Контакт

Регион

Во Задар коронавирусот се проширил на свадба со 300 гости

Објавено пред

Во областа на Задар заразени се уште три лица, кои биле во контакт со заболен здравствен работник што пред пет дена бил на свадба со 300 гости.

„Заболената млада жена, која е здравствен работник, пред пет дена била на свадба во областа на Задар. Утрово не контактираа повеќе луѓе од таа венчавка. Опишаа симптоми карактеристични за инфекција со коронавирус. Ние ги тестиравме и сите тие се позитивни“, потврди за новинарите епидемиологот Алан Медиќ.

Со оглед на тоа дека на свадбата имало 300 луѓе, Медиќ очекува да има и други со слични симптоми во наредните денови.

„Апел до сите кои биле во близок контакт со заразените да се јават кај матичниот лекар или епидемиолошката служба со цел да се одреди мерка за самоизолација. Исто така, ги замолувам сите што биле на свадбата да се однесуваат одговорно во наредните денови”, рече Медиќ додавајќи дека досега сите откриени случаи се со благи симптоми.

Како што кажа епидемиологот, добра вест е дека заболените се претежно млади луѓе чија клиничка слика не е тешка, односно се карактеризира со главоболка или малку покачена температура. Сепак, ризично е тоа што овие млади луѓе се жариште на инфекција што може да ги загрози постарите и хронично болните.

Во моментов во самоизолација се 40 лица кои биле на свадбената прослава.

Регион

Европската комисија есенва ќе го претстави планот за раст на економијата на Балканот

Објавено пред

Европската комисија есенва ќе го претстави Економскиот и инвестициски план за Балканот, кој треба да го забрза економскиот раст и да создаде нови работни места во регионот, како дел од напорите за закрепнување од пандемијата на коронавирус.

„Износот од 12,6 милијарди евра предвиден за инструментот на претпристапна помош е многу важен пакет“, изјави извор од Европската комисија за „Дневни аваз“.

Сумата треба да и овозможи на Европската комисија да го претстави Економскиот и инвестициски план за Балканот, со цел да ги зајакне врските во областа на енергетиката, транспортот, зелената агенда, како и вклучување на регионот во дигиталната програма на ЕУ и поддршка на напорите за реформи со кои земјите од Балканот ќе се приближат кон ЕУ, пренесува порталот Bankar.me.

Европската комисија посочува дека целта е да се поддржи долгорочно економско закрепнување.

„Планот ќе се фокусира на клучните области, како што е поврзаноста, особено во транспортот и енергетиката, зелената транзиција и дигиталната трансформација. Овој план треба да донесе раст и работни места во регионот, што е исто така дел од нашите заеднички напори да закрепнеме од пандемијата на коронавирусот“, додаваат од Европската комисија.

Прикажи повеќе...

Регион

Борисов подготвен да си даде оставка, но под еден услов

Објавено пред

Бојко Борисов рече дека ќе поднесе оставка ако бугарскиот парламент го одобри неговиот план да распише избори за Големото народно собрание, заради промена на Уставот.

Тој рече дека сака да го подобри судството и да го преполови бројот на пратеници, пренесува „Ројтерс“.

Како што е соопштено, две третини од 240 бугарски пратеници мора да гласаат за да се распишат избори за Големото народно собрание.

Борисов, кој веќе 37 дена е под притисок на протестите во Бугарија, рече дека ваквите измени ќе помогнат да се рестартира земјата и нејзиниот претерано голем политички систем.

Прикажи повеќе...

Регион

Дете починало откако излегло од вода на плажата во Неум

Објавено пред

Тринаесетгодишно момче починало во Неум на плажа, откако излетало од водата, јавуваат медиумите во БиХ.

Несреќата се случила на плажа во делот на Неум познат како Сурдуп. Брза помош пристигнала на лице место, но немало помош за несреќното момче. Според неофицијални информации, детето е од Какањ, а било на одмор со неговите родители.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Србија воведе задолжителен ПЦР тест за македонските граѓани

Странците кои доаѓаат во Србија од одредени земји ќе мора да имаат негативен ПЦР тест не постар од 48 часа,...

Топ1 час

Воз удри во „цитроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „цитроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Македонија2 часа

Хелсиншкиот комитет: Итно да се создадат услови за образование и на децата со попреченост

Надлежните мора итно да создадат услови за образование на децата со попреченост, порачаа од Хелсиншкиот комитет за човекови права, од...

Топ3 часа

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија3 часа

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија4 часа

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ4 часа

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет5 часа

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет5 часа

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет7 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет16 часа

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет16 часа

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа18 часа

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија19 часа

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија19 часа

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Топ21 час

Женско тело извадено од водите на Пчиња

Безживотно женско тело било забележано во водите на реката Пчиња. Како што информираат од полицијата, телото било пронајдено вчера под...

Македонија21 час

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада....

Економија23 часа

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија24 часа

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Досие