Контакт

Регион

Во Бугарија откриена мрежа на шпиони што работeле за Русија

Објавено пред

Бугарските власти денеска објавија дека уапсиле шест лица осомничени за шпионирање за Русија. Меѓу уапсените има и неколку службени лица од Министерството за одбрана, изјави портпаролот на обвинителството во Софија на прес-конференција.

Државните агенти се обвинети за доставување доверливи информации на шефот на мрежата, поранешен службеник за разузнавање.

Како што беше речено, неговата сопруга, која има руско-бугарско државјанство, играла улога на медијатор со Москва.

Таа му ги пренесувала доверливите информации собрани за Бугарија, НАТО и за ЕУ на вработен во руската амбасада во замена за пари за плаќање шпиони.

Истрагата се потпирала на снимките од надзорните камери и било утврдено дека осомничените се состанувале со водачот на мрежата на јавни места, вклучително и тениски натпревари.

Обвинителството на медиумите им презентира и снимки од разговорите на членовите на групата и фотографија на која осомничената жена влегува и излегува од амбасадата.

Портпаролот на Обвинителството рече дека првпат е идентификувана мрежа од ваков тип во Бугарија, земја со 6,9 милиони жители.

Државниот обвинител Иван Гешев рече дека ова е невиден случај во поновата историја на Бугарија и дека случајот е важен за зачувување на државната безбедност и безбедноста на партнерите во ЕУ, НАТО и САД.

Регион

Во Србија бебе од девет дена почина како последица од коронавирусот

Објавено пред

Бебе од Крагуевац, на кое му била дијагностицирана инфекција со коронавирус веднаш по раѓањето, починало денес на Универзитетската детска клиника „Тиршова“ во Белград, пренесува порталот „Телеграф“.

Веднаш по раѓањето, на бебето, кое почина само по девет дена, му била утврдена инфекција со коронавирус. Тоа било во добра состојба во првите часови по раѓањето, но во третиот час добило температура и набргу ги развило сите симптоми на инфекцијата.

Новороденчето било поврзано на респиратор, но за време на третманот се развило мултисистемско откажување на сите органи, па со медицински надзор било префрлено на Универзитетската детска клиника „Тиршова“.

Како што пишува „Телеграф“, инфекцијата со коронавирус довела до цитокинска бура, состојба што вклучува создавање огромен број имунолошки клетки и прекумерно производство на цитокини. Оваа состојба се манифестира со сериозно воспаление, пневмонија, отежнато дишење, воспаление на дишните патишта и може да доведе до откажување на повеќе органи.

Феноменот цитокинска бура – прекумерна реакција на имунолошкиот систем, се смета за главен фактор за откажување на органите и смрт кај некои пациенти со коронавирус, но засега не е јасно до кој степен тешката пневмонија кај критично болните пациенти со Ковид-19 е последица на вирусот или компликација како резултат на прекумерната реакција на организмот.

Цитокините се протеини со мала молекуларна маса кои дејствуваат како медијатори меѓу делови на имунолошкиот систем. Тие се лачат од разни клетки, како макрофаги, лимфоцити, фибробласти… Цитокинска бура е процес во кој нашиот имунолошки систем реагира на непознат вирус со прекумерно создавање клетки.

Тешкотии со дишењето, чувство на притисок врз белите дробови, усните и лицето стануваат синкави – ова се знаци на тревога и бараат итна медицинска интервенција, предупредува американскиот Центар за контрола и превенција на болестие (ЦДЦ).

Повеќето од хоспитализираните заболуваат од тешка пневмонија и болеста ги погодува обете белодробни крила. Влошувањето честопати се случува нагло, седум дена по појавата на првите симптоми, објаснуваат здравствените експерти.

Хиперимуната реакција – хиперпродукција на цитокини што предизвикува блокада на алвеолите во белите дробови – создава едем што спречува кислородот да влезе во крвотокот, ги затнува крвните садови во бубрезите и другите органи и набргу доведува до откажување на виталните системи на телото.

Лекарите предупредуваат дека најлошото е што таквата реакција се случува многу бргу, во рок од 24 до 48 часа, и медицинскиот персонал е буквално немоќен да се справи со состојбата.

Прикажи повеќе...

Регион

Двонеделен карантин за македонските државјани што ќе одат во Албанија

Објавено пред

Патниците од Грција и Северна Македонија ќе мора да седат во карантин во траење од 14 дена по влез во Албанија. Мерката ќе стапи во сила од вторник, 20 април, објави денеска албанскиот Комитет на експерти за справување со пандемијата.

„Ефектот од масовната вакцинација во нашата земја почна да се чувствува. Но, она што се забележува во регионот е една ситуација што не е иста како во нашата земја. Во Северна Македонија и Грција е зголемен бројот на случаи, но и бројот на изгубени животи, а тоа може да се види на презентираните графикони. Предизвик на нашиот комитет е да ги подобри индикаторите“, рече Мира Ракацоли, претседателка на комитетот и заменик-министерка за здравство.

Мерката ќе биде во сила до 3 мај, пренесе порталот „Егзит“.

Исто така, било одлучено од утре наставата во средните училишта да се изведува комбинирано – и на училиште и преку интернет.

Комитетот исто така објавил дека во следните денови во Албанија ќе пристигнат 200.000 дози вакцини.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Ризикот од тромб е многу поголем кај заболените отколку кај вакцинираните, тврди словенечки епидемиолог

Објавено пред

Опасноста од згрутчување на крвта кај заболените од Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, изјави во понеделникот водечкиот словенечки епидемиолог Матеја Логар, кој го предводи стручниот совет на словенечката влада.

Додека следењето на вакцинираните покажа дека ризикот од развој на згрутчување на крвта што може да предизвика венска тромбоза или белодробна емболија со вакцината на „Астразенека“ е многу мал, или еден случај на милион вакцинирани, во Словенија сериозни тромбоемболиски компликации се јавуваат кај околу една четвртина од пациентите лекувани од Ковид-19 во единиците за интензивна нега на словенечките болници, рече Логар. Таа на прес-конференција одговори на прашање во врска со недовербата создадена во јавноста во врска со вакцинацијата со вакцината на британско-шведската компанија, поради што дел од купените вакцини сè уште остануваат неискористени.

Тоа значи дека околу 40 пациенти со ковид, од вкупно 153 кои се моментално во словенечките болници, можат да сметаат на тој ризик, објасни Логар пред новинарите.

Таа смета дека од самиот почеток се направени голем број недостатоци во комуникацијата со јавноста во промовирањето на вакцината на „Астразенека“, иако е прогласена за безбедна и ефикасна од Европската агенција за лекови.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа7 часа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија8 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа11 час

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија11 час

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија12 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија13 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија15 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија16 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија18 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион18 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија19 часа

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа19 часа

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет1 ден

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија1 ден

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија1 ден

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија1 ден

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија2 дена

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Досие