Контакт

Регион

(Видео) Оставка во ТВ „Словенија“ поради местење за Евровизија: во скандалот е вклучен и Советот за корупција

Објавено пред

Вања Варѓан, главен уредник на забавната програма на јавниот сервис на Словенија, поднесе оставка.

dobivaj vesti na viber

Причина за оставката се наводни неправилности во изборот на словенечка песна за Евровизија, со што се занимава и КПК (Комисијата за спречување на корупцијата).

Директорката на телевизијата на Словенија (ТВ СЛО), Ксенија Хорват, веќе ја прифатила оставката, соопшти Радио-телевизија на Словенија (РТВ СЛО).

Тој ја даде својата оставка со цел да се обезбеди непристрасно испитување на фактите во спроведувањето на проектот за песна на Евровизија и поради грижа за доброто на РТВ СЛО, Изборот за песна на Евровизија и избраниот изведувач, се вели во соопштението.

РТВ СЛО наведува дека во текот на истрагата досега не се забележани знаци на коруптивни активности.

Сепак, мора да се спроведат процедури за да се идентификуваат можните неправилности. На јавната мрежа на радио-телевизија посочуваат и дека снимката на словенечката претставничка Рејвен досега достигнала речиси половина милион прегледи, пишува „РТВсло.си“.

ТВ „Словенија“ во мај директно ќе пренесува три евровизиски настани во живо. Наводите за сомневање за нерегуларности во спроведувањето на проектот за песна на Евровизија веќе ги разгледува Комисијата за спречување на корупцијата (КПК).

Како што претходно беше објавено од некои медиуми, КПК на почетокот на јануари требало да добие пријава со наводни неправилности во спроведувањето на јавниот конкурс за избор на годинешниот претставник на Евровизија.

На прес-конференцијата во декември РТВ Словенија откри дека Рејвен е избрана за годинешната евровизиска песна. Пејачката беше избрана од повеќе од сто кандидати.

На сличен начин групата „Џокер аут“ беше избрана за настап на Евровизија минатата година. Пред тоа на настанот на РТВ Словенија, „Ема“, се одржа изборот на словенечката композиција за Евровизија, каде што претставникот беше избран со телефонско гласање на публиката и со гласови на стручно жири.

Последната „Ема“ беше во 2022 година кога беше избрана групата ЛПС за настап на Евровизија.

Регион

„Ова е стрес за сите, за детето што го носам“: сослушани родителите на малата Данка

Објавено пред

Родителите на малата Данка (2), која исчезна на 26 април, Ивана и Милош, беа на распит во Обвинителството во Заечар.

dobivaj vesti na viber

Тие беа први сослушани со неколку сведоци, кои сè уште се во Окружното јавно обвинителство во Заечар.

„Овде сме од 8 часот. Разговарав со обвинителот од 8.15 до 11 часот. Кажав сè што се случи од тој ден“, изјави Ивана за „Информер“,  која е во шестиот месец од бременоста и додаде:

„Сето ова е стресно за сите нас, за нашето постаро дете, за детето што го носам“, додаде таа.

По неа, и нејзиниот сопруг разговараше со обвинителката и, како што ни објасни, не може да опише како се чувствува.

„Не можев да видам кој седи зад мене. Не знам дали осомничените биле во истатапросторија. Не можам да опишам како се чувствувам“, изјави Милош.

Прикажи повеќе...

Регион

ОН расправаат за резолуцијата за Сребреница; Додик: Немаше геноцид

Објавено пред

Претседателот и член на Претседателството на БиХ, Денис Беќировиќ, и Жељко Комшиќ, пристигнаа денеска во Њујорк за да лобираат во седиштето на Обединетите нации за прифаќање на резолуцијата што ќе ја потсети светската организација на геноцидот извршен во Сребреница во 1995 година, на што Србија остро се противи.

dobivaj vesti na viber

Претседателството на Босна и Херцеговина објави дека Беќировиќ и Комшиќ ќе разговараат со претставници на земјите членки на ОН како дел од напорите да се обезбеди мнозинска поддршка неопходна за усвојување на резолуцијата во Генералното собрание. Самото објавување на резолуцијата предизвика нови тензии во односите меѓу Сараево и Белград, но и во Босна и Херцеговина.

Нацрт-резолуцијата, чии формални предлагачи се Германија и Руанда, а спонзори се петнаесет други земји, меѓу кои и највлијателните западни земји, како САД, Велика Британија, Франција и Италија, ќе се разгледува денеска во седиштето на ОН зад затворени врати.

Формална одлука за негово прифаќање треба да следува на седницата на Генералното собрание најавена за 2 мај. Според работната верзија на резолуцијата што стигна до медиумите во Босна и Херцеговина, документот потсетува „на обемот на геноцидот во кој припадниците на војската и полицијата на босанските Срби убиле повеќе од осум илјади Бошњаци од Сребреница“.

Се повикува 11 јули да биде прогласен за меѓународен ден за сеќавање на жртвите на тоа злосторство, како и за изведување на преостанатите сторители пред лицето на правдата и санкционирање на оние што го негираат геноцидот.

Мисијата на Босна и Херцеговина во ОН на чело со Златко Лагумџија е активно вклучена во подготовките за усвојување на резолуцијата, што предизвика огорченост кај лидерите на босанските Срби предводени од Милорад Додик, но и кај српскиот претседател Александар Вучиќ, кој најави дипломатска офанзива на Белград, со цел да убеди што е можно поголем број членки на ОН да не гласаат за тој документ.

Додик: Геноцид не се случи

Додик рече дека усвојувањето на резолуцијата ќе биде повод Република Српска да се одвои од Босна и Херцеговина бидејќи, според него, Србите не сакаат да живеат со Бошњаците, кои ги прогласуваат за геноцидни луѓе. Тој го кажа ова и покрај тоа што во текстот на резолуцијата никаде не се споменува колективна вина, туку само укажува на одговорноста на лицата што ги извршиле злосторствата.

„Прво, геноцидот не се случи, да се случеше, немаше да продолжат да ја форсираат таа приказна“, изјави Додик вчера во Мостар, каде што беше во друштво на Вучиќ, кој му даде отворена поддршка за сè што кажува и прави.

Вучиќ се расправаше со новинарите, кои го потсетија дека во 2007 година Меѓународниот суд на правдата ја означи Србија како одговорна за необезбедување казни на сторителите на геноцидот со оглед на ефективната контрола што ја имаше врз војската на босанските Срби во 1995 година.

Прикажи повеќе...

Регион

Голем штрајк во Грција: не сообраќаат автобусите, возовите, бродовите

Објавено пред

Бродовите се закотвени во грчките пристаништа, а железничките услуги се стопирани денеска бидејќи транспортните работници штрајкуваат и бараат повисоки плати за да се справат со зголемените животни трошоци. Дури и автобусите и таксистите денеска не работат, па многу патишта во центарот на Атина се пренатрупани бидејќи жителите сами се возат на работа.

dobivaj vesti na viber

Возачите се приклучија на 24-часовниот штрајк на најголемиот синдикат на грчкиот приватен сектор, ГСЕЕ, кој вели дека платите на транспортните работници сè уште заостануваат зад оние на европските колеги. Грција овој месец ја зголеми месечната минимална бруто-плата за 6,4 отсто, на 830 евра, што е четврто такво зголемување во последните пет години, а земјата закрепнува од децениската финансиска криза.

Но, работниците велат дека тоа зголемување не е доволно за да бидат во чекор со зголемените трошоци за храна и домување.

„Пораката е јасна. Работниците не може да врзат крај со крај додека земаат најниски плати, а цените вртоглаво растат“, се вели во соопштението на ГСЕЕ, синдикат кој претставува речиси 2,5 милиона работници.

Конзервативната влада на премиерот Киријакос Мицотакис, која победи на реизборот минатиот јуни, вети дека ќе ја зголеми месечната минимална плата на 950 евра до 2027 година, кога завршува нејзиниот мандат, и дека ќе ја зголеми просечната плата повеќе од 25 отсто, на 1.500 евра, до истиот рок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Со Арсовска ќе се видиме на суд да објасни како јас сум знаела, а не сум пријавила пожар во Универзалната сала, најави министерката за култура

За министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, вчерашните обвинувања од градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, се лаги, скандалозни тврдења и обид...

Македонија1 час

Грејната сезона продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како...

Македонија3 часа

Училиштата не може да објаснат како е направен изборот на фирмите за чии услуги плаќаат родителите: набавките за униформи за учениците, за фотографирање и за ужина се нетранспарентни

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето „Отсуство на процедури, транспарентност и отчетност кај набавките што се финансираат со пари...

Регион4 часа

По високите температури, Србија во снег: мештаните шокирани

Силниот дожд во утринските часови на територијата на западна Србија прерасна во лапавица и снег, а на Златибор веќе е...

Свет5 часа

ОН се обидуваат да го спречат гладот ​​во Газа: „Постојано некои нови проблеми“

Обединетите нации(ОН) се уште се борат да се обидат да го спречат гладот ​​во Појасот Газа. Иако има одредено подобрување...

Македонија5 часа

Мицкоски: 13-ти ден од кампањата, а Пендаровски не кажа ни збор за криминалите на ДУИ, за „Соравија“, за грабежот – тоа значи дека го прифаќа

Најголемата трагедија е што овие години полека, но сигурно системот е срушен. Системот кој е создаден да служи на народот,...

Свет5 часа

Израел го остава Иран во неизвесност во врска со нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

Ставот на израелскиот воен кабинет е дека Иран треба да продолжи да погодува каков ќе биде одговорот на Израел на...

Македонија5 часа

Пендаровски: Tие што беа против преспанскиот договор сега се фалат со НАТО-членството

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вчера вечер во Велес рече Силјановска да избере што ќе биде, претседател или врховен командант...

Македонија23 часа

Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, праша Арсовска

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, праша врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, како и...

Македонија1 ден

Намален е бројот на ученици во училиштата во државата

Намален е бројот на ученици во основните и средните училишта, во учебната 2022/2023 година, укажуваат податоците во извештајот на Државниот...

Македонија1 ден

Со нова систематизација Синдикатот на „Македонска пошта“ сам ќе ги укине вработените што не доаѓаат на работа оти Владата и Управниот одбор молчат

Синдикатот на „Македонска пошта“, во соработка со вработените и со ангажирање експерти, ќе подготви нова систематизација, која ќе ја достави...

Македонија1 ден

„Немам партиска книшка, само крводарителска“ – приватните специјализанти реагираат на изјавата на Демири за политичка заднина на штрајкот

Штрајкот на приватните специјализанти продолжи и денес и како што најавуваат ќе трае додека не добијат на писмено од Владата...

Свет1 ден

Израел: Мораме да го запреме Иран пред да биде предоцна, воведете му санкции

Министерот за надворешни работи на Израел, Израел Кац, денеска ги повика земјите да воведат санкции за ракетната програма на Иран...

Свет1 ден

Иран: Следниот напад ќе биде во рок од неколку секунди

Се’ повеќе високи ирански претставници ги предупредуваат и Израел и Западот за последиците од можната израелска одмазда. Така, иранскиот воен...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски

Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски. Во ЕУ се почитуваат основните човекови права и се унапредуваат, а...

Македонија1 ден

Стојаноска во Тетово: угостителите сезонски се селат во други држави, не се задоволни од актуелната власт

Вчерашниот ден Дафина Стојаноска – членка на ИК на ВМРО-ДПМНЕ го искористи и за средба со Здружението на угостители од...

Регион1 ден

Го искористи правото да не сведочи: заврши сослушувањето на мајката на осомничениот за убиството на Данка Илиќ

Светлана Драгијевиќ, мајката на Дејан Драгијевиќ, кој е осомничен за убиството на двегодишната Данка Илиќ го искористи законското право да...

Свет1 ден

Полицијата нападот во црквата во Сиднеј го карактеризира како терористички чин, напаѓачот уапсен

Австралиската полиција го прогласи прободувањето со нож во црква во Сиднеј за верски мотивиран „терористички чин“. Момче (15) е уапсено...

Свет1 ден

Иран зад себе има незамислива сила, која е закана за целиот свет: група од најбруталните терористи подготвени да интервенираат

Иранскиот напад врз Израел го отвори патот за нова ескалација на Блискиот Исток. Директен конфликт меѓу овие две земји ќе...

Регион1 ден

Земјотрес ја погоди Грција

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Грција. Епицентарот на земјотресот бил на Крит на...