Контакт

Регион

(Видео) Шестмина туристи, меѓу кои две деца загинаа во силното невреме на Халкидики

Објавено пред

Шестмина туристи, меѓу кои две деца, загинаа во силното невреме коешто го зафати северниот дел на Грција синоќа, на познатите туристички места во Халкидики.

Во невремето настрадаа Романка и нејзиниот осумгодишен син врз кои се урнал покрив во таверна во местото Неа Плагија. Меѓу загинатите се и двајца чешки туристи во Созополи, како и Русин и неговиот двегодишен син врз кои паднало дрво пред хотел во Неа Потидеа.

Едно лице се води како исчезнато, десетици се повредени, а причинета е и голема материјална штета. Грчката крајбрежна служба од вчера попладне трага по рибар, кој со неговиот чамец исчезнал во морето.

Прекинато е и снабдувањето со електрична енергија во најпогодените делови на Халкидики.

Грчката противпожарна служба добила над 600 повици за помош, а интервенирано е во 235 случаи за спасување и за отстранување паднати дрвја.

Регион

Вучиќ во Париз: Косово не може да стане член на УНЕСКО

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, по обраќањето на 40. конференција на УНЕСКО во Париз, рече дека Косово не може да стане член на таа меѓународна организација, пренесува „Спутник“.

„Имаме добри односи со УНЕСКО и не постои никаков страв дека некој би можел да го наруши поредокот во кој само меѓународно признати земји се членки на УНЕСКО. Тоа значи дека сум уверен оти Косово не може да стане член и дека Србија во оваа многу значајна организација секогаш во иднина ќе успева да ги одбрани своите интереси“, рече Вучиќ.

УНЕСКО, според него, повторно е организација што сите ја почитуваат, што се гледа и по огромниот одѕив на земјите на оваа конференција. Тој наведе дека Србите знаат оти УНЕСКО е важена за заштита на културно-историските споменици на Косово и значајна за развојот на образованието поради своите планови, стратегии и програми.

Според Вучиќ, учестото на оваа конференција била уште една можност Србија да го заштити територијалниот интегритет и да предупреди за загрозеноста на нејзиното културно наследство на Косово, кое е под заштита на УНЕСКО.

„Тоа културно наследство и не е од важност само за српскиот идентитет, туку и за цела Европа и светот“, нагласи тој истакнувајќи дека мора да се почитува Повелбата на УНЕСКО.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенечката полиција откри 730 килограми ирански хероин

Објавено пред

Словенечката полиција минатиот месец во бродски контејнер на пристаништето во Копер откри 730 килограми хероин за компанија со седиште во Будимпешта.

Во соработка со унгарските колеги успешно била завршена операцијата за следење на товарот и откривање на сторителите, објавија денеска на прес-конференција претставници на двете полиции.

Присуството на дрога во контејнерот, кој по скенирањето бил оценет како сомнителен, било откриено од полициско куче, а пратката била скриена во контејнер со 437 ролни полиетиленски филм. Полицијата во него открила 1.421 пакување хероин, со вкупна тежина од 730 килограми, што е најголема количина од оваа опасна дрога пронајдена во Словенија во последните 30 години.

Двете полиции откриле дека криминална група од Унгарија организирала транспорт на контејнери со дрога од Иран преку Обединетите Арапски Емирати, односно Дубаи, до пристаништето Копер, пренесе хрватски „Индекс“. Контејнерот бил наменет за унгарска компанија, беше соопштено на прес-конференцијата.

Анализата на дрогата открила дека станува збор за хероин со висока чистота, односно мешавина со 70 проценти чист хероин, што може да чини меѓу 65 и 87 милиони евра според уличните цени на европскиот пазар.

Прикажи повеќе...

Регион

НАТО тврди дека не врши притисок врз Србија

Објавено пред

НАТО никогаш нема да врши притисок врз Србија да му се придружи, порача помошникот на генералниот секретар на НАТО за јавна дипломатија, Тачам Илдем. Тој истакна дека алијансата ги поддржува преговорите меѓу Белград и Приштина и претставува регионално присуство преку КФОР во Косово.

„Сакаме стабилен, безбеден и напреден Западен Балкан“, посочи Илдем на конференцијата „Минуваме низ ѕидови“, што ја организира Центарот за евро-атлантски студии во рамките на Седмата белградска недела на НАТО.

Според Илдем, постојат две клучни причини за тоа.

„Прво, го делиме со вас вашето гледање на демократијата и добрососедските односи со другите земји и со меѓународните организации, второ, кога соседите на НАТО се безбедни и стабилн, и ние сме безбедни и стабилни“, рече тој.

Илдем нагласи дека НАТО го сфаќа товарот што го носи Србија во зачувувањето на регионалната безбедност и ги поддржува нејзините амбиции за поблиска интеграција со ЕУ.

„Ја сфаќаме одлуката да станете партнер на НАТО, но да не барате членство“, рече Илдем.

Тој истакна дека НАТО не им кажува на своите партнери што да прават, туку само овозможува дијалог по прашањето на безбедносните предизвици. Тој додаде дека НАТО и неговите членки го разбираат правото на секоја земја да води сопствена безбедносна политика и да носи одлуки за тоа како ќе ја применува.

Илдем нагласи дека НАТО сфаќа оти е контроверзен во Србија зашто сеќавањата на воздушната кампања во 1999 година и понатаму е болна за многумина, особено за оние што ги изгубиле саканите.

„НАТО-кампањата никогаш не беше против српскиот народ, туку за заштита на цивилите“, тврди Илдем и додава дека секој изгубен невин живот е трагедија поради која жалат.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија3 часа

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија5 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија7 часа

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија7 часа

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија8 часа

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија9 часа

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа9 часа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија10 часа

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија10 часа

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија10 часа

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет10 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет11 час

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија11 час

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт11 час

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија21 час

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион22 часа

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион1 ден

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Европа1 ден

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од...

Македонија1 ден

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Досие