Контакт

Регион

Во Србија повеќе од 1.000 новозаразени од коронавирус, шестмина починати

Објавено пред

Според последните информации, во Србија во последните 24 часа се потврдени 1.384 нови случаи на инфекција и шестмина починати.

Од последниот извештај, тестирани се примероци од 9.457 луѓе.

Во моментот има 44 пациенти на апарати за дишење.

Вкупниот број на смртни случаи е 809.

Регион

„Франс прес“: Здравствените системи на Балканот се преоптоварени поради коронавирусот

Објавено пред

Недоволниот број на кревети и лекари и масовниот пораст на инфекции со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ на колапс, а хаотичните сцени потсетуваат некои здравствени работници на војните во 90-тите, објави агенцијата „Франс прес“ (АФП) во неделата.

Откако коронавирусот повеќе или помалку се држеше под контрола  речиси една година, се оствари црното сценарио за кое Балканот стравуваше уште од почетокот на пандемијата.

Во тешко погодената Босна и Херцеговина, доктор за АФП изјавил дека мора да „жонглира“ меѓу неколку пациенти чии животи висат на конец.

„Ситуацијата ме потсетува на војната и се плашам дека само ќе се влоши во текот на зимата“, вели лекарот, кој побарал да остане анонимен.

„Можеме да ја завршиме работата кај три лица, но не и кај петмина“, додал тој.

Западен Балкан е еден од најсиромашните делови во Европа и со недели се бори со епидемија на коронавирус, пишува агенцијата. Бројот на починати се зголемил двојно во изминатиот месец на речиси 10.000.

Кризата открива дупки во здравствените системи кои се загрозени од лошо финансирање и кризата на одлив на мозоци. Надежните млади лекари и медицински сестри заминуваат во странство во потрага по подобри плати и образование.

Пред пандемијата, според Светската здравствена организација (СЗО), Балканот имал најмал број лекари по глава на жител во Европа.

Болниците сега се соочуваат со уште помал број на персонал, бидејќи и тие стануваат жртви на респираторни заболувања.

Во Србија, околу 2.000 здравствени работници биле принудени да одат во самоизолација, додека истовремено голем број пациенти ги полнат болничките кревети во главниот град Белград.

„Никогаш не сум доживеал вакво нешто во мојата професионална кариера“, вели Раде Паниќ, претседател на српскиот синдикат на лекари, за регионалниот ТВ канал Н1.

„Немаше соба за пациенти кои медицински ги сметаме за млади. И немав каде да ги испратам”, додава анестезиологот кој работи во „црвената зона” на болница и ги лекува најтешките случаи на Ковид-19.

БиХ, Северна Македонија и Црна Гора се во првите десет европски земји со најголема стапка на смртност според бројот на жители.

Сепак, владите во регионот не сакаа да се вратат на драстично затворање, како на почетокот на пандемијата. Наместо тоа, тие се одлучија за мали ограничувања, како порано затворање на рестораните, пишува „Франс прес“.

Додека Србија брза да гради две нови болници, Косово размислува да ги адаптира старите хотели во импровизирани одделенија, вклучувајќи го и Гранд хотелот во Приштина.

Преполните болници во Приштина водат до тоа некои пациенти, како што е 33-годишниот Веприм Морина, да не можат да бидат примени.

„Лекарот ми рече да земам терапија дома затоа што болниците се полни“, изјавил фитнес-тренерот за АФП.

Во Северна Македонија, владата се врти кон приватните клиники кои можат да примаат ковид-пациенти, бидејќи јавните болници се речиси полни.

Во болниците надвор од Скопје, семејства и пријатели им носат на пациентите храна, а понекогаш и лекови, пишува АФП.

„Катастрофа. Неорганизирано. Никој не одговара на телефон со часови”, изјавил човек кој се обидувал да добие информации за неговиот болен роднина.

„Медицинскиот персонал се бори, даваат сè од себе, но едноставно не можат да постигнат сè“, додал тој.

Во Хрватска во моментов повеќе од 2.200 пациенти се хоспитализирани, а 3.000 пациенти веќе би го втурнале здравствениот систем во колапс, пишува АФП.

Експертите велат дека политичарите се обидуваат да одржат рамнотежа помеѓу контролата на вирусот и заштитата на кревката економија.

Во БиХ, продавниците, рестораните и спортските сали остануваат отворени, додека Србија го скрати работното време за компаниите.

Иако напредокот во развојот на вакцините им дава надеж на лекарите, тие се плашат од хаосот што може да се настане во меѓувреме.

„Не разбирам зошто властите не воведуваат построги мерки“, вели Јасмина Смајиќ, лекарка од Тузла.

„Нешто мора да се стори ако сакаме да спречиме катастрофални последици“, додава таа.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија оваа недела го очекува пикот на епидемијата на коронавирус

Објавено пред

Србија оваа недела го очекува пикот на епидемијата на коронавирус, изјави покраинскиот секретар за здравство, Зоран Гојковиќ.

По тоа, според негова проценка, бројот на заболени ќе почне да опаѓа.

„Војводина е во вонредна состојба, се надевам дека нема има понатамошен пораст на бројот на заболени иако имавме неодговорно однесување на т.н. ‘црн петок’“, рече тој за РТС.

Гојковиќ вели дека мора да поминат од 7 до 10 дена од воведувањето на мерките за да дадат ефект и истакна дека затоа е важно сите да се однесуваат одговорно.

Прикажи повеќе...

Регион

„Фајненшл тајмс“: Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Објавено пред

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување на повеќе медиуми, со што треба да се прикријат постапките на политичарите, вели за „Фајненшл тајмс“ Симеон Ѓанков, министер за финансии во првата влада на Бојко Борисов (2009-2013), веднаш откако Бугарија стана членка на ЕУ.

Весникот во текстот „Бугарија се приклучува на групата проблематични регрути“, пишува дека во Брисел постои зголемена загриженост за толерирањето на корупцијата и за вработувањето на лојални, но неспособни луѓе во администрацијата. Политичките потешкотии на Борисов, исто така, отвораат тешки прашања за Брисел и другите земји на ЕУ. Критичарите велат дека не успеале да извршат притисок врз Софија за подобрување на управувањето со државата. Тензиите се зголемија во последните неколку недели и затоа што Бугарија ги блокира разговорите за пристап на Северна Македонија до ЕУ. Ова ги зголеми стравувањата дека Бугарија може да им се придружи на Унгарија и Полска во нивните чести битки со Брисел и земјите на ЕУ.

Во написот се изнесуваат делови од првиот извештај на Европската комисија за владеењето на правото во Бугарија оваа есен, вклучувајќи ги и нетранспарентната сопственост на медиумите, притисокот врз новинарите и обидите за промена на законот за невладини организации на начин што беше одбиен во текот на летото. Во извештајот се нотира дека нема резултати во борбата против корупцијата, а се споменуваат и извештаите од истрагата во Барселона со можни врски на Борисов со овој случај.

Четири петтини од Бугарите веруваат дека корупцијата е широко распространета во нивната земја. Расте и притисокот врз владата поради нејзиното спротивставување на преговорите со Северна Македонија.

Симеон Ѓанков, истражувач на Институтот за меѓународна економија „Петерсон“ во Вашингтон, вели дека Брисел предоцна ја сфатил заканата од корупцијата во Бугарија и дека институциите и лидерите мора да сфатат дека ако ништо не се стори, земјата и Борисов ќе се приклучат на Полска на Качински и Унгарија на Орбан.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион33 минути

„Франс прес“: Здравствените системи на Балканот се преоптоварени поради коронавирусот

Недоволниот број на кревети и лекари и масовниот пораст на инфекции со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ...

Македонија1 час

Воено-медицински персонал ќе се распореди во ковид-центрите на Клинички

Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри, од денеска се вклучува во работата на...

Регион2 часа

„Фајненшл тајмс“: Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување...

Регион2 часа

Во Црна Гора на лекар само со лична карта

Од денеска црногорските осигуреници ќе можат да ја користат новата лична карта како здравствена книшка. Директорот на Фондот за здравствено...

Свет2 часа

(Видео) Во Индонезија 2.800 лица евакуирани поради вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат....

Македонија3 часа

Снег на Попова Шапка и Страцин

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег има на Попова Шапка и Страцин, но без...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 11 градови

ВМРО-ДМНЕ најави дека денеска ќе протестира во 11 градови. „Продолжуваме, заедно со народот против продажбата на татковината. Народот се буди...

Свет17 часа

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Македонија18 часа

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија20 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија22 часа

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Македонија23 часа

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат...

Македонија24 часа

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет24 часа

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион1 ден

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа1 ден

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Европа1 ден

(Видео) Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на...

Спорт1 ден

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза...

Македонија1 ден

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет2 дена

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Досие