Контакт

Регион

(Видео) Фрлени димни бомби врз Владата во Косово во знак на протест против договорот од Охрид

Објавено пред

Поддржувачите на вонпарламентарната Социјалдемократска партија фрлаа димни бомби околу зградата на Владата во Приштина, незадоволни од Охридскиот договор од минатата недела, со кој беше предвидено формирање на Заедница на српски општини.

dobivaj vesti na viber

Неколку стотици симпатизери на оваа партија, формирани од незадоволните функционери на движењето Самоопределување на премиерот Албин Курти, прво организираа протестна прошетка покрај централното шеталиште во Приштина, за да се соберат околу зградата на Владата, објави РТС.

Барајќи оставка од премиерот Курти, тие ги тргнаа сино-жолтите знамиња со територијата на Косово од јарболот на влезот во владината зграда, а на нивно место закачија бели знамиња, покажувајќи дека, според нив, Курти се предал кога стигнал договор во Охрид.

Полицијата го обезбедуваше влезот на владината зграда. За време на протестот немаше други инциденти.

Иако се против Охридскиот договор, и покрај поканата за приклучување, опозициските партии и нивните активисти не присуствуваа на протестот.

Регион

(Видео) „Што се криеш бе, дојди!“ – тепачка во бугарскиот парламент

Објавено пред

Тензии во бугарскиот парламент доведоа до пресметка меѓу пратеничките групи на „Вазраждане“ и „Продолжување на промените – Демократска Бугарија“ (ПП-ДБ).

dobivaj vesti na viber

Во видеото од пленарната сала се гледа метежот што уследи по читањето на декларацијата на Преродба. Дел од пратениците се собрале околу собраниската говорница каде Цончо Ганев од Преродба го исплукал Јавор Божанков од ПП, пренесе БТВ.

Потоа пратениците се довикуваа на пресметка со изрази како „Што се криеш, ела, бе!“. Како што пренесе бугарската телевизија, на Манол Пејков од ПП-ДБ му ја одрале кожата на образот, а заменик од Преродба завршил со скршени очила.

„Пред речиси три години во Бугарија започнаа протести на кои учествуваа стотици илјади бугарски граѓани. На протестите се бараше оставка од тогашниот премиер Бојко Борисов и главниот обвинител Иван Гешев. Застанавме зад овие протести, како и други партии, а денес преговараат за кабинет со оние што ги нарекуваа ‘мафијаши’ долги години“, рече Искра Михаилова од Преродба.

Според неа, од записите што протекоа пред неколку дена, се покажало дека има предавници не само на сопствените зборови и гласачи, туку и на државата во целина. Михаилова побара вториот мандат да му се врати на претседателот.

Јавор Божанков од ПП-ДБ кажа дека бугарски национален интерес во овој момент е да има влада, а странски интерес е да нема.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Додик за пресудата за Станишиќ и Симатовиќ: Сила, ароганција и неправда

Објавено пред

Дел од Бошњаците и српските политичари во БиХ во врска со пресудата против поранешните водачи на српската Служба за државна безбедност Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, го повикаа Белград да ја признае одговорноста за воените злосторства, додека други тврдеа дека таа беше повеќе од неправедна.

dobivaj vesti na viber

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Денис Беќировиќ, во изјава за новинарите рече дека е јасно дека пресудата со која Станишиќ и Симатовиќ беа осудени на по 15 години затвор е последната потврда дека Србија е вмешана во злосторствата извршени од различни српски сили низ Босна и Херцеговина за време на војната од 1992 до 1995 година.

Тој најави дека ќе инсистира да се почитуваат пресудите на највисоките судови на ОН со кои се потврдува геноцидот врз Бошњаците и да се почитува фактот што соседните земји се обиделе да ја поделат БиХ преку војна.

Меѓународната заедница и БиХ, како што рече, сега имаат обврска да побараат ревизија на учебниците по историја со цел во нив да се вградат пресудите на судовите на ОН, како и гонење на сите оние кои ги величат воените злосторници и казнувањето на сите преостанати извршители на воени злосторства кои сè уште не се кривично гонети.

„Сметаме дека и по изрекувањето на денешната пресуда, политичарите од соседните земји, како и некои од Босна и Херцеговина, мора да сфатат дека политиката на агресија и геноцид не се исплати“, рече Беќировиќ.

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, речиси во исто време, очекувано, се обиде да ја минимизира важноста на казната изречена против Станишиќ и Симатовиќ, опишувајќи ја како само уште една во низата „антисрпски пресуди“.

„Сила, ароганција, неправда“, им рече Додик на новинарите во Бања Лука, каде што беше во друштво на рускиот амбасадор во Босна и Херцеговина, Игор Калабухова, тврдејќи дека МИКТ нема докази против Станишиќ и Симатовиќ.

Во средата жалбената комисија во Хаг им ги зголеми затворските казни на поранешните шефови на Службата за државна безбедност на Србија, Јовица Станишиќ и Френки Симатовиќ, од 12 на 15 години, за кривични дела извршени од српските сили на територијата на поранешна Југославија.

Прикажи повеќе...

Регион

Ситуацијата во Косово е многу комплицирана, рече Вучиќ пред Самитот на Европската политичка заедница

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска учествува на Самитот на Европската политичка заедница што се одржува во главниот град на Молдавија, Кишињев.

dobivaj vesti na viber

Меѓу учесниците се 27 земји-членки на ЕУ, целиот Западен Балкан и уште 14 земји (Андора, Ерменија, Азербејџан, Грузија, Исланд, Лихтенштајн, Молдавија, Монако, Норвешка, Сан Марино, Швајцарија, Турција, Украина, Велика Британија).

На прашањето што очекува од средбата со Шолц и Макрон, Вучиќ кажа дека нема да има лесни средби.

„За нас е исклучително важно некои луѓе да разберат дека 3,4 проценти не се легитимни избори и да не го малтретираат нашиот народ. Ќе имам разговор со Макрон и Шолц и ќе се обидам да ги вратам работите во нормала, но потребни се двајца за танго“, рече Вучиќ.

На прашањето дали САД го менуваат својот курс, Вучиќ вели:

„САД не го менуваат својот курс, едноставно е јасно кој е виновен за ситуацијата, но стратешки ништо конкретно во однос на Косово и ситуацијата во регионот нема да се промени. Но она што е важно е да не слушнат. Ова е првиот пат кога нешто реално наиде на осуда од Америка, се надевам дека истото ќе биде и со Европејците. Ситуацијата е многу комплицирана“, рече Вучиќ, пренесе „Б92“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Уапсен скопјанец за убиството на Жила во Чаршија, се поврзува со запалениот автомобил искористен за бегството

Скопјанец е уапсен за двојното убиство во скопската Чаршија во „Шиша бар“ кое се случи пред три месеци, дознава „Макфакс“....

Свет59 минути

Зеленски му постави ултиматум на НАТО

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да се појави на самитот на НАТО во Литванија во јули освен ако Алијансата не...

Македонија2 часа

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзална, кое проголта дел од улицата „9 Мај“

Со полициска асистенција, градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзална сала, кое...

Македонија2 часа

Стапуваат во сила три договори од берлинскиот процес

Во Македонија, Албанија и Косово стапуваат на сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година, во рамките на Берлинскиот...

Македонија2 часа

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести3 часа

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот на Косово. Вработените во локалните самоуправи не можат да...

Вести3 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ14 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ16 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ17 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ18 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија21 час

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија23 часа

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија1 ден

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија1 ден

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија1 ден

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија1 ден

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет1 ден

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија1 ден

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион1 ден

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...