673 лица, регистрирани се 83 новозаболени лица, а едно лице починало.

Според најновите информации од Министерството за здравство, 22 пациенти се приклучени на апарати за дишење.

Во моментов хоспитализирани се 294 лица, додека стапката на смртност е 2,25 проценти.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет42 минути

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ2 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа3 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија4 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија5 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет5 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија6 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија7 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија7 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет7 часа

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион9 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ9 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија9 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија9 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија11 час

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа11 час

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија12 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа12 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет13 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет22 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Досие